امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
حناچی در سخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه تهران عنوان كرد

كاهش ساخت وساز در كشور

كاهش ساخت وساز در كشور هم ماشین: شهردار تهران با حضور در مصلی، در سخنرانی قبل از خطبه نمازجمعه گزارشی از عملكرد مدیریت شهری پایتخت ارائه داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، پیروز حناچی شهردار تهران برای ایراد سخنرانی قبل از خطبه نمازجمعه كه به امامت حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد برگزار شد، در مصلی بزرگ تهران حاضر شد.
وی اظهاراتش را ضمن تشكر از ستاد نمازجمعه تهران برای فراهم كردن فرصت ارائه گزارش به شهروندان تهرانی، با اشاره به ارزیابی و نظرسنجی ای شروع كرد كه در سال ۹۶ انجام شده بود و اظهار داشت: مردم تهران در این نظرسنجی ۲ معضل عمده آلودگی هوا و ترافیك را مهمترین مشكلات شهر دانستند. این به معنای آن نبود كه مشكلات اجتماعی و اقتصادی نداریم، كمااین كه اگر الان باردیگر آن ارزیابی صورت گیرد، احیانا مسایل اقتصادی بعنوان مهم ترین سوژه به آن اضافه می شود.
حناچی افزود: ۱۴ دستگاه هستند كه در سوژه آلودگی هوا نقش دارند و فقط شهرداری تهران در این مورد مسئولیت ندارد. بخش عمده آلودگی هوا به واسطه مصرف گسترده سوخت های فسیلی به وجود آمده و به سبب تعداد زیاد خودرو های تك سرنشین؛ موتورسیكلت های كاربراتوری تا ۱۰ درصد در آلودگی هوا تاثیر دارند و خودرو های دیزلی سنگین نیز سهم زیادی در توزیع ذرات معلق با پی ام ۲.۵ دارند.
وی اظهار داشت: تلاش زیادی در این مورد در شهرداری تهران صورت گرفته و آمارها نشان میدهد كه در ۳ ماه تابستان امسال سرعت متوسط خودرو ها در محدوده طرح ترافیك ۷ درصد كاهش و میزان استفاده از مترو تا ۸.۵ درصد افزایش یافته است.
حناچی اضافه كرد: یكی دیگر از آلاینده های مهم در شهر، اتوبوس ها هستند كه به خاطر نبود اعتبارات نتوانستیم ناوگان آنرا نوسازی كنیم؛ با این وجود تلاش نموده ایم تا آلایندگی آنرا با استفاده از فیلتر جاذب دوده كاهش دهیم؛ این فیلترها تابه حال بر روی ۵۰ دستگاه نصب شده اند و نشان داده اند كه تا ۹۰ درصد در كاهش آلایندگی نقش ایفا می كنند.
وی ظرفیت روزانه مترو را در شهر تهران ۷ میلیون مسافر دانست و اظهار داشت: با این وجود هم اكنون تنها ۲ میلیون سفر با مترو تهران انجام می شود و برای رسیدن به هدف ۷ میلیون سفر، نیازمند تامین ۲۰۰۰ واگن قطار هستیم كه تمام تلاشمان را برای پیگیری آن به كار می بندیم.
شهردار تهران گفت: هم اكنون یكی از راه های كم هزینه و پربازده برای كاهش آلودگی هوا، ایجاد مسیرهای دوچرخه برای راه های كوتاه است. در آینده نزدیك شاهد توسعه مسیرهای بیشتر برای دوچرخه خواهیم بود و ازطرف دیگر هم اكنون می توان در ساعات غیرپیك دوچرخه را نیز به مترو برد تا مسیرهای بلندتری با دوچرخه طی شود.
وی ضمن تاكید باردیگر بر این كه شهرداری تنها یكی از ۱۴ دستگاه مسئول در حوزه كاهش آلودگی هوای تهران است، گفت: تمام تلاشمان را برای این مساله به كار می بندیم اما می توانیم طی ۴ سال كاری نماییم كه ذرات آلاینده تا ۵۵ درصد و گازهای آلاینده نیز تا ۴۵ درصد كاهش پیدا كنند؛ این مهم بدون همكاری صمیمانه و دلسوزانه مردم و توسعه حمل و نقل عمومی میسر نیست.
