امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

تابحال ۶ واکسن ایرانی کرونا از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کرده اند

تابحال ۶ واکسن ایرانی کرونا از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کرده اند دبیر کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش با بیان این که تابحال ۶ واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کرده اند، اظهار داشت: واکسن کووبرکت، فخرا و رازی هر یک برای سه فاز، واکسن اسپایکوژن فاز یک در کشور استرالیا انجام شده و فاز دو و سه از کمیته ملی اخلاق مجوز گرفت، واکسن نورا فاز یک تصویب شده و واکسن ایران پاستور فازهای یک و دو در کوبا انجام شده و فاز سه در کمیته اخلاق مصوبه دریافت نمودند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر احسان شمسی کوشگی - دبیر کارگروه وزراتی اخلاق در پژوهش با بیان این که در دوران همه گیری کووید_۱۹ کمیته ملی اخلاق با جدیت تمام فعال بود، اظهار داشت: در زمان کووید_۱۹ سرعت انجام تحقیقات بسیار زیاد شد و این مورد از اهمیت بالایی برخوردار بود که بدانیم محققان در کشور به چه حوزه هایی پرداخته اند و این آمار و اطلاعات به علت وجود سامانه یکپارچه پورتال ملی اخلاق در پژوهش که تمامی پورتال های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور را به یکدیگر وصل کرده و امکان رصد در لحظه تمام طرح های تصویب شده در کمیته های اخلاق سراسر کشور را مهیا ساخته، با چند کلیک به سادگی قابل دستیابی بود.
وی اضافه کرد: تا به این لحظه ۹ هزار و ۱۹۳ عنوان مصوب با کلمه کلیدی کووید_۱۹ در سامانه ملی اخلاق در پژوهش قابل بازیابی است؛ به این مفهوم که در سرتاسر کشور همین تعداد طرح تحقیقاتی و رساله در حوزه های در رابطه با کووید توسط کمیته های اخلاق در پژوهش کشور مصوب شده که این آمار به تدریج اضافه می شود و در مجموع ۶۶ طرح هم توسط کمیته های اخلاق، مخالف اصول اخلاق شناخته شده و رد شده اند.
کوشگی به نظام پایش در کمیته اخلاق در پژوهش اشاره نمود و اظهار داشت: در آن ابتدا که نیاز مبرمی برای انجام تحقیقات وجود داشت، متوجه شدیم که چند تحقیق فاقد استانداردهای اخلاقی لازم هستند و در همان نظام پایش که امکان رصد در لحظه مصوبات تمام کمیته های اخلاق در سرتاسر کشور وجود دارد؛ این امکان فراهم بود تا بلافاصله جلوی اجرای چنین پژوهش هایی گرفته شود. با استفاده از این ابزار مهم از همان ابتدای همه گیری تلاش شد و اجازه ندادیم پژوهش های غیراستاندارد روی انسان ها صورت گیرد. حتی در این جریان سه کمیته اخلاق در پژوهش هم به علت تصویب پژوهش های اشتباه به حالت تعلیق درآمدند.

تولید واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش

وی با یادآوری این که تابحال در کشور تجربه تولید واکسن از مرحله صفر وجود نداشت، اظهار داشت: برای اولین بار در کشور چنین خودباوری برای تولید واکسن به وجود آمد. سایر واکسن ها در کشور با روش انتقال تکنولوژی ساخته شده بود. مدت هاست درباره تحقیقات کاربردی در کشور صحبت می شود ولی تولید واکسن کووید_۱۹ نشان داد وقتی می خواهید واکسنی تولید کنید پشتوانه سال ها سرمایه گذاری، صرف وقت و انرژی متخصصان لازم است. اگر این زیرساخت های پژوهشی مهیا نبود ورود ناگهانی برای تولید واکسن هم امکان پذیر نبود.

به نقل از ایشان، سرمایه گذاری در پژوهش در جریان واکسن در کووید_۱۹ خودش را نشان داد و حداقل در مقیاس دانشی توانستیم پلت فرم هایی را ایجاد و توسعه دهیم با این که شاید در صنعتی سازی بعضی از آنها به مشکل خوردیم که مشکل در بخش تحقیق نیست و متخصصان تولید صنعتی حتما برای آن برنامه ریزی خواهند داشت.

دبیرکارگروه وزراتی اخلاق در پژوهش با اشاره به اینکه ترس بزرگی در ابتدا وجود داشت که با موفقیت بر آن غلبه کردیم، این که ماده ای که در آزمایشگاه ساخته شده سپس با موفقیت روی حیوان تست شده را می توانیم برای نخستین بار روی انسان ها آزمایش کنیم؟، اضافه کرد: چالش بزرگی برای کمیته ملی اخلاق بود. روی تمامی داده های مراحل مختلف از فازهای پیش بالینی و آزمایشگاهی ساعت ها بحث و تبادل نظر شد. روزی که فاز یک اولین واکسن ایرانی که همان واکسن کووایران برکت بود، مصوبه گرفت نقطه عطفی در تاریخ کمیته اخلاق وزارت بهداشت است.

تاکنون ۶ واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کرده اند

کوشگی با بیان این که تابحال ۶ واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت کرده اند، اظهار داشت: واکسن کووبرکت، فخرا و رازی هر یک برای سه فاز، واکسن اسپایکوژن فاز یک در کشور استرالیا انجام شده و فاز دو و سه از کمیته ملی اخلاق مجوز گرفت، واکسن نورا فاز یک تصویب شده و واکسن ایران پاستور فازهای یک و دو در کوبا انجام شده و فاز سه در کمیته اخلاق مصوبه دریافت نمودند.

دبیرکارگروه وزراتی اخلاق در پژوهش تصریح کرد: در فازهای این واکسن ها حتی تا ۴۰ هزار نفر در کارآزمایی های بالینی شان مشارکت داشتند که عدد آسانی نیست. اعتماد به نفس اولیه شکل گرفت که ما هم می توانیم با استانداردهای جهانی واکسن تولید نماییم. سرمایه گذاری هایی که در دهه های اخیر در حوزه پژوهش انجام شده نشان داد اگر ارتباط صحیح دانشگاه با صنعت و تولید و حمایت های مناسب شکل گیرد حتما می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم.

وی با تکیه بر این که مردم می توانند به تصمیمات و مصوبات کمیته ملی اخلاق در پژوهش اطمینان کنند، اظهار داشت: تصویب کمیته ملی اخلاق می تواند به مردم اطمینان بدهد که یک نهاد مستقل و متخصص طبق استانداردهای جهانی انجام کارآزمایی بالینی آن واکسن را تایید کرده است باآنکه که مسئولیت بررسی نتایج کارآزمایی های بالینی و تایید نهایی فرآورده بر عهده سازمان غذا و دارو است.1400/07/14
15:03:33
5.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.