امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۲

ماجرای فیش های حقوقی فرهنگیان

ماجرای فیش های حقوقی فرهنگیان به گزارش هم ماشین طی روزهای گذشته و بعد از واریز حقوق اردیبهشت ماه معلمان و دانشجومعلمان، موجی از گلایه ها و پرسش ها پیرامون چرایی كسر مبالغ مختلفی از حقوق فرهنگیان به راه افتاد و خیلی از آنها مبادرت به انتشار فیش حقوقی خود كردند كه حاكی از كسر مبالغ مختلفی از 400 هزار تومان به بالا از حقوقشان داشت. عدم افزایش 400 هزار تومانی حقوق دانشجومعلمان نیز یكی دیگر از مصادیق این اعتراضات بود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، عدم افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی دانشجومعلمان و برخی معلمان پذیرفته شده از راه ماده ۲۸ دانشگاه فرهنگیان همچون مواردی بود كه در ایام گذشته خبرساز شد. هرچند قبل از این حمیدرضا حاجی بابایی، عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس نسبت به آن واكنش نشان داده و از زیر پاگذاشتن قانون توسط دولت گلایه كرده و اظهار داشته بود: «نمونه ای از این تخلفات می توان به افزایش حقوق دانشجو معلمان كه باید برپایه مصوبه مجلس ۴۰۰ هزار تومان و افرایش تا ۱۰ درصد باشد كه متاسفانه احكام این دانشجویان برپایه قانون مصوب مجلس صادر نشده است.»
این در حالی بود كه آموزش و پرورش معلمان پذیرفته شده از راه ماده ۲۸ و دانشجو معلمان را مشمول مصوبه دولت ندانسته و تصریح كرده بود كه این قانون برای این گروه تسری پیدا نمی كند.

معاون توسعه منابع آموزش و پرورش:

افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به معلمان ماده ۲۸ و دانشجو معلم ها تسری پیدا نمی كند
در همین راستا، در روز ۲۸ اردیبهشت ماه، علی الهیار تركمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره علت عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق معلمان پیمانی ورودی سال ۹۷ (ماده بیست و هشتی) دانشگاه فرهنگیان اظهار نمود: بحث افزایش حقوق یكی از تكالیف دولت می باشد و سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی بر مبنای قوانین ذیربط سالانه بخشنامه افزایش حقوق را تصویب و به دستگاه های اجرایی ابلاغ می كنند.
وی ادامه داد: آنچه در مصوبه مربوط آمده این است كه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق خاص نیروهای رسمی و پیمانی آموزش و پرورش است و به معلمان ماده بیست و هشتی و دانشجو معلم ها تسری پیدا نكرده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه وزارت آموزش و پرورش بعنوان دستگاه اجرایی باید مصوبه را ابلاغ كند اظهار داشت: اگر هر مرجع دیگری چون مجلس ایرادی به مصوبه دولت دارد باید آنرا با دولت حل و فصل و بررسی كند، اگر تشخیص دادند مصوبه باطل است، بخشنامه اصلاحی می آید و اگر هم كه مصوبه درست بود، همان عملی می شود. این امر باید توسط مراجع ذیربط پیگیری شود. ما دقیقاً مفاد مصوبه ابلاغی را عمل كرده ایم.
وی در پاسخ به اینكه مگر معلمان ماده ۲۸ استخدام پیمانی آموزش و پرورش نیستند كه مشمول این افزایش باشند؟ اظهار داشت: این افراد حقوق دوران كارورزی خویش را می گیرند و حقوق رسمی برایشان برقرار نیست. دانشجو معلم ها هم در حال تحصیل هستند و كارمند رسمی نیستند ازاین رو حقوقی كه برایشان مقرر می شود بر مبنای قانون متعهدین خدمت است. مصوبه ای كه آمده افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی را به این گروه ها تسری نمی دهد.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینكه آیا مقرر است بر مبنای برخی شنیده ها احكام حقوقی این گروه (دانشجو معلمان و ماده بیست و هشتی ها) اصلاح گردد یا خیر؟ اظهار داشت: خیر، فعلاً بر مبنای مصوبه موجود، درست عمل كرده ایم و چنین گمانه زنی هایی صحیح نیست.

حاجی بابایی:

