امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
در گفت وگو با هم ماشین اعلام شد

مخدری كه مصرف كننده را زامبی می كند

مخدری كه مصرف كننده را زامبی می كند به گزارش هم ماشین مدیر كل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور از رشد 703 درصدی تنوع مواد روانگردان و مواد مخدر جدید طی 10 سال قبل در جهان آگاهی داد و اظهار داشت: الان ستاد مبارزه با مواد مخدر برمبنای ماده ۴۶ قانون مبارزه با مواد مخدر لیست سه گانه مواد مخدر و روان گردان ها را طرح ریزی كرده و در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داده تا اسامی روان گردان ها و مخدرهای جدید خطرناك را در قانون درج و مجازات آن نیز تعیین شود.


محمد ترحمی در گفت و گو با ایسنا، در این باره بیان كرد: بر طبق آمارهای جهانی (unodc) در سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۶۶ mps (مواد روانگردان) جدید توسط شهروندان كشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت كه در سال ۲۰۱۹ میلادی این رقم به حدود ۸۰۳ فقره رسید، یعنی طی ۱۰ سال اخیر تنوع مواد روانگردان جدید یا ام پی اس ها ۷۰۳ درصد رشد داشته اند كه حدود ۱۷۰ نمونه از آنها وارد ایران شده است، پس این تشدید تغییر رویكرد از مصرف مواد سنتی به مصرف مواد صنعتی و روانگردان ها امروز جامعه جهانی را حساس كرده و متولیان امر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها را به فكر فرو برده است تا تدابیر جدی تری را در زمینه مبارزه، مقابله و مداخلات اجتماعی اتخاذ كنند.

استفاده از داروهای بیهوشی برای ساخت روانگردان ها/هشدار درباب مضرات شدیدش
وی با اشاره به اینكه مواد روانگردان صنعتی یا گیاهی جدید اثرات مخرب بدتری دارند، به معرفی برخی مخدرهای جدیدی كه در ایران وجود دارد پرداخت و اظهار داشت: كانابینوئیدهای صنعتی كه شاخه شاهدانه هستند در حدود ۱۰۸ نوع مختلف دسته بندی می شوند، اما ۹۰ درصد كانابینوئیدهای صنعتی جدید، تدخینی و برای انسان بسیار مضر هستند.
ترحمی افزود: فنیل آفرین، كاتینون های صنایعی و موادی با منشاء گیاهی و كتامین ها (داروهای بیهوش كننده دامی) نیز كه هم اكنون ۹ نوع از آنها در زمینه روانگردان ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز از موادی هستند كه برای مصرف كنندگان خطر بالایی دارند.

مخدری كه بعد از مصرف فرد زامبی شده و دست به جنایت می زند
مدیركل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور افزود: همین طور شمال كشور ایران نیز كه مستعد رشد گیاه مریم گلی است بمراتب گیاهانی مانند سالویا كشت و برای معرفی به جوانان، در فضاهای مجازی تبلیغ می شود. مصرف كنندگان مخدر سالویا به محض مصرف گرفتار جنون آنی شده و دست به قتل و جنایت ها می زنند، در واقع این ماده ریشه جنایی دارد. به طوریكه حركات فرد بعد از مصرف شبیه به زامبی ها و آدم خوارها می شود.


به روز رسانی و اصلاح قوانین و مجازاتهای ۲۷۳ فقر مخدر و روانگردان + نام برخی مخدرها و مجازاتها

