امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
مقام ارشد شبكه بانكی تشریح كرد

گزارش صندوق مسكن یكم، پرداخت وام مسكن به ۱۰۴ هزار واحد ظرف ۴ سال

گزارش صندوق مسكن یكم، پرداخت وام مسكن به ۱۰۴ هزار واحد ظرف ۴ سال هم ماشین: مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن از پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم به 104 هزار واحد مسكونی در چهار سال آگاهی داد.به گزارش هم ماشین به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ابوالقاسم رحیمی اناركی اظهار داشت: در حوزه عملكرد تسهیلات اعطایی صندوق پس انداز مسكن یكم، تا آخر سال ۹۶ معادل ۴۴ هزار واحد مشمول دریافت این تسهیلات به مبلغ ۳۳ هزار میلیارد ریال شدند كه این میزان فقط در سال قبل از نظر تعداد واحد مسكونی مشمول، ۶۰ هزار واحد و از نظر ارزش تسهیلات به ۴۷ هزار و ۵۰۳ میلیارد ریال افزایش یافت و در مجموع به ۱۰۴ هزار واحد با ارزش تسهیلاتی بیشتر از ۸۰ هزار میلیارد ریال درانتها سال ۹۷ بالغ شده است.
بر اساس این گزارش، مجمع عمومی عادی و فوق العاده سالانه بانك عامل بخش مسكن روز شنبه ۲۳ شهریورماه به ریاست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای مجمع بانك انجام شد.
ابوالقاسم رحیمی اناركی با ارائه گزارشی از عملكرد بانك در سال قبل اظهار داشت: در حوزه تجهیز منابع بانك ۱۰ درصد رشد داشتیم. همین طور در بخش تركیب سپرده های بانك به تفكیك مالكیتی و وكالتی در هر دو بخش با ۱۰ درصد افزایش مواجه بودیم.
رحیمی اناركی با تشریح عملكرد صندوق پس انداز مسكن یكم (تسهیلات با سپرده مختص خانه اولی ها) اظهار داشت: در سال ۹۷ به كل سپرده گذاران این صندوق ۱۸۳ هزار سپرده­ گذار جدید افزوده شد و درانتها سال قبل مجموع سپرده گذاران این صندوق به ۵۷۵ هزار و ۳۴۶ نفر رسید.
وی افزود: در مجموع از شروع تاسیس صندوق پس انداز مسكن یكم (خرداد ۹۴) تا آخر سال ۹۷، تعداد ۱۰۴ هزار و ۲۲۴ واحد مسكونی توسط خانه­ اولی­ ها و سپرده ­گذاران صندوق یكم در شهرهای مختلف كشور خریداری شد و این تعداد متقاضی واجد شرایط با ارزان­ترین تسهیلات بانك مسكن به ارزش كل ۸۰ هزار و ۵۹۸ میلیارد ریال خانه ­دار شدند.
رحیمی اناركی از رشد ۱۰ درصدی تقاضای استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسكن یكم در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ متناسب با روند سپرده ­گذاری و افتتاح حساب در صندوق آگاهی داد و اظهار داشت: این نشان داده است به رغم ركود در بخش مسكن همچنان تقاضا برای این تسهیلات وجود داشته است و البته تقاضای این تسهیلات در تهران و شهرهای بزرگ كمتر شده اما استقبال از این تسهیلات در سایر شهرها افزایش یافته است.
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن درباره كل تسهیلات اعطایی بانك نیز اظهار داشت: تسهیلات اعطایی بانك در بخش مسكن از ۴۷۴ هزار میلیارد ریال در سال ۹۶ با رشد ۱۹ درصدی به ۵۶۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.
وی اضافه كرد: تسهیلات پرداختی در غیر از بخش مسكن نیز از ۲۰ هزار و ۶۷۸ میلیارد ریال با رشد ۲۴ درصدی به ۲۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد افزایش یافته و از نظر تعداد با رشد ۷ درصدی از ۹۱ هزار و ۵۰۸ فقره به ۹۷ هزار و ۹۲۴ فقره افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه تعداد واحدهای بهره مند شده از تسهیلات مسكن بانك مذكور با افزایش ۱۶ درصدی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، از ۵۱۸ هزار واحد به ۶۰۱ هزار و ۴۷۷ واحد رسیده است، اظهار داشت: تسهیلات پرداختی از محل اوراق گواهی حق تقدم نیز در سال ۹۷ از نظر تعداد ۹ درصد افزایش را نشان داده است.
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل تنها بانك تخصی و دولتی بخش مسكن در ادامه سخنان خود از تلاش این بانك برای كاهش قیمت تمام شده منابع و پول آگاهی داد و اظهار داشت: در سال قبل قیمت تمام شده منابع با احتساب مسكن مهر از ۸.۹۶ به ۸.۸۵ درصد و بدون مسكن مهر از ۱۲.۴۵ به ۱۱.۷۸ درصد كاهش پیدا كرده است.
وی اظهار داشت: همین طور قیمت تمام شده پول، با مسكن مهر از ۱۳.۵۶ به ۱۳.۴۴ درصد و بدون مسكن مهر از ۲۰ به ۱۸.۹ درصد كاهش یافته است.


منبع:

1398/06/29
14:51:40
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: اقتصاد , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.