امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
رئیس شورای عالی استان ها خبر داد

ارسال نامه ای به قوه قضاییه در مورد اظهارات دادستان درباره استعفای نجفی

ارسال نامه ای به قوه قضاییه در مورد اظهارات دادستان درباره استعفای نجفی هم ماشین: رئیس شورای عالی استان ها از نوشته شدن نامه ای خطاب به رئیس قوه قضاییه در مورد اظهارنظر دادستان كل كشور درباره استعفای شهردار تهران اطلاع داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، مرتضی الویری در انتها چهارمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات این جلسه اظهار داشت: امروز اولین جلسه شورای عالی استان ها در سال ۱۳۹۷ بود كه آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور استاندار و فرمانداران تهران بعنوان مهمانان ویژه در این جلسه حضور داشتند.
وی اضافه كرد: هدف از دعوت معاون اول رئیس جمهور به این جلسه در بین گذاشتن مسائل فی درخلال شورای عالی استان ها و دولت بود كه در این راستا نمایندگان شورای عالی استان ها مسائل مختلف خویش را در جلسه با حضور آقای جهانگیری عنوان كردند و توضیحات ایشان را هم شنیدند. جلسه بسیار خوبی بود و مهمترین موضوعات میان شورای عالی استان ها و دولت همچون لایحه مدیریت یكپارچه شهری و درآمدهای پایدار شهرداری ها عنوان شد كه امیدواریم این موضوعات به نتیجه برسد، چون كه خیلی از شهرها مسئولیت كارها میان شهرداری و نمایندگان دولت و دستگاه های دولتی تقسیم شده اما مدیریت واحدی وجود ندارد، بنابراین در بعضی اوقات شاهد برخی تداخل ها هستیم.
وی ادامه داد: مدت هاست از برنامه سوم توسعه تا كنون مدیریت یكپارچه شهری و متمركز در شهرها مورد تاكید قرار گرفته اما متاسفانه هنوز به نتیجه نرسیده است، بنابراین بنا داریم با عنایت به اینكه هماهنگی مناسبی میان شورا و دولت وجود دارد امسال این مسائل را به نتیجه دقیقی برسانیم.
رئیس شورای عالی استان ها در پاسخ به سوالی در مورد نحوه توسعه حمل و نقل عمومی در شهرها كه توسط معاون اول رئیس جمهور هم در این جلسه عنوان شد، اظهار داشت: مقرر شده كه حمل و نقل ریلی توسعه پیدا كند، ازاین رو در بودجه سال ۹۷ هم دو میلیارد دلار فاینانس برای این مورد پیش بینی شده است. همینطور اوراق مشاركت پیش بینی شده تا با واگذاری آن از محل درآمد آن برای توسعه حمل و نقل عمومی استفاده گردد. به تبع این مورد شوراهای شهر و شهرداری ها و همینطور شورای عالی استان ها هم به این مورد مهم توجه ویژه ای دارد، چون كه حمل و نقل عمومی نه فقط در جهت تسهیل در رفت و آمد بلكه به جهت رفع آلودگی هوا هم اهمیت بسیاری دارد؛ به طوریكه عنوان می گردد كه ۷۰ درصد آلودگی هوا ناشی از حوزه حمل و نقل است.
وی در تشریح مصوبات چهارمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها هم اظهار داشت: در این جلسه سه مصوبه مهم داشتیم كه در اولین آن مقرر شد بعد از طی فرآیند قانونی ۲ درصد از سرجمع مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده در محدوده قانونی شهرها در اختیار شوراها قرار بگیرد.
الویری ادامه داد: مصوبه دیگری در پشتیبانی از كالاهای ایرانی با عنایت به نامگذاری سال ۱۳۹۷ به سال پشتیبانی از كالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری به تصویب اعضای شورا رسید كه طی آن شهرداری ها موظف می باشند از كالاهای ایرانی استفاده كنند و از استفاده كالاهای خارجی امتناع كنند و مهمتر از آن در حوزه فرهنگسازی استفاده از كالاهای ایرانی اهتمام جدی داشته باشند. همینطور شوراها بعنوان ناظر این مصوبه را بعد از ابلاغ به شهرداری ها مورد رصد و نظارت قرار خواهند داد.
وی تصویب یك فوریت شیوه نامه انتخاب حسابرس برای شهرداری ها را یكی دیگر از مصوبات این جلسه خواند و اضافه كرد: مقرر شده شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر موظف باشند انتخاب حسابرس را به صورت مشترك با شورا انجام دهند و این انتخاب هم با مكانیزمی روشن و شفاف برای گزینش حسابرس صورت خواهد گرفت.
رئیس شورای عالی استان ها در مورد اظهار نظر دادستان كل كشور درباره استعفای شهردار تهران هم اظهار داشت: دادستان كل كشور در مصاحبه ای عنوان كرده بود كه شهردار تهران موظف است استعفاء دهد و شورا هم موظف است این استعفاء را بپذیرد. به دنبال این اظهار نظر انتقادهایی در شورای اسلامی شهر تهران و همینطور شورای عالی استان ها از جانب نمایندگان عنوان شد. باید این نكته را اشاره كنم كه استعفای شهردار تهران به اختیار خود او بود و هیچ مرجعی نمی تواند شهردار را موظف كند كه استعفاء دهد و همینطور شورا را موظف به پذیرش استعفاء كند.
وی تصریح كرد: در همین راستا نامه ای محترمانه خطاب به قوه قضاییه نوشته شده و ضمن یادآوری نكات قانونی درخواست شده كه حریم قانونی شورا محترم خوانده شود.1397/01/23
18:41:07
5.0 / 5
4882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.