امروز: ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

۱۳ استان دارای بیشترین کودک کار شناسایی شده

۱۳ استان دارای بیشترین کودک کار شناسایی شده به گزارش هم ماشین، سرپرست دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر لزوم ثبت اطلاعات هویتی کودکان کار و خیابان با بهره گیری از دستگاه اسکن عنبیه می گوید: بهزیستی قصد افزایش تعداد این دستگاهها را دارد؛ که در صورت تامین دستگاه های اسکن عنبیه در مراکز مداخله در بحران یا ستاد پذیرش استانها، بانک اطلاعاتی جامعی از همه خدمت گیرندگان در زمینه لطمه های اجتماعی ایجاد خواهد شد.


محمدرضا حیدرهایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برنامه سازمان بهزیستی برای افزایش تعداد دستگاه های اسکن عنبیه جهت ثبت اطلاعات هویتی کودکان کار و خیابان اظهار داشت: از آنجا که خانواده تعدادی از کودکان کار و خیابان، کارگر فصلی هستند، این کودکان در فصلی در یک استان شناسایی می شوند و در فصلی دیگر که برای کار به همراه خانواده به استان دیگری سفر می کنند به سبب نبود اطلاعات هویتی، در استانی دیگر، خودرا با نام دیگری معرفی می کنند. بنا بر این لزوم ثبت اطلاعات هویتی کودکان با بهره گیری از اسکن عنبیه برای سازمان بهزیستی محرز شد و بدین جهت سازمان مبادرت به خرید دستگاه اسکن عنبیه کرد تا اطلاعات کودکان بوسیله این دستگاه ثبت گردد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون در ۱۳ استان همچون اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، فارس، کردستان، مازندران، هرمزگان و یزد بصورت پایلوت هویت این افراد بوسیله دستگاه اسکن عنبیه ثبت می شود، اظهار داشت: زمانی که کودکان کار و خیابان شناسایی می شوند، با کسب رضایت خودشان هویت آنها بوسیله اسکن عنبیه در مراکز آموزشی حمایتی یا مرکز تعیین شده ثبت و احراز خواهد شد.
بگفته سرپرست دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، از ۱۴ هزار و ۶۰۰ کودک کار و خیابان شناسایی شده در کشور بیشتر آنها در این ۱۳ استان مذکور وجود دارند.
وی ادامه داد: اکنون این اطلاعات در سامانه ۱۲۳ ثبت شده است، البته هنوز این بانک اطلاعاتی جامع نیست و هنوز هم همه استانها به آن وصل نیستند.
حیدرهایی در پاسخ به این پرسش که آیا به جز اطلاعات هویتی، اطلاعاتی از وضعیت و شرایط این کودکان نیز ثبت شده است؟ توضیح داد: این اطلاعات تنها اطلاعات هویتی کودکان که از اسکن عنبیه آنها به دست می آید بوده است، اما پرونده ای که شامل پرونده شخصیت و خانوار و منزل آنها باشد فعلا در این سامانه وجود ندارد.
سرپرست دفتر امور لطمه دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوال دیگری درباره ی برنامه سازمان برای افزایش تعداد دستگاه های اسکن عنبیه در کشور توضیح داد: در صورتیکه منابع تامین گردد، بهزیستی دستگاه اسکن عنبیه در مراکز را افزایش خواهد داد به طوریکه در صورت تامین منابع تا آخر سال، ۶۰ مرکز به این دستگاه مجهز و در فاز دوم همه مراکز مداخله در بحران مجهز خواهند شد.
وی با اعلان اینکه اکنون ۱۳ دستگاه اسکن عنبیه در کشور وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون هر دستگاه حدود ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد که در فاز اول به ۶۰ دستگاه نیاز است. در فاز دوم نیز باید برای همه مراکز مداخله در بحران این دستگاه خریداری شود.
حیدرهایی اظهار داشت: در صورت تامین دستگاه های اسکن عنبیه در مراکز مداخله در بحران یا ستاد پذیرش استانها، بانک اطلاعاتی جامعی از همه خدمت گیرندگان در زمینه لطمه های اجتماعی ایجاد خواهد شد.
منبع:

1401/11/10
09:25:25
5.0 / 5
219
تگهای خبر: خرید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.