شهردار تهران اظهار داشت: در روز جهانی افراد دارای معلولیت خبر دادیم كه ۴ دستگاه آسانسور در ایستگاه های مترو محمدیه و بسیج نصب شدند و قرارداد تامین و نصب ۱۹۶دستگاه آسانسور نیز منعقد شده كه تا آخر سال، ۴۰ دستگاه از این تعداد نصب خواهند شد. ما در شهرداری تهران دسترسی سهل تمام اقشار به حمل و نقل عمومی را وظیفه خود می دانیم و تلاش می نماییم تا تمام كسانی كه از هر عارضه جسمی رنج می برند، از استفاده از حمل و نقل عمومی و مترو بازنمانند.
حناچی آگاهی داد كه بطور متوسط تا اختتام امسال هر ماه ۱ ایستگاه مترو افتتاح می نماییم و افزود: همزمان با بهره برداری از ایستگاه مترو مولوی كه اختتام آذرماه امسال صورت خواهد گرفت، دو رام قطار نیز به ناوگان مترو پایتخت اضافه می شود؛ جالب است بدانید هر رام قطار در شرایط فعلی، حدود ۷ میلیون یورو ارزش دارد.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنرانی قبل از خطبه خود اظهار داشت: تلاش داریم تا واگن سازی برای مترو را بومی كنیم؛ هم اكنون حدود ۳۰ درصد واگن های تولیدشده برای تهران داخلی اند كه اهتمام مان بر افزایش این میزان است.

وی كل هزینه كرد مترو در ۶ماهه دوم سال ۹۶ را حدود ۴۵ هزار میلیارد دانست كه به معنای اختصاص سهم زیادی از بودجه شهر به توسعه مترو است و اظهار داشت: برای نخستین بار سرفاصله قطارها در ایستگاه های ۲، ۱ و ۴ به ۳.۵ دقیقه كاهش پیدا كرده، ان شاءالله در خط ۳ به ۷ دقیقه می رسد و سرفاصله قطارها در خط ۶ نیز ماه آینده به ۱۰ دقیقه كاهش می یابد كه الان ۱۵ دقیقه است؛ افزایش تعداد واگن ها بر كاهش سرفاصله قطارها نقش مستقیم دارد. شرمنده شهروندان عزیزمان هستیم كه هم اكنون گاهی چند قطار را به خاطر شلوغی از دست می دهند اما ان شاءالله این مشكل نیز حل خواهد شد.
شهردار تهران افزود: تعداد كل قطارهای اعزامی از ۱۵۰۰ در سال ۹۶ به بیشتر از ۲۵۰۰ قطار افزایش پیدا كرده است كه این یعنی افزایش بیشتر از ۵۰ درصد.
حناچی به برف اخیر نیز اشاره نمود و افزود: یك برف پیش رس در ۲۵ آبان تجربه كردیم كه به دنبال آن، با وجود آمادگی های پیشین، در مناطق ۱، ۲ و ۳ گرفتار مشكل شدیم، به این علت كه بارش برف به صورت سنگین پس از ایجاد ترافیك شروع شد و اگرچه كوشش های بسیاری به كار بستیم اما این مساله امكان اعزام خودرو های مكانیزه را به مناطق هدف از ما گرفت. ان شاءالله در فصل زمستان با این مشكل كمتر مواجه خواهیم شد. با وجود محدودیت های فراوان، در همان شرایط حدود ۵۰۰ نفر از كاركنان حوزه فضای سبز و ۱۵۰ نفر از هر كدام از مناطق، بوسیله مترو به مناطق مذكور اعزام شدند و به شهروندان خدمت رسانی كردند؛ در امتداد خدمت رسانی به مردم، متروی تهران بوسیله خط ۵ و ادامه خط ۱، به صورت ۲۴ ساعته از بامداد فعال بودند و مابقی خطوط نیز تا ساعت ۲۴ به شهروندان عزیز خدمت رسانی می كردند.