ترحمی در ادامه با اشاره به دلیل افزایش تنوع مواد مخدر صنعتی و سنتی بیان كرد: در مباحث اقتصادی، قاچاق مواد مخدر یكی از درآمدزاترین اقتصادهای سیاه است و بزرگترین انگیزه قاچاقچیان، ایجاد شبكه های بین المللی و فرا ملی است تا با كارهای ضد فرهنگی و بازاریابی های رایج، درآمدزایی زیادی در بخش قاچاق مواد مخدر داشته باشند پس امروزه با روزگاری مواجه هستیم كه اقدامات سودجویانه قاچاقچیان و جهانی شدن رشد ۷۰۳ درصدی مواد مخدر و روان گردان ها و به روز شدن نوع استفاده از آن، این را می طلبد تا رویكرد جدیدی در قوانین داشته باشیم.
مدیركل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به ماده ۴۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، اشاره كرد: بر طبق ماده مذكور لیست مواد مخدر در چارچوب طرح یا لایحه قابلیت به روز رسانی دارد، یعنی لیست مواد مخدر برمبنای قانون باید به روز رسانی شود كه این لیست در سال ۸۹، قبل از آن در سال ۸۴، قبل از آن در سال ۵۴ و قبل از آن در سال ۳۸ به روز رسانی شده است.
ترحمی با اشاره به اینكه ۱۹۶ ماده مخدر یا استحصالات آن مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است، به «لایحه الحاق لیست سه گانه مواد مخدر و روان گردان ها به قانون» اشاره نمود و اظهار داشت: امروز وزارت بهداشت با عنایت به روان گردان هایی كه تا سال ۹۸ وارد كشور شده و در زمره روانگردان های خطرناك كشور كشف و در آزمایشگاه ها اثبات شده است، ۲۷۳ فقره از این مواد را در جدول به روز كرده است كه باید به مواد مندرج در قانون اضافه شود. در واقع مجلس شورای اسلامی باید در چارچوب طرح یا لایحه این ۲۷۳ فقره مواد را در سه جدول به روز رسانی كند.
وی ادامه داد: این لیست ها برمبنای خطرپذیری و سوء مصرف و میزان استفاده دارویی یا غیر دارویی از مواد مخدر و روان گردان و mps هایی كه مورد استفاده قرار می گیرند در جداولی دسته بندی می شوند. همین طور مجازات های هركدام از موادی كه در هر لیست دسته بندی می شوند نیز بر طبق نوع خطر، از قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر انتخاب می شوند.
به گفته مدیركل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور، در لیست شماره یك جدول مواد مخدر و روان گردان ها، ۱۴۴ ماده روانگردان و مخدر مانند شیشه، هرویین، مرفین و فلونیترازپام و... در این لیست دسته بندی شده اند (موادی كه به واسطه نوع، ماهیت ذاتی و عارضه ای كه سبب وابستگی ذهنی و جسمی فرد می شود، شواهد معتبر علمی و تجربی دال بر سوء مصرف ماده در انسان به اثبات رسیده باشد و قابلیت زیادی برای سوء مصرف داشته باشد، فاقد هرگونه كاربری و كاربرد دارویی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان باشد و بی خطر بودن آن جهت استفاده در مراقبت های پزشكی مورد تایید وزارت بهداشت نباشد، حتی اگر تحت نظر پزشك مورد استفاده قرار گیرد).
وی با اشاره به اینكه مجازات های جدول شماره یك، مجازات های سوژه ماده ۸ قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر را در بر می گیرد، اظهار داشت: در صورتیكه افراد مواد مندرج در جدول شماره یك را حمل یا مصرف كنند بر طبق ماده هشت قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر كه در آن آمده «هر كس هرویین و مرفین و كدیین و متادون و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و كوكایین و نیز عصاره شیمیایی حشیش و روغن حشیش را وارد كشور یا تولید یا توزیع یا صادر كند، یا خرید و یا فروش كند و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری و یا مخفی یا حمل كند با عنایت به میزان مواد بدین ترتیب مجازات خواهد شد: ۱ - تا پنج سانتی گرم، از ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار ریال جریمه نقدی و ۲۰ تا ۵۰ ضربه شلاق. ۲ - بیشتر از پنج سانتی گرم تا یك گرم، از یك میلیون تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق. ۴ - بیشتر از چهار گرم تا ۱۵ گرم، از ۱۰ تا ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی و سه تا هشت سال حبس و ۳۰ تا ۷۴ ضربه شلاق. ۵ - بیشتر از ۱۵ گرم تا ۳۰ گرم، از ۲۰ تا ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۱۰تا ۱۵ سال حبس و ۳۰ تا ۷۴ ضربه شلاق. ۶ - بیشتر از ۳۰ گرم، اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محكوم»، مجازات می شوند.
