امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
گزارش هم ماشین

بازگشت اوراق تسهیلات مسكن به 50 هزار تومان

بازگشت اوراق تسهیلات مسكن به 50 هزار تومان به گزارش هم ماشین در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن، بار دیگر در برخی از نمادهای معاملاتی، توانست بالاترین قیمت فروش این اوراق تا ۵۰ هزار تومان را ثبت كند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بازار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن بانك مسكن در معاملات روز جاری توانست رونق خوبی را تجربه كند، باآنكه بازار مسكن در ركود به سر می برد، اما به نظر می آید با عنایت به افزایش وام نوسازی بافت های فرسوده بخصوص برای سازندگان حرفه ای تا ۱۷۰ میلیون تومان و همینطور محاسبه عوارض صفر برای صدور پروانه ساخت در این بافت ها كه مشوق خوبی برای نوسازی در این بافت ها است، سازندگان مبادرت به خرید اوراق تسهیلات از فرابورس كرده اند.
به خصوص كه بر مبنای آمار منتشره از جانب دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، در سه ماهه پاییز سال جاری صدور پروانه ساختمانی در تهران در ماه های مهر و آذر با رشد به ترتیب ۲۸ و ۱۲ درصدی نسبت به ماه های پیش از آن مواجه بوده كه اكثراً در بافت های میانی و مناطق ۹ تا ۱۲ تهران كه در زمره بافت های فرسوده می باشند، این اتفاق رخ داده است. مشاهدات میدانی هم از افزایش روند ساخت و ساز در بافت های فرسوده پایتخت خبر می دهد.
با این حساب بیشتر متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسكن در معاملات روزهای جاری بازار سرمایه، سازندگانی هستند كه قصد استفاده از تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده را با نرخ سودهای نسبتاً پایین تر از نرخ سود تسهیلات خرید مسكن، دارند. به خصوص كه نرخ سود وام نوسازی بافت فرسوده از محل اوراق، ۱۶ درصد بوده كه یك و نیم درصد كمتر از نرخ سود این تسهیلات برای خرید مسكن می باشد.
ایجاد صف خرید تنها ۶۲۰ نفره برای تسه ۹۷۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر ۹۷) كه در معاملات امروز بیشتر از ۴۸ هزار برگه از این نماد فروخته شد و هم ثبت تنها ۲۳۵ فقره معامله برای نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۸ كه بیشتر از ۳۰ هزار برگه از آن فروخته شد، می تواند شاهدی بر این مدعا باشد.
از همین رو باآنكه در معاملات هفته گذشته و اولین روز هفته جاری، خرید و فروش اوراق تسهیلات با كاهش هم در قیمت و هم در تعداد مواجه بود، اما در سه روز اخیر، قیمت اوراق تسهیلات مسكن توانست از بازه كمتر از ۴۵ هزار تومان به تدریج رشد كرده و امروز در ۶ نماد معاملاتی به ۵۰ هزار تومان برگردد.
همچنین در ۳ نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۸، تسه ۹۷۰۷ و تسه ۹۸۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر و آبان ۹۷ و دی امسال) میزان عرضه اوراق بالا ۳۰ هزار برگه و به ترتیب، ۳۰ هزار، ۴۸ هزار و ۳۷ هزار برگه بود. این در شرایطی است كه بازار این اوراق در هفته گذشته شاهد كاهش گسترده خرید از نظر تعداد بود.
متوسط قیمت اوراق تسهیلات مسكن تقریباً در همه نمادهای معاملاتی تسه در روز جاری بین ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان به ثبت رسید. حتی برای سه نماد معاملاتی ۹۶۱۲، ۹۷۰۱ و ۹۷۰۲ كه در آستانه حذف از بازار سرمایه به علت اتمام تاریخ اعتبار آنها ظرف ۳ ماه پیش رو است هم متوسط قیمت ۴۷ و ۴۸ هزار تومانی در معاملات امروز كشف شد؛ این در شرایطی است كه معمولاً اوراق تسهیلاتی كه در آستانه اتمام تاریخ اعتبار هستند، در پایین ترین قیمت معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه، خرید و فروش می شوند.
گفتنی است بر مبنای اعلام فرابورس كه طی اطلاعیه ای در ۲۵ بهمن ماه انتشار یافت، محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله اوراق گواهی صادره بانك مسكن به میزان حداكثر ۲۸۰ ورقه برای هر كد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی در نظر گرفته شده است.
با توجه به اینكه برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن، ویژه زوجین در تهران بعنوان بالاترین رقم این نوع از تسهیلات مسكن، متقاضیان می بایست ۴۸۰ برگه خریداری كنند، عملاً دو جلسه معاملاتی این روند به طول می انجامد.
همچنین با در نظر گرفتن میانگین ۴۸ هزار تومانی برای هر برگه، متقاضیان می بایست ۲۳ میلیون و ۴۸ هزار تومان بابت حق تقدم دریافت تسهیلات مسكن هزینه كنند.

1398/12/01
13:12:25
5.0 / 5
4348
تگهای خبر: آب , ابزار , اقتصاد , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.