امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
گزارش هم ماشین به نقل از مهر؛

اوراق تسهیلات مسكن دوباره گران گردید، تسه ۶۲ هزار تومان را رد كرد

اوراق تسهیلات مسكن دوباره گران گردید، تسه ۶۲ هزار تومان را رد كرد هم ماشین: با وجود كاهش شدید تقاضای خرید مسكن، اوراق تسهیلات مسكن با افزایش قیمت در بازار روبه رو شده و در چند نماد از رقم ۶۲ هزار تومان عبور كرده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، اوراق تسهیلات مسكن سپس چند هفته سكون و آرامش قیمتی و باقی ماندن در بازه ۴۷ تا ۵۵ هزار تومان، بار دیگر از اواخر هفته گذشته با رشد قیمتی مواجه گردید و نهایتا در معاملات امروز بازار سرمایه، رقم ۶۲ هزار تومان برای هر برگه را رد كرد و در چند نماد معاملاتی به ۶۳ هزار تومان نزدیك شد.
این در حالی است كه برمبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، حجم معاملات مسكن در آذر ماه امسال به پایین ترین حد خود در چند سال اخیر (به استثنای ماه های فروردین هر سال) رسید و تنها ۶ هزار و ۹۵۰ هزار فقره معامله مسكن در این ماه ثبت گردید.
با این وجود، حجم معاملات برگه های تسهیلات مسكن در معاملات امروز نسبت به معاملات هفته های گذشته با رشد قابل توجهی مواجه بوده است.
افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسكن شامل برگه ها و نمادهایی كه تاریخ اعتبار آنها منتهی به ماه های پیش رو است، شده و با وجود آنكه این برگه ها در هفته گذشته تا ۴۷ هزار تومان كاهش قیمت داشتند، در معاملات امروز بازار سرمایه به ۵۵ تا ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان هم رسید. بعنوان مثال نماد تسه ۹۵۱۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ۹۵) با آنكه تنها كمی بیشتر از یك ماه از زمان اعتبار آن باقی مانده با رقم ۵۵ هزار و ۲۵۰ تومان در كمترین قیمت و حدود ۵۹ هزار تومان در بالاترین رقم در معاملات امروز فروخته شد. ضمن اینكه نماد معاملاتی تسه ۹۷۱۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۵) باز كه دو ماه و نیم تا منقضی شدن زمان اعتبار آن باقی مانده است، در ارزانترین نرخ ۵۶ هزار تومان و در گرانترین فروش، ۵۸ هزار و ۹۷۰ تومان معامله شد.
بر این اساس، ارزش هر برگه تسهیلات مسكن صادره در فروردین امسال (تسه ۹۷۰۱) در گرانترین معامله امروز بازار سرمایه به نرخ ۶۲ هزار و ۶۰۰ تومان و ارزانترین نرخ به رقم ۵۹ هزار و ۴۳۵ تومان به فروش رسید. رقم ۶۲ هزار و ۲۰۰ تومان همین طور برای اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت امسال (تسه ۹۷۰۲) باز جاری بود.
اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد، تیر، مرداد و شهریور سال جاری (تسه های ۹۷۰۳ تا ۹۷۰۶) در بازه ۵۸ هزار و ۴۰۰ تا ۶۱ هزار تومان در معاملات امروز بازار سرمایه خرید و فروش شدند.
گفتنی است در سایر نمادهای معاملاتی، ارقام خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن در فاصله قیمتی ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان در جریان است.
تقاضای خرید اوراق تسهیلات افزایش یافت
از نظر حجم معاملات اوراق تسهیلات مسكن نیز، امروز بیشترین حجم خرید و فروش به نماد تسه ۹۷۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر سال جاری) با ۱۷ هزار و ۳۶۰ برگه اختصاص دارد. سپس این نماد، برگه های تسه ۹۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور ماه ۹۷) با ۳ هزار و ۸۰۰ برگه، تسه ۹۷۰۷ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر امسال) با ۲ هزار و ۹۲۴ برگه و تسه ۹۷۰۴ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیرماه سال جاری) با ۲ هزار و ۵۱۸ برگه قرار دارند. همین طور ۵ هزار و ۸۲۴ برگه از نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۸ (اوراق تسهیلات صادره در آبان ماه ۱۳۹۷) و ۴ هزار و ۵۰۰ برگه تسهیلات مسكن صادره در مرداد ماه امسال (تسه ۹۷۰۵) در بازار امروز این برگه ها خرید و فروش شد.
هزینه دریافت وام مسكن به ۱۴ میلیون تومان رسید
با توجه به افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسكن، ارزش وام مسكن در ایام اخیر باز افزایش یافته و این شاخص برای وام مسكن ۹۰ میلیون تومانی (سقف وام مسكن فردی در تهران) ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان (در صورت خرید ۱۶۰ برگه با میانگین قیمتی هر برگه ۶۰ هزار تومان) و برای وام ۱۴۰ میلیون تومانی (سقف وام مسكن زوجین در تهران) ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (در صورت خرید ۲۴۰ برگه با میانگین قیمتی هر برگه تسهیلات مسكن معادل ۶۰ هزار تومان) است كه این اعداد باید از طرف متقاضی دریافت تسهیلات مسكن هزینه شود.

1397/10/17
14:24:37
5.0 / 5
4754
تگهای خبر: آب , اقتصاد , خرید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.