امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
اختصاصی مهر

افزایش بی سر و صدای ۲۰ درصدی قیمت بلیت قطار بعلاوه جدول قیمت های جدید

افزایش بی سر و صدای ۲۰ درصدی قیمت بلیت قطار بعلاوه جدول قیمت های جدید به گزارش هم ماشین شورایعالی ترابری در جلسه ۶ خرداد سال جاری با افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری و ۵۰ درصدی قیمت بلیت قطارهای حومه ای موافقت نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بر مبنای آیین نامه جدید ماده ۹ قانون دسترسی آزاد به شبکه های ریلی، انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی قیمت پیشنهادی بلیت قطارهای مسافری را به شرکت راه آهن عرضه کرده و بعد از تصویب در هیئت مدیره راه آهن، به شورایعالی ترابری اعلام می شود؛ در صورت تصویب این پیشنهاد در شورایعالی ترابری، نرخ های جدید به شرکت های حمل و نقل ریلی مسافری ابلاغ می شود.
در ماده ۹ قانون دسترسی آزاد به شبکه های ریلی آمده است: «بهای بلیط مسافرین توسط شرکت های حمل و نقل ریلی در هر مسیر و بر حسب نوع و درجه واگن، قطار و خدماتی که عرضه می شود تعیین و بعد از تأیید هیأت مدیره راه آهن به مرحله اجرا در می آید.»
تاریخچه افزایش قیمت بلیت قطار در دولت دوازدهم
در تیر ماه سال قبل هم بلیت قطارهای مسافری ۲۲ درصد افزایش یافته بود؛ قبل از آن هم در تابستان سال ۹۷، شرکت راه آهن با افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت قطار موافقت کرده بود.
با این حال بار دیگر در جلسه ۶ خرداد ماه سال جاری شورایعالی ترابری، با پیشنهاد شرکت راه آهن در خصوص افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری و ۵۰ درصدی قیمت بلیت قطارهای حومه ای موافقت شد.

