امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
گزارش هم ماشین به نقل از مهر؛

بازسازی سوریه بازار مناسب شركت ها و پیمانكاران ایرانی

بازسازی سوریه بازار مناسب شركت ها و پیمانكاران ایرانی هم ماشین: سفر هیئت اقتصادی ایرانی به دمشق و رایزنی در مورد انجام اقدامات زیرساختی و عمرانی برای بازسازی این كشور، بازار مناسبی در اختیار بخش خصوصی ایران قرار خواهد داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر طی روزهای اخیر امیر امینی معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی به نمایندگی از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رئیس كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و سوریه در این كشور با هدف بررسی و نهایی كردن تفاهمنامه های همكاری ایران و سوریه در زمینه واگذاری بازسازی سوریه در دوره پساداعش به شركت ها و پیمانكاران ایرانی در زمینه های عمرانی و صنعتی در دمشق به سر برده و با مقامات ارشد اقتصادی این كشور همچون وزیران مسكن و اقتصاد سوریه دیدار و رایزنی داشته است.
این دومین سفر هیئت ایرانی به سوریه بعد از سفر سه ماه قبل آخوندی به دمشق و دیدارش با وزرای اقتصاد، مسكن، حمل و نقل و نخست وزیر و بشار اسد رئیس جمهور سوریه به حساب می آید.
اسد در دیدار اردیبهشت ماه خود با آخوندی تاكید كرده بود: افزایش همكاری اقتصادی بین سوریه و ایران و همه كشورهایی كه به دفاع از حاكمیت و استقلال این كشور پایبند هستند، یكی از مهم ترین راه های مقاومت در برابر طرح های غربی است كه از تحریم و اقدامات اقتصادی الزامی بعنوان ابزاری برای محاصره ملت ها و اعمال فشار به آنان و تن دادنشان به سیاست های سلطه گرایانه غرب استفاده می نمایند.
عماد خمیس نخست وزیر سوریه هم در سفر آخوندی به دمشق در دیداری كه با وزیر راه و شهرسازی داشت، اظهار داشته بود: دمشق از مشاركت ایران در فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در مرحله بازسازی استقبال می كند.
وی با تاكید بر اهمیت پیشبرد روابط در همه زمینه ها و شكل گیری طرح های مشترك كه سود حاصل از آنها عاید هر دو كشور می شود، اظهار داشته بود: رابطه سیاسی و راهبردی ریشه دار میان دو كشور می طلبد تا مسائل اقتصادی محكم و دراز مدتی برای تحقق بخشیدن به منافع مشترك و تبادل سرمایه گذاری و تجاری شكل گیرد.
گفتنی است طرفین در این دیدار، راه های تقویت روابط اقتصادی و اجرای توافقنامه های امضا شده و انعقاد موافقت نامه های جدید برای گسترش همكاری تجاری و سرمایه گذاری در زمینه های حمل و نقل، گمرك، بانكداری، امور مالی، بیمه و بازسازی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
با توجه به اینكه وزیر راه و شهرسازی، ریاست كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و سوریه را بر عهده دارد، این دیدارها و امضای تفاهمنامه ها در همه زمینه های اقتصادی ـ اجتماعی بوده و به فعالیت های عمرانی و زیرساخت های اسكان و حمل و نقل محدود نمی گردد.
در ادامه سفر آخوندی به دمشق، در تیرماه هم هیئت اقتصادی سوری در سفر به تهران با مقامات اقتصادی و هم وزیر راه و شهرسازی و تعدادی از معاونان وی دیدار و رایزنی كردند كه در نهایت قرار شد در سفرهای آتی تفاهمنامه های همكاری به امضا برسد.
به نظر می رسد سفر این روزهای هیئت اقتصادی ایران به دمشق در جهت نهایی كردن متن یادداشت تفاهمنامه ها بوده و بزودی در سفر آتی هیئت بلندپایه اقتصادی سوریه به تهران، این یادداشت تفاهم ها به امضا خواهد رسید.
با توجه به خرابی های و ویرانی های گسترده ای كه تروریست های داعش در شهرهای مختلف سوریه برجای گذاشته اند، دولت مركزی دمشق می خواهد روند بازسازی شهرها و زیرساخت های این كشور اعم از تجارت، شهرسازی، صنعتی و انرژی را به شركت های ایرانی واگذار كند كه در این صورت فضای پساداعش در سوریه بازار مناسبی برای بخش خصوصی و پیمانكاران ایرانی خواهد بود. به خصوص كه مقرر است بر مبنای یكی از تفاهمنامه هایی كه احیانا نهایی خواهد شد، وزارت مسكن سوریه احداث ۳۰ هزار واحد مسكونی را به شركت های ساختمانی ایرانی واگذار كند كه این می تواند درآمد ارزی مناسبی را نصیب پیمانكاران ایرانی كند.

1397/05/28
00:15:41
5.0 / 5
5098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.