امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
در سومین كنگره اقتصاد سلامت مطرح شد

بیماری های غیرواگیر، هزینه ساز در حوزه سلامت

بیماری های غیرواگیر، هزینه ساز در حوزه سلامت هم ماشین: سومین كنگره كشوری اقتصاد سلامت با هدف مستندسازی در این حوزه و تولید زبان مشترك میان ذینفعان حوزه سلامت برگزار گردید.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، فاطمه هاشمی رفسنجانی در سومین كنگره كشوری اقتصاد سلامت با اشاره به اینكه یكی از معضلات اصلی ما در كشور بحث اقتصاد است كه اقتصاد سلامت هم بخشی از آن به حساب می آید، اظهار داشت: علم اقتصاد چهارچوبی را برای تخصیص منابع جهت رفاه حال مصرف كنندگان بوجود می|آورد اما باید بدانیم كه منابع محدود و مصارف نامحدود است. ازاین رو باید از منابع محدود به گونه ای استفاده گردد كه هم عدالت اجتماعی شكل گیرد و هم رفاه را برای جامعه رقم بزنیم.

وی اضافه كرد: متاسفانه كشور ما به واسطه سال هایی كه دچار تحریم شد با مشكلات متعددی مواجه شده و بنابراین نیازمند استفاده بهینه از منابع هستیم. در عین حال وقتی از اقتصاد سلامت صحبت می گردد همه نگاه ها به سمت درمان می رود. این در حالیست كه در كنار درمان باید به بحث پیشگیری هم توجه كرد. درمان فقط ساخت بیمارستان، تهیه دارو و... نیست. بلكه همه این مسائل در كنار یكدیگر قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت و آكادمی اقتصاد سلامت نیازمند وجود افرادی است كه دانش مدیریت منابع مالی و انسانی داشته باشند، اظهار نمود: یكی از محل های تولید هزینه در حوزه سلامت افزایش بروز بیماری های غیرواگیر است. در دنیا 30 درصد از مراجعینی كه به پزشك می روند با دیابت ارتباط دارند. در ایران هم 60 درصد افراد دیالیزی مبتلا به دیابت بوده اند كه بیماری شان تحت كنترل قرار نگرفته است. ازاین رو افراد فعال در آكادمی اقتصاد سلامت باید به طور دقیق مولفه های مربوط به اقتصاد سلامت را اجرا كنند.

هاشمی با اشاره به اینكه ابتدا باید ببینیم واقعیت حال حاضر در كشور در این حوزه چگونه است و شرایط مطلوب را هم ترسیم كنیم، اظهار داشت: بر این اساس برای رسیدن به شرایط مطلوب باید برنامه ریزی كنیم و این برنامه ها را به سیاستگذاران عرضه دهیم.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، در بخشی دیگر از این مراسم دكتر فاطمه سلیمانی دبیر كمیته كشوری تجویز و مصرف منطقی دارو هم اظهار داشت: هدف آكادمی از برگزاری این دوره ها و شكل گیری فضایی با عنوان آكادمی اقتصاد سلامت بر اساس نیاز و خلایی بود كه در كشور در این حوزه وجود داشت كه مهمترین آن عدم دسترسی به مستندات و شواهدی بود كه بر مبنای آن بتوان تصمیمات هزینه اثربخش گرفت.

وی با اشاره به دو هدف كلی از برگزاری كنگره اقتصاد سلامت اظهار داشت: پرداختن به مستندسازی شواهد موجود و تولید زبان مشترك بین ذینفعان مختلف حوزه سلامت همچون اهداف ما در برگزاری این كنگره بوده است. ما در یك سال قبل نشست ها و كارگاه های مختلفی را برگزار كردیم و دو نشست هم درباره هزینه و دسترسی به خدمات سلامت برگزار شده است. بعد از این نشست ها متوجه شدیم كه محدودیت منابع از یك سو و افزایش طول عمر، بروز بیماری های نوپدید و درمان های گرانقیمت از جانب دیگر می طلبد كه به صورت هزینه اثربخش و با هدف دسترسی به عدالت، منابع را مدیریت كنیم. ازاین رو در این كنگره تمركزمان بر بحث مدیریت هزینه ها در حوزه سلامت است.
1396/09/22
10:07:55
5.0 / 5
4922
تگهای خبر: اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.