شهردار تهران در ادامه اظهاراتش ضمن اشاره به سرویس دهی گرمخانه ها به مردان و زنان نیازمند، درباره میادین میوه وتره بار نیز اظهار داشت: این میادین تاثیر به سزایی بر زندگی روزانه شهروندان دارند. هم اكنون حدود ۲۴۶ میدان میوه وتره بار داریم كه ۵۰ عدد از آنها جدید است و تا آخر سال هم ۱۰ بازار بر این تعداد میدان میوه وتره بار اضافه خواهد شد. ۳ اصل اساسی ما برای خدمت رسانی به شهروندان در میادین میوه وتره بار، كیفیت مطلوب، قیمت مناسب و احترام به مشتریان است. معتقدیم این میادین در زندگی اقشار متوسط و ضعیف نقش مهمی دارند؛ چنانچه بطور متوسط ۴۰ درصد از میوه وتره بار، ۲۵ درصد محصولات پروتئینی، ۵۰ درصد مرغ و ۷۰ درصد محصولات آبزی در شهر بوسیله میادین میوه وتره بار تامین می شود.
حناچی در ادامه سخنرانی قبل از خطبه نمازجمعه تهران به سوژه مدیریت پسماند پرداخت و اظهار داشت: در آغاز این دوره از مدیریت شهری روزانه ۷۰۰۰ تن زباله حمل می كردیم كه تا حالا این مقدار ۱۰۰۰ تن كاهش پیدا كرده است. این مهم را بوسیله تفكیك زباله تعقیب می كنیم؛ تولید كمپوست از زباله های تر، بازیافت زباله های خشك و برگرداندن آنها به چرخه تولید، در دستوركار ما قرار دارد و خشكاندن شیرابه های آرادكوه و تصفیه آن جهت استفاده در آبیاری فضای سبز نیز یكی دیگر از اقدامات شهرداری تهران است. بطور روزانه ۳۵ هزار تن نخاله ساختمانی را جمع آوری می نماییم كه برای بازیافت آن كوشش های فراوانی می شود. از زباله های آرادكوه ۳ مگاوات برق در حال تولید است كه با بازنگری های انجام شده درمورد قیمت برق، این كار اقتصادی شده است.
وی عنوان طرح شهرداری تهران برای مدیریت پسماند را «كاپ» خواند و توضیح داد: این واژه خلاصه «كاهش پسماند زباله های شهر تهران» است كه اقدامات ما در این عرصه را در بر می گیرد.
وی درباره بوی بدی كه چند روز گذشته در تهران استشمام شد نیز اظهار داشت: بر طبق گزارش های مردمی در تماس هایشان با سازمان آتش نشانی و سامانه ارتباط با شهروندان دریافتیم كه این بو در مناطق ۲، ۴، ۶، ۹، ۱۰، ۱۲ و ۱۳ استشمام شده و شهرداری تهران نیز گزارش های در این مورد را به استانداری ارائه داده؛ باید اطلاع دهم هیچ چیز اضافه ای كه برای سلامت شهروندان مضر باشد، در این بو گزارش نشده اما با وجود این، اطلاعات ما به كمیته مربوط در استانداری ارسال می شود و تلاش می نماییم تا به علل اصلی ریشه ای این مساله برسیم و آنرا حل نماییم. گزینه های احتمالی زیادی برای این مساله مطرح است، همچون شبكه های گسترده گاز و فاضلاب و یا حتی جهت معكوس وزش باد؛ به هر حال موردی در این مساله وجود ندارد كه برای ایمنی شهروندان نگران كننده باشد.
پیروز حناچی شهردار تهران درانتها اظهاراتش در سخنرانی قبل از خطبه نمازجمعه تهران اشاره كرد: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم؛ آمارهای رسمی نشان می دهند كه میزان ساخت وساز در كشور كاهش پیدا كرده و این یعنی درآمد مردم كم شده است، اما با وجود این شرایط سخت، همه همكارانم تلاش می كنند تا كاری كنند كه شرایط راحت تری برای هموطنان عزیز تهزانی فراهم شود؛ تلاش می نماییم تا با تمام وجود از این فرصت خدمت، حداكثر استفاده را ببریم. امیدواریم تا با تحول، تغییر رویكرد، استفاده از سرمایه های اجتماعی و همراهی مردم، بتوانیم ماموریت بزرگ مدیریت بهتر شهر تهران را پشت سر بگذاریم.
منبع:

1398/09/15
21:23:00
5.0 / 5
4997
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.