مجازات خرید و فروش داروهای حاوی موادمخدر با امكان وابستگی وی افزود: در لیست شماره ۲ نیز، موادی دسته بندی شده اند كه رابطه مستقیمی به سوء مصرف در انسان دارد، این مواد دارای كاربرد دارویی و درمان و مورد تایید وزارت بهداشت است اما باید تحت مراقبت شدید مجاز پزشكی باشد و همین طور امكان وابستگی شدید و متوسط و خفیف فیزیكی و روانی در مصرف كننده دارد كه مجازات های جدول شماره ۲ یا سه مجازات های سوژه ماده چهار و سوژه پنج را در بر می گیرند.
بنابر اظهارات ترحمی، در جدول شماره سه نیز موادی قرار می گیرند كه امكان وابستگی و سوء مصرف این مواد وجود دارد اما مصرف دارویی تحت نسخه پزشك برای این مساله است.
مدیركل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور اضافه كرد: بطور مثال در لیست شماره ۳ موادی مانند ترامادول دسته بندی شده اند، ماده دارویی كه مورد مصرف و تجویز پزشكی قرار دارد اما با سوء مصرف و فروش خارج از شبكه بعنوان مخدر معرفی می شود و زمانی كه بعنوان مخدر مورد استفاده قرار می گیرد در جدول شماره ۳ و مشمول مجازات های سوژه ماده چهار (هر كس بنگ و چرس و تریاك و شیره و سوخته تریاك را وارد كشور و یا صادر یا تولید یا توزیع و یا خرید و فروش كند و یا در معرض فروش قرار دهد با رعایت تناسب و با عنایت به مقدار مواد مذكور به مجازات محكوم می شود: ۱ - تا ۵۰ گرم، تا ۵۰۰ هزار ریال جریمه نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق. ۲ - بیشتر از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم، از چهار میلیون تا ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و یك تا پنج سال حبس. ۳ - بیشتر از ۵۰۰ گرم تا پنج كیلوگرم، ۱۰ تا ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و سه تا ۱۵ سال حبس. ۴ - بیشتر از پنج كیلوگرم، اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محكوم) و ۵ـ (هر كس تریاك و دیگر مواد مذكور در ماده ۴ را نگهداری یا مخفی یا حمل كند با رعایت تناسب و با عنایت به مقدار مواد به مجازات محكوم می شود: ۱ - تا ۵۰ گرم، تا ۲۰۰ هزار ریال جریمه نقدی و تا ۳۰ ضربه شلاق. ۲ - بیشتر از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم، سه تا هفت میلیون ریال جریمه نقدی و ۱۰ تا ۶۰ ضربه شلاق و شش ماه تا سه سال زندان. ۳ -بیش از ۵۰۰ گرم تا پنج كیلوگرم، هفت میلیون تا ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۲ تا ۱۰ سال زندان. ۴ - بیشتر از پنج كیلوگرم، ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۱۰ تا ۲۵ سال زندان و در صورت تكرار، اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محكوم) قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر قرار خواهند گرفت.
بنابر اظهارات وی، الان این قانون توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر طرح ریزی شده و در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. بزودی این مساله مورد رسیدگی قرار می گیرد.
وی بیان كرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر عزم خودرا جزم كرده است تا اسامی روان گردان ها و مخدرهای جدیدی كه بسیار خطرناك هستند را در قانون درج و مجازات آنرا نیز تعیین كند. اگر قانون از قاچاقچیان و معضلات اجتماعی عقب بماند زمان به نفع معضلات سپری خواهد شد و در نهایت لطمه ها افزایش می یابد.
ترحمی معتقد می باشد كه اگر در قاچاق مواد مخدر در زمینه مقابله، مبارزه و مداخلات اجتماعی جلوتر حركت نمی نماییم حداقل باید همگام با این معضل حركت نماییم. بر طبق سیاست های كلی نظام در قانون گذاری، قانون باید جامع و گره گشا باشد، این در حالیست كه در قانون مواد مخدر شاهدیم كه قانون با وجود اینكه خوب است اما باتوجه به گذشت زمان نیازمند به روز رسانی است و این به روز رسانی به سختی اعمال می شود، برای اینكه قانون تركیبات تقنین را در مراتب مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاهده كرده است.
منبع:

1398/08/08
09:19:00
5.0 / 5
4687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.