امروز: ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
بررسی مزایا و معایب آموزش های مجازی و حضوری

آموزش مجازی بهتر است یا حضوری؟

آموزش مجازی بهتر است یا حضوری؟ به گزارش هم ماشین یک متخصص روانشناسی کودک و نوجوان با اشاره به این که به سبب ویروس کرونا، آموزش مجازی به دانش آموزان به فرآیند یادگیری آنها کمک زیادی کرده است، اما این آموزش ها مزایا و معایبی را هم با خود به دنبال دارد، اظهار داشت: پژوهش های انجام شده در حوزه مجازی شدن آموزش ها به دنبال همه گیری ویروس کرونا نشان داده است که معایب استفاده از سیستم ها و آموزش های مجازی بیشتر است و همین طور پژوهش دیگری نشان داده دانش آموزان با آموزش های مجازی تعامل و ارتباط چندانی برقرار نکردند و مشتاق حضور در کلاس هستند.


گوهریسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که هر فرد در طول زندگی نیازمند یادگیری و تحصیل است، اظهار نمود: امروزه اطلاعات زیادی از منابع متفاوت به افراد می رسد و جامعه درحال پیشرفت است؛ افزایش شبکه های اجتماعی سبب شده افراد به آسانی بتوانند از اینترنت و شبکه های مجازی استفاده کنند و این مساله تا جایی پیش رفته است که با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس در همه کشورها، معلمان نیز ناگزیر به آموز بوسیله شبکه های اجتماعی شده اند.
این متخصص روانشناسی کودک و نوجوان با اشاره به این که آموزش های حضوری از اواسط دهه ۱۸۰۰ میلادی شروع شده است، تصریح کرد: این روزها به خاطر مشکلاتی که ویروس کرونا به وجود آورده است، آموزش مجازی به دانش آموزان به پروسه یادگیری آنها کمک زیادی کرده است، این درحالیست که این آموزش ها مزایا و معایبی را هم با خود به دنبال دارد.
وی با اشاره به مزایا و معایب آموزش های مجازی در روزهای سال تحصیلی اظهار نمود: آموزش مجازی انعطاف پذیر است و دانش آموزان امکان ضبط برنامه های آموزشی و مرور این آموزش ها را دارند، هزینه های رفت و آمد به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و افراد می توانند در فضای امن خانه خود آموزش ببینند. همین طور سهولت دسترسی به منابع مختلف، دسترسی خیلی سریع به ویدیوها، کلیپ ها و فایل های آموزشی و خصوصاً ترس و اضطراب کمتر برای حضور در امتحانات حضوری می تواند از مزایای آموزش مجازی باشد.
این درحالیست که با وجود مزایای آموزش آنلاین، بگفته انزانی، پژوهش های انجام شده در حوزه مجازی شدن آموزش ها به دنبال همه گیری ویروس کرونا نشان داده است که معایب استفاده از سیستم ها و آموزش های مجازی بیشتر است.
این متخصص روانشناسی کودک و نوجوان با اشاره به معایب آموزش های مجازی معتقد می باشد که مشکلات بینایی و بدنی دانش آموزان به دنبال استفاده از آموزش های مجازی بیشتر شده، جنبه های عاطفی و حمایتی آنها کمرنگ شده و آنها از اجتماع و روابط با همسالان فاصله بسیاری گرفته اند؛ به دنبال آن کاهش ارتباط با معلمان موجب افزایش اضطراب و افسردگی در خیلی از دانش آموزان شده است. همین طور نیاز به ارتباط وسایل خاص و هزینه های بالای اینترنت شاید برای خیلی از خانواده ها که درگیری و دغدغه مالی دارند تاثیر منفی گذاشته است.
وی همین طور اطلاعات پایین دانش آموزان درمورد استفاده مناسب از اینترنت را از دیگر معایب آموزش های آنلاین دانست و اظهار داشت: معلمان در زمان آموزش حضوری می دانند که دانش آموزان چه خصوصیاتی دارند و طبق آن خصوصیات برای دانش آموزان روند تحصیلی را در پیش می گیرند، اما آموزش های آنلاین آموزش های کلی است و روند خاصی برای افزایش راندمان تحصیلی دانش آموزان مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وی افزود: کاهش حمایت و پشتیبانی دوستان و ارتباطات اجتماعی نیز از معایب دیگر آموزش های مجازی است، برای اینکه تعاملات محدود سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی کودکان می شود. از طرف دیگر با آموزش های مجازی حمایت همکلاسی ها و یادگیری شناختی دانش آموزان کاهش و استرس و اضطراب فردی در آنها افزایش می یابد. همین طور در این بین کاهش ارتباط با خانواده ها نیز زیاد اتفاق می افتد برای اینکه والدین جایگزین معلمان می شوند و از آنجا که آنها چندان نحوه برخورد با کودکان را دراین زمینه نمی دانند ارتباط عاطفی با فرزنداشان ضعیف تر می شود و منجر به افزایش احساس تنهایی و کاهش اعتماد به نفس در درون کودکان خواهد شد.