دانشجومعلمان مشمول افزایش حقوق سال ۹۸ می شوند
اظهارات الهیار تركمن، باعث واكنش حمیدرضا حاجی بابایی شد و وی در روز ۲۸ اردیبهشت در مصاحبه ای اشاره كرد كه بر خلاف اعلام آموزش و پرورش، دانشجو معلمان هم مشمول افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق می شوند.
وی در این زمینه اظهار داشت: جای بسی تعجب است كه باوجود وجود قانون مجلس شورای اسلامی و تجربه ۴۰ سال گذشته، تلاش معاونت پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش این است كه دانشجو معلمان و متعهدین دبیری را كه همه دارای حكم آزمایشی هستند از مزایای افزایش حقوق محروم كند.
وی با تاكید براین كه قوانین متعددی وجود دارد كه بر این واقعیت دلالت دارد كه دانشجو معلمان ومتعهدین دبیری باید مانند سایر فرهنگیان از مزایای افزایش حقوق بهره مند شوند. بعنوان مثال پشتوانه قانونی افزایش حقوق دانشجو معلمان، ماده ۶ از قانون متعهدین به خدمت است كه تصریح دارد دانشجویان متعهد به خدمت مبحث این قانون از آغاز تحصیل خود به استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش در آمده و از حقوق و فوق العاده شغل مربوط به مدارك تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر برخوردار خواهند شد.
رئیس فراكسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حداقل حقوق در سال ۹۸ یك میلیون و ۵۶۲ هزار تومان است، ازاین رو دانشجو معلمان علاوه بر اینكه دارای احكام آزمایشی هستند، مشمول قانون افزایش حقوق كه شامل همه كاركنان كشوری و لشكری، شاغل و بازنشسته رسمی، آزمایشی و پیمانی می شوند. قانون تربیت معلم، قانون خاص و قانون مدیریت خدمات كشوری قانون عام است هیچ قانون عامی نمی تواند قانون خاص را ملغی كند.

اطلاعیه معاونت توسعه منابع آموزش و پرورش:

بطحائی در حال مكاتبه و استعلام برای افزایش حقوق دانشجومعلمان
اعتراضات دانشجومعلمان و حضور در كمپین های مختلف فضای مجازی ادامه داشت و سبب شد در روز ۲۹ اردیبهشت، معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش برای پاسخگویی به برخی ابهامات و سوالات موجود، اطلاعیه ای پیرامون "صدور احكام و افزایش حقوق سال ۱۳۹۸ همكاران فرهنگی" صادر كند:
معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع در اجرای تصویب نامه ۱۳۹۸/۱/۳۱ هیأت وزیران فرایند صدور احكام پرسنلی و اعمال ضریب افزایش حقوق سال جاری را برپایه مفاد تصویب نامه یاد شده آغاز و هم اكنون در مراحل پایانی این امر به سر می برد، در این رابطه و با عنایت به مباحثی كه در فضای مجازی مطرح گردیده است، موارد زیر می باید مورد توجه قرار گیرد:
تمامی كاركنان مشمول ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان كه دوره كارآموزی خویش را سپری كرده واز مهرماه ۱۳۹۷ حكم پیمانی آنان صادر گردیده است، همانند سایر كاركنان وزارت آموزش و پرورش قلمداد شده و احكام پرسنلی آنان با اعمال ضریب افزایش حقوق ذی ربط بزودی صادر می شود؛
دانشجو معلمانی كه هم اكنون در دانشگاه های فرهنگیان و شهیدرجایی به تحصیل اشتغال دارند، حقوق آنان برپایه ماده (۶) قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش تعیین می شود. با این وجود و در مورد امكان تسری مفاد بند (ی) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به افزایش حقوق این عزیزان، مكاتبات و استعلامات لازم از سازمان اداری و استخدامی كشور انجام شده و مبحث مورد پیگیری وزیر محترم آموزش و پرورش قرار دارد.

حاجی بابایی:

مذاكره با رئیس سازمان امور استخدامی برای اصلاح حقوق ها
دوم خرداد ماه، حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراكسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاكره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان اطلاع داد كه او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یك میلیون و ۵۶۳ هزار تومان است.
وی اظهار داشت: با دكتر انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی تلفنی صحبت كردم، او هم مثل من معتقد بود كه حداقل حقوق یعنی 15 میلیون و 630 هزار ریال حقوق دانشجومعلمان است.
وی ادامه داد: لازم به ذكر است، وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده بود افزایش حقوق مصوبه مجلس به دانشجومعلمان تعلق نمی گیرد. با عرضه ادله قانونی برای وزیر آموزش وپرورش و معاون پشتیبانی این وزارتخانه مجاب و مقرر شد نامه ای را برای كسب تكلیف به آقای انصاری بنویسند. این مذاكره تلفنی با آقای انصاری برای تسریع در دریافت پاسخ نامه آموزش و پرورش بود كه معاون رئیس جمهور برای ابلاغ مصوبه به آموزش و پرورش قول مساعد دادند، این مصوبه برای معلمان ماده ۲۸ هم اجرایی می شود، امیدوارم صدور احكام دانشجومعلمان و معلمان مشمول ماده ۲۸ در اسرع وقت صورت گیرد.

