امروز: ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
توكلی زاده:

پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی جز برنامه های شهرداری است

پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی جز برنامه های شهرداری است به گزارش هم ماشین بازارچه دستاوردهای زنان کارآفرین و سرپرست خانوار تهران از ۹ لغایت ۱۷ آبان ماه در بوستان لاله منطقه ۶ تهران برگزار شده است و محمد امین توکلی زاده، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، ظهر امروز برای بازدید و پیگیری مسائل این کارآفرینان در محل برگزاری بازارچه حضور داشت.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، ثریا فاروقی، مدیر روابط عمومی اداره کل امور زنان و خانواده در مورد برگزاری این بازارچه اظهار داشت: هدف از برگزاری بازارچه، برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی با واحدهای مرتبط به منظور برگزاری نمایشگاه ها و بازارچه های محصولات زنان کارآفرین در جهت پشتیبانی از آنها است.
وی اضافه کرد: این بازارچه با همکاری شهرداری منطقه ۶ و سازمان ساماندهی صنایع و مشاغل شهری از ۹ لغایت ۱۷ آبان ماه، از ساعت ۱۱ الی ۲۰ در بوستان لاله درحال برگزاری است.

در این بازارچه ۵۰ غرفه کارآفرینی با حضور ۸۲ بانوی کارآفرین، مستقر هستند که از تمام مناطق بیست و دوگانه شهر تهران در این بازارچه نمایندگانی حضور دارد.

از اقدامات جانبی در این بازارچه، حضور اتوبوس سیار زندگی، جهت واکسیناسیون عمومی شهروندان است. غرفه ی کودک با محوریت آموزش مهارت های شهروندی و غرفه نوشت افزار ایرانی از دیگر غرفه های جانبی این بازارچه است که شهروندان می توانند از امکانات عرضه شده بهره مند شوند.

توکلی زاده، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری در حاشیه این بازدید در مورد وضعیت کارآفرینان و کسب و کارهای خانگی اظهار داشت: بیماری کرونا در دو سال قبل لطمه ی جدی به بدنه ی اشتغال های خانگی زده است. بخصوص اقشار سرپرست خانوار که محوریت منبع درآمد آنها از راه همین کسب و کارهای کوچک است.
وی اضافه کرد: کسب و کارهای کوچک در دو سال گذشته، عمده بازار عرضه و فروش خویش را از دست داده اند. شهرداری وظیفه پشتیبانی از این کسب و کارهای را بر خود ملزوم دانسته تا از تعطیلی قطعی این کسب و کارها جلوگیری نماید.
توکلی زاده افزود: برنامه ی ما این است در شرایط فعلی که به علت واکسیناسیون عمومی، بستر برای فعالیت این کسب و کارها فراهم تر است با رعایت پروتکلهای بهداشتی، اشتغال هایی که هنوز تعطیل نشده اند و فعالیت دارند را با مدیریت نهادهای مرتبط در بازارچه های شهری مستقر نماییم تا بتوانند محصولات خویش را عرضه کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: البته برنامه ی دیگر ما، عرضه محصولات در بازارچه های مجازی به صورت دائمی برای کارآفرینان است که احیانا اگر شرایط کرونایی ادامه دار بود و محدودیت در برگزاری بازارچه وجود داشت، این کسب و کارها، کمتر دغدغه فروش محصولات خویش را داشته باشند.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران اضافه کرد: هم اکنون هم امکان عرضه محصولات در فضای مجازی برای کارآفرینان فراهم شده است؛ اما احتیاج به به تبلیغ دارد که جمعیت بیشتری متوجه این محصولات شوند تا فروش کالاهای کسب و کارهای کوچک، رونق بیشتری را داشته باشند.
وی اظهار داشت: در خلال بازدید با مسئولین این بازارچه هماهنگی هایی صورت گرفت تا با همکاری نهادهای هدف برای رونق و کسب مجوزهای این مشاغل، شرایط برای کارآفرینان تسهیل شود تا بتوانیم وضعیت کارآفرینان و مشاغل خانگی را بیشتر از پیش مساعد نماییم.

یکی از دغدغه های شهرداری تهران، تأمین معیشت پایدار زنان سرپرست خانوار است. برای این مساله چندین راهکار مدنظر است که از این طریق حمایت های مورد نیاز کارآفرینان صورت گیرد. بخشی از این حمایت شامل آموزش مهارت است و بخش دیگر این بسته ی حمایتی، کمک به اشتغال آنها است که همه ی این ها در مرکز توانمند سازی کوثر صورت می گیرد.
بخش مهم این چرخه ی حمایتی، تأمین بازار فروش است که با برگزاری بازارچه های دائمی و فصلی این مساله را برای کارآفرینان، حل خواهد شد.

زهرا بهروز آذر، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران، درباره نحوه فعالیتهای بازارچه های شهری اظهار داشت: بازارچه بوستان لاله، یکی از بازارچه های فصلی ماست که پس از دو سال برای نخستین بار درحال برگزاری است و با هماهنگی های صورت گرفته با استانداری و سازمان زیباسازی شهر تهران، می خواهیم مداوم در تمامی بوستان های تهران این شرایط را فراهم نماییم.
وی اشاره کرد: یکی از رویدادهای مهم در پیش روی ما، برگزاری نمایشگاه بزرگ زنان و تولید ملی است. با برنامه ریزی های صورت گرفته، اواخر آبان ماه، نمایشگاه زنان و تولید ملی با حضور کارآفرینان و زنان سرپرست خانوار صاحب کسب و کارهای کوچک، همراه با شرکتهای تولیدی که بدنه ی نیروی کار خویش را زنان سرپرست خانوار می سازند در بوستان گفتگو برگزار نماییم.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت فرهنگی شهرداری تهران، در این نمایشگاه شهروندان می توانند بخشی از نیازهای خویش را با قیمت مناسب تر از تولیدکنندگان بدون دخالت واسطه، تهیه کنند.
منبع:

1400/08/11
22:54:40
5.0 / 5
391
تگهای خبر: آب , اشتغال , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.