امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۴

زباله گردی پدیده ای که در نبود زیرساخت مدیریت پسماند ظهور می کند

زباله گردی پدیده ای که در نبود زیرساخت مدیریت پسماند ظهور می کند زباله گردی پدیده ای است که طی سالهای اخیر بیش از پیش در سطح کلانشهرها خصوصاً تهران دیده می شود؛ صحنه هایی که دل آدمی را به درد می آورد و عمدتاً کودکان برای امرار معاش باید تا کمر در مخازن زباله خم شوند اما این پدیده از کجا نشات می گیرد و برای کاهش این معضل چه باید کرد؟ یک کارشناس محیط زیست می گوید: نبود زیرساخت های لازم جهت مدیریت و تفکیک پسماند، زمینه را برای کارهایی چون زباله گردی به وجود می آورد.محمد حسین بازگیر در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: مدیریت پسماند یک موضوع کاملا مشخص است که پروسه و مراحل آن به خوبی در قانون مدیریت پسماندها مصوب سال ۱۳۸۳ تعریف و مشخص شده است. بر طبق این قانون مدیریت اجرائی پسماندها در حریم شهرها برعهده شهرداری ها است که باید به همین دلیل طرح جامع و منسجمی را برای مدیریت پسماند تدوین کنند که شامل تمام مراحل از ابتدا یعنی تولید و تفکیک پسماند در مبدا تا جمع آوری، جداسازی، انتقال اصولی و بازیافت، استحصال انرژی، تولید کمپوست و دفع نهایی و آموزش و اطلاع رسانی دراین زمینه می شود همین طور لازم است که شهرداری ها زیرساخت های لازم جهت اجرای طرح های جامع مدیریت پسماند را فراهم آورند.

وی افزود: زمانی که زیرساخت های لازم فراهم نباشد و پسماندها بصورت تفکیک نشده وارد مخازن زباله در سطح شهر شوند زمینه برای کارهایی چون جمع آوری غیراصولی پسماند که به اصطلاح به آن زباله گردی می گویند، ایجاد می شود. حالا حدود ۵۵ هزار مخزن زباله در سطح شهر تهران وجود دارد اما زباله ها بصورت تفکیک نشده در آنها رها می شوند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به پدیده زباله گردی در شهرها اظهارکرد: درصد بسیار کمی از افرادی که به جمع آوری زباله می پردازند افراد مضطر و فقیری هستند که از روی ناچاری این اقدام را انجام دهند. متاسفانه بخش زیادی از این افراد به صورتی در قالب شرکتها و پیمانکارانی که در این عرصه فعال می باشند، فعالیت می نمایند بدین سبب لازم است که زیرساخت ها جهت مدیریت صحیح و اصولی پسماندها فراهم و تلاش شود موضوع تفکیک پسماند از مبدا به شهروندان آموزش داده و انگیزه لازم در آنان ایجاد شود تا کمتر شاهد این نوع فعالیت ها و معضلات در سطح شهرها باشیم.

وی درباره راه های ایجاد انگیزه در میان مردم برای تفکیک زباله از مبدا اظهار داشت: در خیلی از کشورها به افرادی که تفکیک از مبدا را جدی می گیرند، خدمات ارزان تر، مالیات و عوارض کمتر و جوایز نقدی و غیرنقدی تعلق می گیرد.

بازگیر ضمن تاکید بر این که قوانین، دستورالعمل ها، بخشنامه ها و شیوه نامه ها در زمینه مدیریت پسماند باید اصلاح شوند، اشاره کرد: اقدامات خوب و مستمری طی سالهای اخیر در حوزه مدیریت پسماند انجام شده است و نسبت به سالهای قبل پیشرفت های خوبی در تمامی مراحل مدیریت پسماند داشته ایم اما هنوز با استقرار مدیریت اصولی و مطلوب فاصله داریم.

وی اشاره کرد: زباله گردی متاسفانه جایگزین غیراصولی و بدون مجوز قسمتی از مراحل مدیریت پسماند یعنی تفکیک از مبدا شده است؛ مرحله ای بسیار مهم که می توان با رعایت و اجرای اصولی آن و با تفکیک زباله های تر و خشک همین طور پسماندهای شیشه ای، پلاستیکی، فلزی و... در مبدا، زمینه را برای بازگرداندن این پسماندها به چرخه بازیافت و استفاده مجدد فراهم نمود، همانطور که در خیلی از کشورها با تعبیه چند نوع مخازن زباله جداگانه و با آموزش شهروندان و ایجاد انگیزه ه موفق شده اند زمینه را برای تفکیک از مبدا فراهم آورند.

بازگیر در آخر با اشاره به این که شهرداری ها باید رسیدن به مدیریت مطلوب پسماندها را در دستور کار خود قرار دهد، اظهار داشت: بنظر می رسد که شهرداری تهران هم از ظرفیت ها و هم از امکانات لازم برای تحقق این اهداف برخوردارست و امیدوار هستم مجموعه جدید شهرداری بتواند دراین زمینه گام بردارد و وضعیت پسماند شهر تهران را ساماندهی کند همین طور با جلب مشارکت مردم و فراهم کردن زیرساخت های لازم جهت تفکیک اصولی پسماند از مبدا، کمتر شاهد زباله گردی در سطح شهر باشیم.
1400/07/23
09:33:09
5.0 / 5
313
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.