امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
رئیس كل گمرك در گفت وگو با مهر:

۴ هزار كانتینر، كالای رسوب شده داریم، كالاهایی با ۵ سال رهاشدگی

۴ هزار كانتینر، كالای رسوب شده داریم، كالاهایی با ۵ سال رهاشدگی به گزارش هم ماشین رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اینكه ۳ یا ۴ هزار كانتینر، كالای رسوب شده در گمركات وجود دارد، اظهار داشت: ظرف ۱۰ سال قبل كالاهایی كه در مناطق آزاد بودند ۳ یا ۴ بار تعیین تكلیف شده اند.مهدی میراشرفی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از ۳۵ میلیارد دلار كالایی كه طی ۱۰ ماه سال جاری به كشور وارد شده، ۱۰ میلیارد دلار مربوط به كالاهای اساسی و ۲۵ میلیارد دلار هم عموما مربوط به كالاهای واسطه ای، ماشین آلات خط تولید و مواد اولیه واحدهای تولیدی بوده است كه بیشتر از ۸۰ درصد واردات كشور را می سازند.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران اضافه كرد: تحریم امكان دارد برخی عوارضی هم برای كشور داشته باشد؛ اما هماهنگی بین دستگاهی می تواند این عوارض را به حداقل برساند و رسوب كالا را بكاهد.
وی با اشاره به رسوب كالا در گمركات، اظهار داشت: بحث رسوب كالا در گمركات به زمان گذشته برمی گردد؛ به این معنا كه تا چند ماه پیش، در مناطق آزاد و ویژه كالاها مشمول قانون متروكه نمی شدند؛ اما از چند ماه گذشته، مدت توقف این كالاها به ۲ ماه كاهش یافته است.
میراشرفی اضافه كرد: یك بخش از كالاهایی كه تحت عنوان كالای رسوبی از آن یاد می شود، عموما كالاهایی هستند كه از سنوات گذشته، متروكه بوده است؛ همانطور كه كالاهایی وجود دارند كه از ۵ سال پیش، در بنادر رسوب شده اند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ظرف ۱۰ سال گذشته، كالاهایی كه در مناطق آزاد بوده اند، ۳ یا ۴ بار تعیین تكلیف شده اند، چونكه قانون امور گمركی در آنجا ناظر نبوده و قوانین منطقه، حاكم است.
وی خاطرنشان كرد: قانون مناطق آزاد به این نحو است كه عملا با تصمیم خود منطقه، كالا متروكه می شود؛ اما الان قانون جدید مدت توقف را به دو ماه كاهش داده است كه این مساله، سبب شده كالاهایی كه از سنوات قبل رسوب شده بودند، خویش را نشان دهند.
میراشرفی اظهار داشت: قبلا عنوان می شد كه بالای ۳ تا ۴ هزار كانتینر كالای رسوب شده وجود دارد، اما من فكر می كنم با این اقداماتی كه دستگاههایی همچون سازمان بنادر، مناطق آزاد و سازمان اموال تملیكی انجام می دهند، این حجم رو به كاهش رود.

1397/11/20
23:37:18
5.0 / 5
4542
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.