امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه آبخیزداری

آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه آبخیزداری به گزارش هم ماشین مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه «آبخیزداری» اطلاع داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، هوشنگ جزی درباره حوادث غیر مترقبه و نحوه اقدام سریع و مقابله با آن، ضمن اشاره به این که شش ماه پیش ۱۵۰ نماینده مجلس در نامه ای خواهان عرضه قانون آبخیزداری شدند، اظهار نمود: با کمک دستگاههای دیگر درحال تدوین این قانون هستیم اما به علت سیل اخیر، دستور داده شد که در چارچوب لایحه به مجلس عرضه شود. پیش نویس اولیه آن آماده شده است و مراحل آن باید طی شود.
به قول وی اگر این قانون به درستی نوشته شود، باید در حوزه های آبخیز برنامه های راهبردی داشته باشیم.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با ذکر مثالی افزود: بعنوان مثال در حوزه آبخیز کارون بزرگ ۶ استان قرار دارد و برای تمام بخش ها یک برنامه راهبردی در نظر گرفته شود. برای این برنامه راهبردی تمام دستگاه ها ملزم هستند در تهیه آن مشارکت داشته باشند.
جزی اضافه کرد: در برنامه راهبردی تهدیدات و فرصت های هر حوزه آبخیز ارزیابی می شود و اقداماتی که باید صورت گیرد و همینطور اقداماتی که نباید در آن حوزه آبخیز صورت گیرد احصاء می شود.
وی که در برنامه ای رادیویی سخن می گفت، با اذعان به این مورد که مدیریت جامع حوزه های آبخیز مورد غفلت قرار گرفته افزود: منظور از آبخیزداری صرفاً یک سری اقدامات فیزیکی نیست. باید اقدامات مدیریتی در این بخش هم مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اعتقاد دارد که در سیل اخیر عدم رعایت حریم رودخانه ها و ساخت و سازها در این عرصه سبب ایجاد خسارت و تلفات شده است و این امر ناشی از بی توجهی به اصول و مبانی مدیریت حوزه آبخیز بوده و این غفلت از جانب تمام دستگاه ها رخ داده است.
جزی با تصریح بر این که در بسیاری از شهرها و استان هایی که اقدامات آبخیزداری انجام داده بودیم توانستیم سیل را مهار و از منابع آبی آن استفاده نماییم، اضافه کرد: البته حجم عملیات آبخیزداری در کشور زیاد نیست و به همین جهت میزان زیادی از آب ها هدر رفت.
وی با اشاره به اینکه هر سال با وقوع بارش های شدید شاهد سیل، هدر رفت آب ها و اتفاقات مشابه هستیم، اشاره کرد: وقتی سیل می آید همه توجه ها جلب می شود و درباره اقداماتی که باید صورت گیرد صحبت می نماییم اما به علت حافظه کوتاه مدت پس از مدتی فراموش می نماییم.
منبع:

1401/05/17
21:01:23
5.0 / 5
119
تگهای خبر: آب , دستگاه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.