این متخصص روانشناسی کودک و نوجوان تصریح کرد: کودکان چه در دوران دبستان و چه در دوران نوجوانی و بلوغ کنجکاو هستند و این مساله موجب می شود که آنها بیشتر از این که بخواهند از اینترنت استفاده مفید کنند به دنبال سرگرمی مخرب باشند که میتواند لطمه کودکان را افزایش دهد و آنها را از فضای آموزشی دور کند؛ درست است که دانش آموزان نشان می دهند که در فضای مجازی می باشند، اما در حقیقت با آنکه فقط تیک حاضریشان در کلاس را ثبت می کنند به قسمت های دیگری از اینترنت سرکشی می کنند.
انزانی اشاره کرد: در این بین حس رقابت دانش آموزان کاسته می شود، آنها کم تحرک تر می شوند، وسواس و تنبلی در درون آنها افزایش می یابد و چندان نمی توانند مقررات و نظم کلاسی را رعایت نمایند و باتوجه به این که بطور معمول در اینترنت جذابیت های خاصی وجود دارد متاسفانه می بینیم که در دو سال اخیر افرادی که فرزندانشان را به کلینیک ها یا مراکز مشاوره می آورند کودکشان درگیر اینترنت و شبکه های اجتماعی شده و این سبب خستگی و فرسودگی روانی برای خیلی از والدین شده است.
انزانی با اعلان اینکه استفاده از فضای مجازی در ابعاد خانوادگی، تحصیلی، سازگاری، اعتقادی و روانشناختی دانش آموزان اثر منفی گذاشته است، اظهار داشت: دوره کودکی تا نوجوانی مهم ترین مرحله رشد و تحول هر فردی است. در دوره ابتدایی تا اوایل بلوغ خصوصیات بدنی، ذهنی، اجتماعی، اخلاقی و عاطفی دانش آموزان نیاز به پرورش دارد؛ بطور مثال دانش آموزان نیاز دارند که بدانند چگونه با عضلات خود ارتباط برقرار کنند و بنویسند، آنها نیازمند بازی های هیجان انگیز، اما بی خطر هستند.
وی با اشاره به خصوصیات ذهنی و اجتماعی دانش آموزان اظهار داشت: آنها نیازمند یادگیری هستند و باید بیش از آنکه می نویسند، گوش دهند و صحبت کنند، برای اینکه نیازمند یادگیری بوسیله سخن گفتن هستند. دانش آموزان نیازمند دوست های صمیمی و یادگیری بوسیله بازی هستند. آنها نیازمند یادگیری قواعد و قوانین و در قالب قرار گرفتن هستند و این موارد نیازمند حضور آنها در مدرسه است.
این روانشناس همین طور به خصوصیات عاطفی دانش آموزان اشاره نمود و اظهار داشت: دانش آموزان نیاز دارند که احساسات اطرافیان خودرا درک کنند. معلمان و همکلاسی های خودرا خوشحال کنند و بتوانند مسئولیت های کوچک را بپذیرند، اما بنظر می رسد که آموزش های مجازی نمی تواند زمینه های رشدی را برای آنها فراهم آورد، چونکه روابط حضوری معلمان با دانش آموزان و دانش آموزان با یکدیگر و روابط عاطفی و اجتماعی سبب اثرگذاری مثبت در ایجاد انگیزه یادگیری، همکاری و همدلی و کوشش برای مواجهه با مشکلات و درک روابط بین فردی و همین طور افزایش اعتماد به نفس و کاهش احتمال ابتلای آنها به بیماریهای روحی و روانی می شود.
وی با اعلان اینکه مدرسه کمک به کاهش مشکلات رفتاری دانش آموزان و افزایش پیشرفت تحصیلی، حس مشارکت و خلاقیت می کند، اظهار نمود: پژوهش یانگ در سال ۲۰۲۰ نشان داده است که دانش آموزان با آموزش های مجازی تعامل و ارتباط چندانی برقرار نکردند و مشتاق حضور در کلاس هستند.
انزانی افزود: در حقیقت ضرورت بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان وجود دارد، البته مهمست که از نظر سلامت و آرامش ذهنی والدین، به این نکته هم دقت کنیم که بااینکه لازم است دانش آموزان در مدرسه حاضر شوند، اما والدین نباید دغدغه بیماری فرزندشان را داشته باشند و پس با درنظر گرفتن سلامت جسمی و پیشگیری آنها از مبتلاشدن به کرونا باید شرایطی فراهم گردد که دانش آموزان بتوانند در کنار معلمان و همسالان قرار گیرند و به دور از ترس و اضطراب برای درگیری با بیماری کرونا تحصیلات خودرا از سر بگیرند.
منبع:

1400/06/27
10:39:29
5.0 / 5
598
تگهای خبر: آنلاین , ایمنی , تخصص , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.