گفتنی است بلیت قطارهای حومه ای از سال ۹۳ که این نوع قطارها راه اندازی شده بود، تغییری نداشته است.
رئیس انجمن شرکت های ریلی: هزینه هایمان ۱۳۰ درصد رشد داشت؛ تقاضای افزایش ۴۰ درصدی کردیم، وزارت راه با ۲۰ درصد موافقت کرد
محمد رجبی رئیس انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت قطار تصریح کرد: شرکت های حمل و نقل ریلی در ابتدا افزایش ۴۰ درصدی قیمت بلیت قطارهای مسافری را به هیئت مدیره راه آهن پیشنهاد دادند که نهایتاً در شورایعالی ترابری با افزایش ۲۰ درصدی قیمت ها موافقت شد.
افزایش قیمت بلیت به خاطر کرونا نیست؛ به خاطر تورم و ارز است
وی در پاسخ به این پرسش آیا افزایش قیمت بلیت قطار به علت کاهش ظرفیت قطارهای مسافری به علت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کوپه ها رخ داده یا به خاطر تورم سالانه، از جانب شرکت های حمل و نقل ریلی، این تقاضا مطرح شده است؟ اظهار داشت: این افزایش نرخ بلیت، به علت تورم و افزایش نرخ ارز بوده است؛ چون ۴۵ تا ۶۵ درصد هزینه های تعمیر و نگهداری قطارها، ارزی است؛ همینطور شورایعالی کار افزایش ۳۵ درصدی دستمزدها را تصویب کرد ما معمولاً ابتدا هزینه می نماییم پس از راه آهن می خواهیم تا هزینه ها را با افزایش نرخ بلیت قطار جبران کنند.
مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا خاطرنشان کرد: مجموع هزینه های شرکت های ریلی بیشتر از ۱۳۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است؛ اما با عنایت به این که کشش بازار نهایتاً ۴۰ درصد بود، این درخواست را از طریق آهن داشتیم که با ۲۰ درصد آن موافقت شد.
درآمدمان یک هشتم شده است
رجبی اضافه کرد: افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت، اساسا نمی تواند هزینه شرکت های ریلی را جبران کند؛ بلکه تنها می تواند به ادامه حیات آنها کمک کند؛ سال جاری شرکت های ریلی تنها یک هشتم سال قبل درآمد از محل فروش بلیت کسب می کنند. از طرفی امکان تعدیل نیرو هم نداریم که سبب شده شرایط سختی بر شرکت ها حاکم باشد.
رئیس انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی درباره میزان طلب شرکت های مسافری از دولت بابت یارانه قیمت بلیت اجرای طرح قطارهای حومه ای، خاطرنشان کرد: سال های گذشته این یارانه به صورت نقدی پرداخت نمی شد؛ بلکه قسمتی از آنرا شرکت راه آهن بابت بدهی های شرکت های ریلی به شرکت راه آهن برای اجاره لوکوموتیو تهاتر می کند؛ بخش دیگر هم در حساب مطالبات ما از دولت در طول این سال ها باقی مانده است و دیگر برای ما عادی شده است.
۴۰۰ میلیارد تومان مطالبات از دولت داریم ولی پرداخت نمی کنند
وی رقم مطالبات شرکت رجا از دولت را بیشتر از ۴۰۰ میلیارد تومان دانست و اظهار داشت: دولت اعتقاد دارد سازمان حمایت باید همه این مطالبات را بررسی و احصا کند؛ سازمان حمایت، مطالبات ما از دولت را تا آخر سال ۹۵ محاسبه کرده و هنوز از محاسبه این مطالبات از ۹۶ تا آخر ۹۸ خبری نیست.
رجبی افزود: رقمی که سازمان حمایت تا سال ۹۵ تأیید کرده، ۱۶۰ میلیارد تومان است اگر سالی ۱۲۰ میلیارد تومان برای ۹۶ تا ۹۸ در نظر بگیریم، به رقم ۳۶۰ میلیارد تومان می رسیم که با مطالبات ما از قبل ۹۵، بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان می شود، ولی تا زمانی که تأیید نشود، کسی این بدهی ها را گردن نمی گیرد.
قیمت جدید بلیت ها از اول تیر ماه اعمال می شود
وی نرخ بلیت ها را بسیار پایین دانست و زمان اعمال نرخ های جدید را اول تیر ماه عنوان و اظهار نمود: مردم چندان متوجه افزایش قیمت ها نمی شوند؛ چون اینگونه نیست که همه قطارها به یک باره گران شود؛ بلکه این مصوبه، صرفا مجوز افزایش قیمت است؛ اما اینکه شرکت های ریلی، آنرا اعمال کنند یا خیر، بستگی به کشش بازار دارد معمولاً ما حدود ۳۰ درصد هم در روزهایی که میزان مسافرت ها کم است، تخفیف می دهیم که به مفهوم فروش بلیت حتی کمتر از کف قیمت است؛ این مجوز افزایش قیمت بلیت هم تنها برای زمانی است که پیک تقاضای سفر داریم.
مدیرعامل رجا تصریح کرد: از طرفی تنوع قطار داریم که مسافران می توانند از قطارهای مختلف استفاده کنند؛ مثلاً قطار تهران-مشهد با سرعت ۱۶۰ کیلومتر داریم اما قیمت بلیت آن ۵۵ هزار تومان است که بسیار مناسب است؛ قطارهای دیگر هم هستند که نرخ بلیت آنها بسته به نوع قطار، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۲۰۰ و ۲۲۰ هزار تومان است.
وی تاکید کرد: قیمت بلیت قطارهای ۵ ستاره هم آزاد شده است و کشش بازار و عرضه و تقاضا نرخ آنرا تعیین می کند؛ نرخ گذاری این قطارها در اختیار شورایعالی ترابری نیست.
جدول قیمت های جدید قطارهای حومه ای به شرح زیر است:


1399/03/16
23:45:58
5.0 / 5
2863
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.