امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
مرتضی بانك خبر داد؛

تدوین آئین نامه تاسیس بانك خارجی درمناطق آزاد

تدوین آئین نامه تاسیس بانك خارجی درمناطق آزاد هم ماشین: دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی از اتمام تدوین آئین نامه تاسیس بانك خارجی در مناطق آزاد و ارسال آن به شورای اقتصاد اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، مرتضی بانك در نشست هم اندیشی مدیران مناطق آزاد كشور در فرودگاه امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نشست برای تبادل تجربیات مدیران مناطق آزاد برگزار می گردد و به جهت اینكه بتوانیم هماهنگی های گسترده ای بین مناطق آزاد تجاری-صنعتی تولید كنی، هر دو هفته یك بار این جلسات را در یكی از مناطق آزاد برگزار خواهیم كرد كه نخستین جلسه آن دو هفته قبل در منطقه آزاد قشم برگزار گردید و امروز دومین نشست را در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار می نماییم.
وی با اشاره به اینكه مدیران عامل و معاونان مناطق آزاد و اعضای شورای عالی مناطق آزاد در این نشست ها حضور دارند و با پیشرفت های هر منطقه به صورت مستقل آشنا می شوند، اضافه كرد: به نظر می رسد فعالیت های اقتصادی صرفاً در چارچوب رقابت آزاد و سالم تولید خواهد شد. مناطق آزاد هم بعنوان مناطقی كه برای فعالیت آزاد اقتصادی، تجاری و صنعتی در نظر گرفته شده اند و در كشورهای مختلف هم این نوع مناطق بر پایه رقابت سالم حركت می كنند، رقیب اصلی ما كسانی خواهند بود كه بتوانند فعالیت جدی تر اقتصادی را در حوزه منطقه ای انجام دهند.
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: شركت های خارجی در مناطق آزاد حضور دارند و با عنایت به توافقات خوبی كه انجام داده ایم سعی شده سهم ویژه ای از ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی را برای مناطق آزاد تخصیص دهیم. طبیعی است كه مرحله اجرایی هر نوع فعالیت اقتصادی منوط به سرمایه گذاری است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد خاطرنشان كرد: بعد از برجام از تركیه، چین، ایتالیا، كره جنوبی و فرانسه در مناطق آزاد در حوزه بنگاه های كوچك و متوسط سرمایه گذاری شده است.
به گفته بانك: در چهار سال اخیر ۴.۵ میلیارد دلار در مناطق آزاد سرمایه گذاری مصوب شده كه ۹۰۰ میلیون دلار آن به مرحله اجرا و عملیاتی رسیده است.
وی تصریح كرد: امتیازاتی كه قانون در مناطق آزاد برای فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته برای سرمایه گذاران در این مناطق اعمال خواهیم كرد كه شامل معافیت مالیاتی و عوارض گمركی به مدت ۲۰ سال، تردد بلامانع اتباع خارجی در حوزه مناطق آزاد و اختصاص زمین ۱۰۰ درصد مجانی به سرمایه گذاران است.
این مقام مسئول در وزارت امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان كرد: آئین نامه تاسیس بانك خارجی از جانب بانك مركزی تدوین و به شورای اقتصاد ارسال شده است كه نتیجه آن امكان تولید بانك خارجی در مناطق آزاد است.
بانك تصریح كرد: تابحال ارتباط منسجمی میان شورای عالی مناطق آزاد و منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) وجود نداشت كه بعد از تغییر مدیر فرودگاه امام خمینی(ره)، این ارتباط برقرار شده و زیرساختهایی هم بوجود آمده است.

1396/12/19
22:17:47
5.0 / 5
4939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.