امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور به گزارش هم ماشین سازمان هواشناسی ضمن اخطار نسبت به بارش برف و باران در نقاط مختلف کشورو کاهش دما تا ۱۲ درجه سانتیگراد سفارش هایی را به کشاورزان، باغداران و... ارائه کرد.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار نارنجی رنگ آورده است: بارش برف، باران همراه با وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق پیشبینی می شود که این شرایط جوی در ایام سه شنبه (۳۰آذرماه) در غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی، چهارشنبه (اول دی ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و کردستان، پنجشنبه (۲دی ماه) در اردبیل، گیلان، نیمه غربی کردستان، مازندران و جمعه (۳دی ماه) در گیلان، مازندران، اردبیل و ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران پایدار رخ می دهد.

در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده ها، مسدود شدن جاده های کوهستانی و برف گیر، تاخیر یا احتمال لغو پرواز دور از انتظار نیست ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به آمادگی راهداری و شهرداری ها برای عملیات برف روبی، تجهیز خودرو ها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، پیشگیری از هر گونه فعالیتهای کوهنوردی، پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، عدم جابجایی عشایر کوچ رو، جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و آمادگی برای وزش باد شدید را سفارش می کند.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: سه شنبه (۳۰آذرماه) بارش برف، باران، گاهی همراه با وزش باد شدید موقت، در بعضی مناطق کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیر توام با رعدوبرق پیشبینی می شود که این شرایط جوی روز سه شنبه (۳۰آذرماه) در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، نیمه شمالی فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، یزد و روز چهارشنبه (اول دی ماه) در استانهای گیلان، مازندران، شمال خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی پیشبینی می شود.

حاکمیت این شرایط جوی پنج شنبه (۲ دی ماه) در استانهای آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، نیمه شرقی کردستان، کرمانشاه، زنجان و قزوین و روز جمعه (۳دی ماه) در استانهای آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، تهران و البرز انتظار می رود.

در این شرایط جوی لغزندگی جاده ها، کاهش دید، کولاک برف، احتمال آبگرفتگی معابر به صورت محدود، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر در پرواز پیشبینی می شود و سازمان هواشناسی پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری بین شهری، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاههای اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر و تجهیز خودرو ها به ادوات زمستانی و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل ها و رودخانه ها را سفارش می کند.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشوربا صدور اخطار کشاورزی زردرنگ آورده است: اوایل روز جمعه (۳دی ماه) نفوذ توده هوای سرد همراه با کاهش قابل توجه دما بین۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد و احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی قابل پیشبینی است. این شرایط جوی در روز جمعه (۳دی ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، شنبه (۴دی ماه) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و کرمانشاه دور از انتظار نیست.

این شرایط آب و هوایی یکشنبه (۵دی ماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان و دوشنبه (۶دی ماه) در فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد که سازمان هواشناسی کشور برای مزارع و باغات مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏ سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از راه انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان صدمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) سفارش می کند.

از دیگر سفارش های ارائه شده میتوان به خودداری از انجام هرس درختان، مالچ پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها مانند ذرت در استان سیستان و بلوچستان و مرکبات استان گیلان، مازندران و کرمان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان، انجام عملیات چال کود در باغات اشاره نمود.

برای سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، با عنایت به کاهش دما تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها، کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی سفارش می شود.

از سفارش های ارائه شده به صاحبان سالن های مرغداری و دامداری میتوان به تهویه، با عنایت به کاهش دما تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با عنایت به کاهش دما، پیشگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها، پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با عنایت به کاهش دما و با عنایت به برودت هوا مایه کوبی دام سبک و سنگین ضد بیماری تب برفکی اشاره نمود.

سازمان هواشناسی کشور برای استخرهای پرورش ماهی خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به علت ابرناکی و کاهش دما و شکستن یخ آب سطح استخرها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها و خودداری از غذادهی در این شرایط و برای عشایر و زنبورداران عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی، مبارزه با کنه و اروا در کندوها بخصوص در مناطق سردسیر سفارش می کند.

توصیه سازمان هواشناسی کشور به صاحبان ماشین آلات و ادوات کشاورزی تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با عنایت به روند کاهش دما است.

در ادامه این اخطار آمده است: اوایل وقت جمعه (۳دی ماه) بارش برف در اغلب استان ها شروع می شود که این وضعیت جوی احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی همراه دارد.

این شرایط جوی روز جمعه (۳دی ماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، روز شنبه (۴دی ماه) در استانهای گلستان، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، قزوین، تهران، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان و روز یکشنبه (۵دی ماه) در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی با احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی، سازمان هواشناسی کشور، مستحکم کردن سازه و پوشش گلخانه ها با عنایت به وقوع برف بخصوص در استانهای ساحلی، عدم چرای دام در ارتفاعات به علت وقوع برف، زدودن برف از شاخه های درختان جهت پیشگیری از شکستن شاخه ها، تأمین سوخت کافی برای سالن های پرورشی و گلخانه ها، تأمین خوراک دام و طیور به میزان کافی به علت شرایط برفی سفارش می کند.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.1400/10/01
12:21:24
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آب , تردد , جاده , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.