امروز: ۱۴۰۰/۰۸/۰۳

اشتباه در تزریق دز دوم واکسن خبرنگاران سلامت!

اشتباه در تزریق دز دوم واکسن خبرنگاران سلامت! هم ماشین: واکسیناسیون خبرنگاران حوزه سلامت، روز پنجشنبه (7 مردادماه) با واکسن پاستوکووک شروع و به همین دلیل قرار شد تا تزریق دُز دوم این واکسن نیز 28 روز بعد انجام شود؛ اتفاقی که با یک روز تاخیر صورت گرفت و با یک اشتباه همراه شد و بجای واکسن دُز دوم، واکسن یادآور تزریق شد!


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، برمبنای اعلام قبلی مسئولان وزارت بهداشت، تعدادی از خبرنگاران حوزه سلامت از ساعت ۱۰ بامداد روز ششم شهریور به محل منتخب تزریق مراجعه کردند و بعد از تاخیری بیش از یک ساعته روند واکسیناسیون آنها شروع شد.
درحالی که دُز اول واکسن خبرنگاران "پاستوکووک" (تولید مشترک ایران و کوبا) تزریق شده بود، قاعدتا برای دُز دوم نیز می بایست واکسن پاستوکووک یا مشابه کوبایی آن (سوبرانا ۲) تزریق می شد. اما بعد از تزریق واکسن به تعدادی از آنها، خبرنگاری با مشاهده پوکه ویال واکسن متوجه شد واکسن تزریق شده، به اشتباه نوع «سوبرانا پلاس» یا دُز یادآور است و در این میان دُز دوم به آنها تزریق نشد.
البته با پیگیری این مساله از طرف خبرنگاران، مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت اطمینان دادند که این مساله عارضه ای ندارد و مشکلی در روند واکسیناسیون آنها بوجود نخواهد آورد و نه فقط جای نگرانی ندارد، بلکه به صورتی «توفیقی اجباری» در تزریق "سوبرانا پلاس" بوده؛ چونکه این نوع هم، خود واکسنی کامل است.
هرچند که مسئولان مربوطه به خبرنگاران اطمینان دادند مشکلی از بابت تزریق سوبرانا پلاس بجای دُزدوم وجود ندارد و خبرنگارانی که مایل باشند می توانند ۲۸ روز بعد برای دریافت دُز جامانده و کامل شدن سه دُز واکسن، اقدام نمایند، اما سوال اینجا است چرا با وجود آنکه تاریخ نوبت دوم واکسن از ماه گذشته مشخص بود، مسئولان وزارت بهداشت جهت تامین و تزریق دُز درست واکسن برنامه ریزی و هماهنگی لازم را انجام نداده بود؟ برغم اطمینان خاطر مسئولان وزارت بهداشت، آیا اشتباه در دُز تزریقی در روند ایمنی زایی واکسن خللی ایجاد نمی کند؟ چرا نباید ناظر واکسیناسیون وجود داشته باشد تا بر این روند نظارت کند تا شاهد وقوع چنین اشتباهاتی نباشیم؟1400/06/06
22:35:26
5.0 / 5
201
تگهای خبر: ایمنی , تولید , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.