معاون توسعه منابع آموزش وپرورش:

حقوق دانشجو معلمان ترمیم می شود

اعمال افزایش حقوق ها در خرداد
در نهایت در روز پنجم خردادماه، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش از ترمیم حقوق دانشجومعلمان اطلاع داد و اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده از جانب وزیر آموزش وپرورش و نظر مساعد سازمان اداری و استخدامی كشور بند ۷ مصوبه افزایش حقوق سال جاری در مورد دانشجو معلمان اعمال می شود.
علی الهیار تركمن اظهار نمود: پیرو اطلاعیه قبلی این معاونت كه از راه پورتال اطلاع رسانی وزارت آموزش وپرورش به دانشجو معلمان اطلاع رسانی شد، با پیگیری های انجام شده از جانب وزیر آموزش وپرورش و نظر مساعد سازمان اداری و استخدامی كشور بند ۷ مصوبه افزایش حقوق سال جاری در مورد دانشجو معلمان اعمال می شود.
وی ادامه داد: به سبب اینكه مبلغ افزایش اعمال شده حقوق این افراد به رقم ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال نرسیده است، ازاین رو مابه التفاوت آن تحت عنوان "تفاوت بندی تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۸" به حقوق آنان اضافه خواهد شد. اقدام لازم برای اصلاح نگارش حقوق دانشجو معلمان در سامانه آغازشده و احكام اصلاح شده حقوقی آنها مطابق با بند ۷ تصویب نامه افزایش حقوق سال جاری در خردادماه اعمال خواهد شد.


توضیحاتی پیرامون كسر مقرری اول ماه از فیش اردیبهشت
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، مبحث دیگری كه ابهامات بسیاری به همراه داشت، كسر مبالغی از حقوق فرهنگیان بود.
وزارت آموزش و پرورش در روز چهارم خرداد با عنایت به اینكه به دنبال صدور احكام و مبالغ مندرج در فیش حقوقی اردیبهشت ماه فرهنگیان، سوالاتی در این خصوص مطرح شده، توضیحات تكمیلی پیرامون صدور احكام و افزایش حقوق سال ۹۸ عرضه كرد:
در فروردین ماه سال جاری به سبب آنكه بخشنامه افزایش حقوق به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده بود، مبلغ ۴ میلیون ریال مبحث بند (ی) تبصره ۱۲ قانون بودجه به صورت علی الحساب به حساب همكاران محترم واریز شد. در اردیبهشت ماه، بعد از صدور مصوبه افزایش حقوق و آماده شدن نگارش حقوق در سامانه ذیربط، احكام حقوقی فرهنگیان و افزایش حقوق قانونی برای ماه های فروردین و اردیبهشت اعمال شد. طبیعتاً با اعمال افزایش حقوق در ماه های فروردین و اردیبهشت، مبلغ ۴ میلیون ریال علی الحساب فروردین ماه باید كسر شود. از سوی دیگر، به استناد بخشنامه سازمان اداری و استخدامی كشور (كه برای همه دستگاه های اجرایی كشور لازم الاجراست) مقرری ماه اول (افزایش فروردین ماه) هم به نفع صندوق بازنشستگی كسر می شود.
بعنوان مثال اگر حقوق همكاری، ۷ میلیون ریال اضافه شده باشد، در فیش اردیبهشت ماه ایشان ۱۴ میلیون ریال بابت اضافه حقوق ماههای فروردین و اردیبهشت اعمال شده است. اما در مقابل، مبلغ ۷ میلیون ریال (مقرری ماه اول) و همینطور ۴ میلیون ریال پرداختی علی الحساب فروردین ماه از حقوق ایشان كسر شده است.
در همین راستا، یارمحمد حسین بُر، مدیركل امور اداری و تشكیلات وزارت آموزش و پرورش هم درباره برگشت جبرانی از حقوق اردیبهشت ماه تمام پرسنل آموزش و پرورش اظهار داشت: ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق در ماه اول امسال به صورت علی الحساب به همه كارمندان دولت پرداخت شده است. با عنایت به اینكه نگارش افزایش حقوق در فروردین ماه آماده نشد، ۴۰۰ هزار تومان علی الحساب به حساب كارمندان و فرهنگیان واریز و در اردیبهشت كه این نگارش آماده شد، افزایش حقوق فروردین و اردیبهشت، در حقوق این ماه آنها نشست.
وی اضافه كرد: بر این اساس آن ۴۰۰ هزار تومانی كه به صورت علی الحساب دادند، از تمام كارمندان كسر كردند. از جانب دیگر، افزایش ضریب حقوق سالانه در ماه اول همیشه به نفع صندوق بازنشستگی كسر می شود. سال ۱۳۹۰ سازمان اداری و استخدامی اعلام كرد، فروردین هر سال كه ضریب حقوق افزایش می یابد، نخستین افزایش ناشی از ضریب حقوق باید به حساب صندوق بازنشستگی كشور برود.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، بدین سان با پیگیری وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس، حكم حقوقی دانشجومعلمان كه جزو بدنه آموزش و پرورش اند اصلاح خواهد شد و احقاق حق صورت می گیرد؛ اما لازم بود اطلاع رسانی به جامعه فرهنگیان و دانشجومعلمان قبل از صدور احكام حقوقی جدید و كسورات میلیونی از حقوق آنها پیرامون كسر مقرری اول ماه و افزایش سنواتی كه علی الحساب برایشان واریز شده بود، صورت می گرفت تا باعث تشویش افكار و تشدید بدبینی نسبت به دستگاه اجرایی نشود.


 

1398/03/09
02:52:23
5.0 / 5
4626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.