امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
۲، رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

احتمال افزایش باردیگر موارد کرونا در کشور

احتمال افزایش باردیگر موارد کرونا در کشور رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت درباره احتمال بروز موج ششم بیماری کرونا در کشور، الزام رعایت موارد بهداشتی در کنار واکسیناسیون، توزیع واکسن پاستور در دانشگاه های علوم پزشکی، مطالعات در دست انجام درباره اثربخشی واکسن های کرونا همچون سینوفارم و... توضیح داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره احتمال بروز موج ششم کرونا در کشور و اقدامات انجام شده دراین زمینه، اظهار داشت: درباره موج ششم پیش بینی ها این است که این احتمال وجود دارد. هرچه جلو می رویم، از آنجا که داریم به فصل سرما نزدیک تر می شویم و در عین حال زندگی در ازدحام مانند دانش آموزان که به مدرسه می روند و دانشجویان که به دانشگاه می روند و شرایط اینچنینی موجب می شود که موارد بیماری باردیگر شروع شود.
وی اضافه کرد: البته دراین زمینه عوامل مختلفی موثرند که می توانند این موج را تا جای ممکن کاهش دهند؛ اول از همه بحث واکسن است. اگر موج پنجم با این شدت سنگین وجود داشت، بنابه دو عامل بود؛ یکی این که با سویه جدیدی از ویروس کووید۱۹ مواجه بودیم یعنی سویه دلتا که چندین برابر قدرت سرایت بیشتر و همین طور بیماری زایی بیشتر داشته است. دوم این که زمانی که این موج شروع شد، هنوز واکسیناسیون در کشور ما آن طور که ظرف دو ماه اخیر اوج گرفته، اوج نگرفته بود. حالا ظرف حداقل یک ماه اخیر، در روز بیش از یک میلیون دز واکسن تزریق شده که این خودش منجر به کاهش موارد مبتلاشدن به بیماری می شود، اما اگر این تصور را داشته باشیم که تنها واکسن می تواند موجب کنترل این بیماری شود، به بیراهه رفته ایم.
گویا افزود: واکسن به تنهایی نمی تواند این بیماری را کنترل کند، بلکه در کنار رعایت سفارش های بهداشتی خصوصاً رعایت استفاده از ماسک، شست وشوی دست ها، عدم حضور در اجتماعاتی که ضرورتی برای آنها وجود ندارد و عوامل دیگر می تواند موثر باشد و این موارد کنار هم معنا و مفهوم پیدا می کند.
وی اضافه کرد: موضوع دیگری که خیلی موثر است، این است که در محیط های پر ازدحام باید سیستم های تهویه ای به نحو مناسبی باشد که مانع به چرخش درآمدن ویروس خصوصاً در فضاهای بسته باشد. بنابراین اینطور نیست که یک عامل را دخیل بدانیم. از جانب دیگر موضوع بسیار مهم این است که زمانی می توانیم پیش بینی نماییم که اطلاعات کافی داشته باشیم. اطلاعات ما درباره بیماری کووید۱۹ به ۱۴ تا ۱۵ روز آینده محدود می شود. بدین سبب اگر بخواهیم بیش از آنرا پیش بینی نماییم، این پیش بینی مبتنی بر شواهد علمی نیست.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره زمان شروع واکسیناسیون عمومی با واکسن پاستور، اظهار داشت: واکسن پاستور مجوزهای خودرا از سازمان غذا و دارو دریافت و در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار گرفته و مقرر است هم برای سنین بالای ۱۸ سال و هم برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال مورد استفاده قرار می گیرد. این واکسن در دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده و هیچ منعی جهت استفاده از آن وجود ندارد و در اختیار مردم قرار می گیرد.
گویا در پاسخ به سوالی درباره اثربخشی واکسن سینوفارم و لزوم تزریق دز سوم برای این واکسن، اظهار داشت: دراین زمینه چندین مطالعه در دست انجام است. یکی دیگر از مطالعاتی که از طرف معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حال انجام می باشد، در سطح بسیار ارزشمندی است و منتشر می شود. تلاش ما این است که این مطالعات را جمع آوری کرده، باهم مقایسه نماییم و در صورت نیاز درباره این که آیا لازم است که فردی که واکسن تزریق کرده، یک نوبت دیگر برایش واکسن تزریق شود یا نه، تصمیم می گیریم.
گویا در پاسخ به سوالی درباره شباهت علایم کرونا و آنفلوآنزا و سرماخوردگی در فصل سرما، اظهار داشت: سفارش ما این است که کماکان باید کووید۱۹ را جدی بگیریم. حتی اگر کسی تستش منفی باشد، اگر علایم دیگرش به نفع کووید باشد، باید حتما با این پیش فرض همکاران پزشک جلو روند و بیماری را مورد ملاحظه قرار دهند و شاید در بعضی موارد لازم به تکرار تست باشد که بسته به تشخیص پزشک است. اصولا کسی که با این علایم مراجعه می کند، شاید یکبار ویزیتش کفایت نکند و نیاز باشد که پزشک از حال عمومی بیمارش در نوبت های بعدی چه بصورت مجازی و چه بصورت حضوری اطلاع پیدا کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت آنفلوآنزای فصلی در کشور، اظهار داشت: از حدود یکسال ونیم گذشته تا حالا مواردی از آنفلوآنزای فصلی که هر ساله به شکل گسترده شاهد آن بودیم، بصورت کم و نادر مشاهده کردیم که البته رعایت دستورالعمل های بهداشتی می تواند یکی از با اهمیت ترین عوامل پیش گیری از آنفلوآنزای فصلی باشد و در کنار آن واکسیناسیون آنفلوآنزا قرار دارد. در عین حال نمی گردد قاطعانه صحبت کرد و بگوییم امسال هم آنفلوآنزا نخواهیم داشت. ما احتیاط می نماییم و به شدت نگران هستیم برای اینکه شخصیت آنفلوآنزا به این صورت است که اگر یکی دو سال کم شود، احتمال این که امسال یا سال بعد موارد این بیماری افزایش چشم گیر داشته باشد، دور از انتظار نیست. بدین سبب سفارش ما این است که خانواده ها حتما مساله واکسیناسیون آنفلوآنزا را جدی بگیرند.1400/07/25
07:58:45
5.0 / 5
330
تگهای خبر: سازمان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.