امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
در گفتگو با مهر مطرح شد؛

ایران ایر فرافكنی می كند، خودشان گرانفروشی كردند و به نام ما زدند

ایران ایر فرافكنی می كند، خودشان گرانفروشی كردند و به نام ما زدند هم ماشین: مدیر یكی از سایت های فروش انلاین بلیت هواپیما اظهار داشت: ایران ایر رأسا مبادرت به گران فروشی كرده و برای آنكه خویش را تبرئه كند، با بستن دسترسی فروش اینترنتی بلیت، فرافكنی می كند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، طی چند روز گذشته ایران ایر اعلام نمود دسترسی تعدادی از سایت های فروش اینترنتی بلیت هواپیما را كه گران فروشی كرده اند، مسدود كرده است.
اگرچه ایران ایر هیچ گاه به صورت شفاف اعلام نكرده است كه كدام سایت ها و با چه مجوزی و تا چه میزانی مبادرت به این كار كرده است اما فعالان كسب و كارهای اینترنتی می گویند از نظر فنی به علت اتصال سِروِرهای سایت های مجوزدار فروش آنلاین با سِروِرهای ایران ایر، گرانفروشی به راحتی امكان پذیر نیست.
به نظر می رسد بهتر است هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) پروازهایی كه در آنها بلیت گرانتر از رقم تعیین شده از جانب هما به مردم فروخته شده را با ذكر تاریخ و شماره پرواز و مبدأ و مقصد منتشر كند تا مردم تفاوت قیمت تعیین شده از جانب ایران ایر با نرخ فروخته شده از جانب سایت های فروش آنلاین را خود بررسی و قضاوت كنند.
مدیر یك سایت فروش آنلاین: سایت ها هیچ نقشی در تعیین قیمت بلیت هما ندارند
نیما قاضی از دست اندركاران فروش آنلاین بلیت هواپیما كه دسترسی فروش اینترنتی بلیت های هما برای سایتش مسدود شده در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره بسته شدن دسترسی سایت های فروش آنلاین بلیت هواپیما اظهار داشت: از نظر فنی این كار شدنی نیست به خاطر اینكه ما روی كلاس های نرخی مشخصی بلیت های ایران ایر را به فروش می رسانیم.
وی تاكید كرد: اصلا در قیمت گذاری بلیت های ایران ایر، سایت های فروش هیچ نقشی ندارند. ایرلاین های دیگر با عنایت به اینكه فروش چارتری دارند، می توانند ادعا كنند چارتركننده گران فروشی كرده است كه این مورد هم ارتباطی به سایت فروش آنلاین ندارد. این در شرایطی است كه ایران ایر به آن صورت بلیت چارتری صادر نمی كند و بیشتر بلیت پروازهای هما به صورت برنامه ای است.
به گفته قاضی، ازاین رو نه سایت های فروش آنلاین بلیت هواپیما دخالتی در نرخ گذاری پروازهای ایران ایر دارند و نه چارتركننده ها؛ فقط و فقط خود شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی است كه نرخ بلیت پروازها را تعیین می كند.
جزئیات ارتباط فنی سایت های فروش آنلاین با سرورهای ایران ایر
وی افزود: ایران ایر به ما اعلام نمود كه در تاریخی، قیمت را اشتباه نشان داده ایم كه این اتفاق شدنی است چراكه ایرلاین ها در بعضی مواقع در ساعت خاصی از روز به صورت ناگهانی قیمت یكی از پروازها را تغییر می دهند ولی سایت ها مدتی مثلا یك تا دو ساعت طول می كشد تا قیمت را تغییر دهند كه این مورد هم، محدودیت فنی ما بعنوان سایت فروش آنلاین نیست بلكه محدودیت فنی نرم افزار ایران ایر است كه باعث می گردد قیمت باوجود اینكه اصلاح شده اما تا یك زمان مشخصی در «كَش» (cacth) نگه داشته شود ازاین رو امكان دارد در بازه زمانی كوتاهی قیمت قبلی نمایش داده شود كه باز هم در این مدت در حال نمایش قیمتی هستیم كه ایران ایر اعلام نموده و از سوی خودمان قیمت تعیین نكرده ایم.
وی افزود: حتی در این حالت هم نمی توانم روی قیمت قبلی مبادرت به بلیت فروشی كنیم؛ چون كه سایت از نظر فنی در این وضعیت است كه هنگام صدور بلیت، قیمت جدید لحاظ می گردد. اصلا غیر امكان دارد با قیمتی غیر از قیمت ایران ایر بلیت صادر كرده باشیم حتی اگر یك مورد وجود دارد، ایران ایر باید آن را اعلام نماید.
ایران ایر در یك تاریخی، قیمت ها را به شكل عجیبی بالا برد
قاضی اضافه كرد: آنچه ما متوجه شده ایم این است كه در یك تاریخی، ایران ایر به صورت غیر منطقی قیمت ها را افزایش عجیب و غریب داد و در آن تاریخ بلیت را با قیمت های بالا فروخت؛ من احساس می كنم ایران ایر برای آنكه از زیر بار این اشتباه خلاص شود، در حال فرافكنی است؛ وگرنه نه ما و نه سایت های دیگر، در قیمت فروش بلیت های ایران ایر هیچ نقشی نداریم.
وی تصریح كرد: ایران ایر هیچ گزارش یا اطلاعاتی درباره گران فروشی نه به ما عرضه داده و نه در رسانه ها منتشر نموده است. حتی اگر یك مورد گرانفروشی از جانب ما یا هر سایت فروش انلاین دیگری وجود دارد، ایران ایر باید آن را رسانه ای كند.
قاضی خاطرنشان كرد: ایران ایر دسترسی سایت ما را برای فروش از ۱۳ شهریور ماه قطع كرده و این قطع دسترسی، تا كنون ادامه دارد؛ روز گذشته هم دسترسی چند سایت دیگر بسته شد.
۶۰ درصد فروش ایران ایر اینترنتی است
وی اظهار داشت: تخمین ما از بازار این است كه ۶۰ درصد بلیت های ایران ایر با استفاده از آنلاین و ۴۰ درصد هم با استفاده از آژانس ها فروخته می گردد.
هما، مسئول وارد آمدن ضرر میلیاردی به بیت المال است
به گفته این فعال كسب و كار اینترنتی، ایران ایر با این كار خود حداقل به ۳۰ درصد كل فروش خود ضربه می زند و این مورد سبب وارد آمدن ضرر میلیاردی به ایران ایر می شود؛ این در شرایطی است كه هما یك شركت دولتی و متعلق به بیت المال است؛ چه كسی پاسخگوی این چند میلیارد ضرر خواهد بود؟
وی اظهار نمود: امروز در نشست خبری انجمن كسب و كارهای اینترنتی اعلام نماییم كه ایران ایر در چه تاریخی و برای چه مقاصدی بلیت هایی با قیمت های خارج از عرف به فروش رسانده است.
وی افزود: بعنوان مثال یكی از تاریخ هایی كه ایران ایر قیمت بلیت را افزایش ناگهانی داد، در تاریخ ۳۰ و ۳۱ مرداد است كه طبق اطلاعات ما ایران ایر افزایش ۱۰۰ درصدی در قیمت ها داشته است.

1397/06/20
16:08:13
5.0 / 5
4921
تگهای خبر: ایرلاین , شركت , فروش , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.