امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
نگاهی به مهم ترین برنامه های مسكنی وزیر راه؛

موافقت وزیر راه و شهرسازی با طرح مالیات بر عایدی مسکن

موافقت وزیر راه و شهرسازی با طرح مالیات بر عایدی مسکن وزیر راه و شهرسازی از برنامه های خود در بخش مسکن رونمایی نمود که در آن علاوه بر رونمایی از روش های گوناگون تامین مالی، بر تسریع در تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی برنامه ها، راهبردها و راهکارهای ۱۴ گانه خود برای بخش مسکن را اعلام نمود.
بخشی از اهم برنامه های قاسمی در زمینه مسکن، ساخت و ساز، شهرسازی، نوسازی بافت فرسوده، حاشیه نشینی و تامین مالی بخش مسکن به شرح زیر است.
بر این اساس، وزیر راه و شهرسازی معتقد است: نسبت خانه های خالی به کل موجودی واحدهای مسکونی کشور ۱۱ درصد است که نشان میدهد از هر ۱۰ خانه در کشور یکی خالی است.
وی می گوید: تولید سالیانه مسکن از متوسط ۷۷۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۲ به متوسط سالانه حدود ۴۰۰ هزار واحد از سال ۱۳۹۳ تا کنون کاهش یافته است.
دوره دسترسی به مسکن: ۳۱ سال
وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از کاهش پوشش دهی تسهیلات بانکی نسبت به هزینه مسکن و سهم خیلی کم بخش مسکن از تسهیلات بانکی بر این اعتقاد است که شاخص دوره انتظار مسکن از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۵ از ۱۵ سال به ۳۱ سال بالا رفته است.
واگذاری زمینهای دولتی به واجدان شرایط
قاسمی برای ایجاد تحرک در امر تولید و عرضه مسکن راهبردهایی در نظر گرفته که تعدادی از آنها شامل «به روزرسانی و اجرای طرح های جامع و تفصیلی شهرها و طرح های هادی روستاها، ارتقای صندوق ملی مسکن بمنظور تامین مالی و اجرای سیاست های حمایتی باهدف تامین مالی عمومی و خرد، مدیریت یکپارچه زمین بوسیله ایجاد بانک زمین و واگذاری گسترده اراضی دولتی موجود در محدوده و حریم شهرها به واجدان شرایط» می شود.
احیای سالانه ۱۰ درصد از بافت های فرسوده
از دیگر راهبردهای وزیر راه و شهرسازی، اجرای بند الف" ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص احیا و بهسازی سالانه حداقل ۱۰ درصد از بافت های فرسوده شهری و تامین مسکن اقشار کم درآمد شهری طبق بند ب ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه است.
سامانه املاک و اسکان به روز رسانی می شود
وی درباب برنامه های خود می گوید: تکمیل و بروزرسانی «سامانه املاک و اسکان کشور» برای ساماندهی بازار زمین و مسکن و جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات مربوط به تمامی املاک و مستغلات و توسعه بازار تامین مالی مسکن و اعطای تسهیلات ساخت مسکن را در دستور کار دارم.
شرکت های بزرگ «ساخت مسکن اجاره ای» تأسیس می شود
قاسمی درباب بازار اجاره مسکن نیز به دنبال ایجاد شرکت های بزرگ مقیاس خصوصی- عمومی سازنده مساکن اجاره ای در امتداد اجرای ۲ قانون «جهش تولید مسکن» (پس از ابلاغ قانون از طرف مجلس به دولت) و «ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن» است.
پیگیری تسریع تصویب مالیات بر عایدی سرمایه
وزیر راه و شهرسازی از موافقان تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه است؛ در برنامه های قاسمی آمده: تسریع در ارائه طرح و یا دریافت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در زمینه مسکن برای جلوگیری از بورس بازی و خرید و فروش های سوداگرانه مسکن و نیز اجرای ماده ۵۴ مکرر و ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم برای گرفتن مالیات از خانه های خالی برای واردکردن این خانه ها به چرخه مصرف راه اندازی مسکن استیجاری عمومی را پیگیری می کنم.
تراکم فروشی ممنوع
وی در برنامه های خود آورده: جلوگیری از افزایش و همین طور فروش تراکم مازاد ساختمانی در محدوده شهرها و رعایت سرانه های استاندارد شهری برای افزایش کیفیت دسترسی به خدمات با بهره گیری از اصلاح طرح های جامع و تفصیلی شهری در امتداد اجرای بند یک سیاست های کلی نظام در امور مسکن در دستور کار است.
استفاده از ابزارهای بورسی در بخش مسکن
وزیر راه و شهرسازی درباب استفاده از ابزار بورسی نیز در برنامه های خود از راه اندازی صندوق های «حمایتی خرید مسکن» و «ضمانت تسهیلات مسکن»، راه اندازی صندوق های «املاک و مستغلات» و «زمین و ساختمان»، ایجاد قراردادهای واسپاری برای تامین مالی بخش مسکن بعنوان راه حل نام برده است.

1400/06/05
23:43:09
5.0 / 5
602
تگهای خبر: ابزار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.