امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
براساس اعلام مركز آمار؛

تورم قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 5 درصد افزوده شد

تورم قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه 5 درصد افزوده شد هم ماشین: تورم ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در مهرماه امسال نسبت به شهریور امسال 4.7 درصد افزایش داشته است.


به گزارش هم ماشین به نقل از مرکز آمار، در مهرماه ۱۴۰۰ شاخص قیمت مسکن در شهر تهران (بر اساس ماه پایه فروردین ۱۳۹۵) به عدد ۷۷۸.۶ رسیده که نسبت به ماه قبل (۷۵۲.۶)، ۳.۵ درصد افزایش داشته است.کاهش تورم نقطه ای
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه ۱۴۰۰ به عدد ۲۲.۴ درصد رسیده است؛ یعنی باید خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به مهر ۱۳۹۹، به طور متوسط ۲۲.۴ درصد بیشتر پرداخت کنند. تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (۲۳.۸)، حدود ۱.۴ واحد درصد کم شده است.
افزایش تورم ماهانه
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل می باشد که در مهر ماه ۱۴۰۰ این اطلاع به عدد ۳.۵ درصد رسیده است. تورم ماهانه مهر در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۱.۲- درصد)، ۴.۷ واحد درصد افزایش داشته است.
کاهش تورم سالانه
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم سالانه مهر ماه ۱۴۰۰ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ۵۹.۳ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۶۷.۳)، ۸.۰ واحد درصد کاهش نشان میدهد.
گفتنی است؛ جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی، شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات قیمت ها را بهتر نشان میدهد. برای اینکه مشخصات واحدهای فروش رفته در دوره های مختلف می توانند تغییرات زیادی داشته باشند که در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نمی باشند. بعنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بالاتر از دوره قبل باشد که در این حالت متوسط قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود. شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می کند و اثر تغییرات کیفی در طول دوره های مختلف را از بین می برد، بدین سبب با توجه به این که متوسط قیمت املاک مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس تر است. با این وجود به سبب حذف تغییرات کیفی در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق تر از تغییرات روش متوسط قیمت است. برای مشاهده جزییات گزارش (اینجا) مراجعه کنید.


منبع:

1400/08/10
22:51:18
5.0 / 5
400
تگهای خبر: خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.