امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
گزارش هم ماشین به نقل از مهر؛

ركود بازار مسكن، تابلوی اوراق تسهیلات را قرمز كرد، كاهش قیمت تسه

ركود بازار مسكن، تابلوی اوراق تسهیلات را قرمز كرد، كاهش قیمت تسه هم ماشین: در حالیكه گزارش دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه از افزایش ۶۲ درصدی قیمتها و كاهش ۲۸.۱ درصدی معاملات مسكن در مرداد خبر می دهد، بازار اوراق تسهیلات مسكن هم این مورد را تأیید می كند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، در حالیكه در ایام اخیر دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در گزارش تحلیلی بازار مسكن پایتخت در مرداد ماه، از افزایش ۶۲ درصدی قیمت ها همزمان با كاهش ۲۸.۱ درصدی تعداد معاملات مسكن اطلاع داده است، بازار خرید و فروش اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن هم با ركود مواجه شده و قیمت اوراق تسه در بازار سرمایه روند كاهشی در پیش گرفته است.
روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات در جریان خرید و فروش این برگه ها در معاملات امروز (یكشنبه ۲۵ شهریور) و روز گذشته به گونه ای است كه حدودا در همه نمادها تابلوی فرابورس قرمزپوش شده است.
نرخ اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی
كاهش قیمت ها در مورد اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی در معاملات روز گذشته (شنبه ۲۴ شهریور) سرعت بیشتری داشت؛ به شكلی كه اوراق تسهیلات صادره در اسفند ۹۶ با نماد «تملی ۶۱۲» در معاملات امروز از ۵۰ هزار تومان هم كمتر شده و به ۴۸ هزار و ۹۳۱ هزار تومان رسید.
همچنین در معاملات روز گذشته، اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی صادره در فروردین و اردیبهشت امسال با نمادهای «تملی ۷۰۱» و «تملی ۷۰۲» به ترتیب در ارزانترین معامله ۵۲ هزار و ۱۸۲ تومان و ۵۰ هزار و ۵۴۰ تومان خرید و فروش شدند. این دو نماد در گرانترین معامله امروز هم به ترتیب ۵۲ هزار و ۱۸۲ تومان و ۵۵ هزار و ۸۵۹ تومان به مشتریان عرضه شدند.
این در حالی است كه در معاملات امروز (یكشنبه ۲۵ شهریور) فرابورس، دارندگان اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی از بیم كاهش بیشتر قیمت ها از عرضه آن خودداری كرده اند.
نرخ اوراق تسهیلات مسكن متعلق به بانك عامل بخش مسكن
در خصوص اوراق تسهیلات صادره از جانب بانك عامل بخش مسكن هم تابلوی اعلام وضعیت نمادها، هم در معاملات روز گذشته و هم در معاملات روز جاری قرمز بود. به گونه ای كه در چند نماد نرخ اوراق تسهیلات از كانال ۶۰ هزار تومان هم پایین تر آمد و به ۵۹ هزار تومان رسید.
اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر ۹۶ با نماد «تسه ۹۶۰۹» در ارزانترین قیمت ۵۹ هزار و ۷۸۶ تومان و در گرانترین معامله با نرخ ۶۴ هزار تومان به فروش رسید. همینطور اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ۹۶ با نماد «تسه ۹۶۰۱» هم امروز در ارزانترین قیمت ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان و در گرانترین معامله ۶۴ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید.
۷ نماد هم امروز در بازه ۶۰ هزار تومان و ۸ نماد در بازه ۶۱ هزار تومان (در ارزانترین قیمت) خرید و فروش شدند. با این وجود این نمادها در بخش بالاترین قیمت هم در بازه ۶۳ تا ۶۵ هزار تومان قرار داشتند.
نرخ این اوراق در معاملات روز گذشته در ارزانترین قیمت در بازه ۶۲ هزار تومان بود كه امروز بین یك تا دو هزار تومان كاهش قیمت برای بیشتر نمادهای اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن را شاهد بودیم.
كاهش معاملات اوراق تسهیلات از نظر تعداد برگه ها
بیشترین حجم معاملات روز گذشته (شنبه ۲۴ شهریور) به اوراق حق تقدم گواهی تسهیلات مسكن صادره در مرداد ماه امسال با نماد «تسه ۹۷۰۵» متعلق است كه ۲ هزار و ۹۲ برگه تسهیلات مسكن به ارزش ۱۳۲ میلیون تومان در بازار معامله شد. این برگه ها روز گذشته با قیمت ۶۶ هزار تومان خرید و فروش شد كه امروز با حدود ۱ درصد كاهش، به ۶۴ هزار و ۱۲۱ تومان رسید.
در رتبه بعدی، بیشترین حجم معامله اوراق تسهیلات مسكن روز گذشته به برگه های صادره در تیر ۹۷ (تسه ۹۷۰۴) با ۷۸۴ برگه متعلق می باشد كه ارزش این معامله ۵۰ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان به قیمت هر برگه، ۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.
معاملات امروز (یكشنبه ۲۵ شهریور) اوراق تسهیلات حتی از نظر تعداد هم به شدت با افت روبه رو است به گونه ای كه بزرگترین معامله امروز، فروش هزار و ۴۹۳ برگه تسهیلات مسكن صادره در مرداد امسال با نماد «تسه ۹۷۰۵» است. این برگه ها به ارزش ۶۳ هزار تومان (به ازای هر برگه) برای ارزانترین قیمت و ۶۶ هزار تومان برای گرانترین معامله به فروش رسید كه مجموعا ارزشی بیش از ۹۵ میلیون تومان داشت.

1397/06/26
15:09:20
5.0 / 5
4647
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , سرمایه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.