امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

كاهش منابع آب سطحی و زیر زمینی حوضه آبریز هلیل رود وتالاب جازموریان

كاهش منابع آب سطحی و زیر زمینی حوضه آبریز هلیل رود وتالاب جازموریان هم ماشین: كاهش منابع آب سطحی و زیر زمینی حوضه آبریز هلیل رود و تالاب جازموریان در سال های گذشته تأثیر بسزایی بر افزایش مشكلات اقتصادی مردم و ناتوانی آن ان در تأمین معاش خود داشته و همچون شهرستان هایی كه در این مسیر با تنش و بحران رو به رو شد باید به شهرستان قلعه گنج واقع در جنوبی ترین بخش استان كرمان اشاره نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا تالاب جازموریان در جنوب استان كرمان، همچون تالاب هایی است كه در دهه های گذشته به دلیل كاهش شدید منابع آب و عدم تأمین حقابه، به مرز خشكی كامل رسید این در حالیست كه بر مبنای آمار موجود در حاشیه این تالاب بیش از ۱۲ هزار چاه آب غیر مجاز فعال است؛ چاه های غیر مجازی كه نزدیك به ۳۰۰۰ مورد آن در شهرستان قلعه گنج فعال است و حالا امیدها برای آخر كار آنها بالا گرفته است.

بر اساس این گزارش حفر چاه غیرمجاز در حاشیه رودخانه و تالاب های كشور همواره یكی از معضلات بزرگ زیست محیطی كشور بوده است كه بر مبنای برخی ملاحظات اجتماعی تابحال برخورد قاطع و راسخی با آن صورت نگرفته است. مثل اتفاقی كه در حاشیه تالاب جازموریان و در شهرستان های جنوبی استان كرمان رخ داد و در دهه های گذشته حفر چاه های غیر مجاز در این منطقه به شدت افزایش یافت.

محمد رضا بختیاری - مدیر عامل شركت آب منطقه ای استان كرمان - پیشتر درباره خسارت
هایی كه حفر چاه های غیر مجاز به جنوب استان كرمان وارد كرده است و هم آمار دقیق این چاه ها به رسانه ها اظهار داشت: در حاشیه تالاب جازموریان بیش از ۱۹ هزار چاه غیر مجاز وجود دارد كه از این تعداد چیزی حدود ۱۴ هزار مورد آن در استان كرمان و مابقی در استان سیستان و بلوچستان است.

همچنین یحیی كمالی پور، نماینده جیرفت اظهار داشت: در جنوب كرمان نزدیك به ۱۲ هزار چاه غیرمجاز وجود دارد. با عنایت به اینكه در جنوب كرمان تعداد زیادی زمین و باغ كشاورزی وجود دارد و خشكسالی شدیدی در منطقه رخ داده است، هر چاه آبی كه خشك می شود، شهروندان به جای آن چاه آب غیر مجاز و جدیدی حفر می كنند كه معنای دیگر آن سوراخ سوراخ كردن زمین است.

كاهش منابع آب سطحی و زیر زمینی حوضه آبریز هلیل رود و تالاب جازموریان در سال های گذشته تأثیر بسزایی در افزایش مشكلات اقتصادی مردم و ناتوانی آن ها در تأمین معاش خود داشته و همچون شهرستان هایی كه در این مسیر با تنش و بحران رو به رو شد باید به شهرستان قلعه گنج واقع در جنوبی ترین بخش استان كرمان اشاره نمود كه به لحاظ منابع آبی در شرایط بسیار نگران كننده ای قرار دارد.

یكی از تهدیدهای جدی برای وضعیت منابع آب شهرستان قلعه گنج در سال های اخیر را باید مصرف بخش قابل ملاحظه ای از این منابع محدود را در بخش كشاورزی و هم كشت محصولات آب بر دانست؛ وضعیتی كه در سال های گذشته نه تنها با انجام اقدام های اصلاحی و تغییر الگوی كشت با مدیریت قابل قبولی رو به رو نشد، بلكه با كم توجهی مدیران نسبت به حفر چاه های غیرمجاز زمینه تشدید خسارت ها را فراهم نمود.

با ورود بنیاد علوی و اجرایی شدن طرح آبادانی و پیشرفت در این شهرستان كه در جهت اقتصاد مقاومتی طراحی شده است، از جانب این نهاد اقداماتی در راه تغییر الگوی كشت كشاورزان و كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی انجام داده است. همچون این موارد می توان به طرح ویژه بنیاد علوی برای توسعه كشت كنجد و جایگزین كردن این محصول با محصولات آب بری چون گوجه فرنگی و هندوانه در منطقه اشاره كرد؛ طرحی كه در جریان آن اكنون كارخانه ای با هدف تولید روغن كنجد هم در این شهرستان احداث شده است و بعد از برداشت محصول كشاورزان بلافاصله آن را خریداری و در كارخانه موجود به روغن تبدیل می كند.

مسعود حیدری - مدیر طرح توسعه و آبادانی شهرستان قلعه گنج - اظهار داشت: تغییر الگوی كشت را در شهرستان قلعه گنج با جدیت دنبال می نماییم و در حال اجرای این فرایند تغییر هستیم. برای مثال كارخانه استحصال روغن از كنجد را دایر كرده ایم كه كشاورزان را تشویق میكند به كشت این محصول روی آورند چون كنجدهایشان را به شیوه حمایتی خریداری می كند و به دنبال تولید روغن كنجد در این كارخانه، بازار این محصول در منطقه بوجود آمده و برای كشاورزان این اطمینان را به وجود آورده كه می توانند روی كشت كنجد و فروش آن با نرخ مناسب حساب باز كنند.

وی اضافه كرد: مجموعه این اقدامات باعث می گردد به سمت بحث كاهش مصرف آب پیش برویم و كشاورز به جای مثلاً هندوانه كه آب زیادی می خواهد، به كشت كنجد روی آورند. درست مثل بحث كشت گیاهان دارویی كه به شدت در قلعه گنج پیگیری می گردد و البته پتانسیل آن هم در منطقه وجود دارد.

به گزارش بنیاد علوی، با این روند امید است كه در سال های آینده مبحث تغییر الگوی كشت در شهرستان قلعه گنج به شكل نهادینه شده ای ترویج یابد و یكی از خروجی های مثبت آن كاهش شدید مصرف آب در عین افزایش درآمد اهالی منطقه باشد؛ وضعیتی مطلوب كه انتظار می رود در دیگر شهرستان های مستقر در مجاورت تالاب جازموریان هم مورد اجرا قرار گیرد.1397/05/17
17:16:27
5.0 / 5
4502
تگهای خبر: آب , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.