امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
گزارش هم ماشین؛

بررسی علل دپوی نهاده های دامی در بنادر

بررسی علل دپوی نهاده های دامی در بنادر عدم برنامه ریزی مناسب برای واردات کالا درماه های گذشته، کمبود انبار وکامیون، توزیع نهاده های دامی را با مشکل مواجه کرده و واردکنندگان خواهان تعدیل نرخ کرایه ها و استفاده از امکانات ریلی هستند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، کندی حمل و نقل نهاده های دامی و تأخیر در بارگیری این کالاها، طی هفته های اخیر مشکلات بسیار زیادی را برای تولیدکنندگان کشور به وجود آورده و انتقادات گسترده ای را به همراه داشته است.
در همین زمینه ناصر نبی پور، رییس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کمبود به وجود آمده در بازار نهاده های دامی، اظهار داشت: نهاده هایی که باید طی ۷ تا ۱۰ روز پس از خرید به دست تولیدکننده برسد، دو ماه طول می کشد تا در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد.
وی تأخیر در بارگیری نهاده های دامی، کمبود کامیون و افزایش شدید قیمت کرایه های حمل و نقل را همچون مشکلات این بخش عنوان نمود.
نبی پور با اشاره به این که از شرکت واردکننده دیگری نیز در تاریخ ۹ خرداد ۱۴۰۰ نهاده خریداری نموده ایم و هنوز به دستمان نرسیده است، افزود: نهاده مورد نیاز تعداد زیادی از مرغداران کمتر از ۱۰ تن است و این دسته از تولیدکنندگان به شدت گرفتار شده اند چونکه این حجم نهاده اصلاً بارگیری نمی گردد و تولیدکننده به جهت اینکه محموله اش را بیاورند باید کرایه ۲۵ تن نهاده را پرداخت کند.
انحصار دولت، حمل و نقل نهاده های دامی را کند کرده است
در این میان، کمبود کامیون یکی از علل اصلی این تأخیرها عنوان می شود اما بگفته واردکنندگان نهاده های دامی، انحصار دولت به این کندی حمل و نقل دامن زده و بارگیری نهاده های دامی را گرفتار مشکل کرده است.
اخیراً اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در همین زمینه در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمودند انحصار در بارگیری نهاده ها از بندر امام خمینی از طرف شرکت پشتیبانی امور دام عامل تأخیر در روند تامین نهاده برای مرغداران و دامداران است.
در قسمتی از این نامه آمده است: متأسفانه بنا بر اطلاعات موجود با اهمیت ترین عامل تأخیر در بارگیری نهاده های دامی پس از معضل تامین ارز، که اخیراً بوسیله پیگیری های انجام گرفته تا حدودی مرتفع شده، مشکل کمبود کامیون حمل کالا از بنادر است. در همین ارتباط نیز بررسی های انجام شده نشان می دهد، انحصار در بارگیری و حمل محموله های متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام در بندر امام بیشترین سهم را در تأخیر تحویل تعهدات واردکنندگان به دامداران و مرغداران از یکسو و هزینه و خسارت مضاعف بر واردکنندگان از طرف دیگر را دارد که این امر عمدتا ناشی از حجم نامتعارف واردات نهاده از طرف شرکت پشتیبانی امور دام بوده است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی در پاسخ به پیگیری های خبرنگار مهر درباره این که هم اکنون مشکل اصلی حمل و نقل نهاده های دامی چیست و چرا بارگیری با این همه تأخیر همراه است؟ توضیحاتی را ارائه داد.
کمبود انبار و حجم زیاد کالاهای وارداتی در بنادر!
بر اساس اعلام اتحادیه، مسئله تامین کالای اساسی در بخش خوراک دام و طیور امری حیاتی برای واحدهای تولیدی و تامین غذای روزانه مردم است. تامین کالای اساسی برای کشور بوسیله واردات در دو تقسیم بندی کلی قرار می گیرد؛ یکی مسئله تامین و دیگری موضوع توزیع کالای اساسی است.
در بخش تامین کالای اساسی عمده مشکلات مربوط به برنامه ریزی برای ورود هر کدام از اقلام وارداتی خوراک دام و طیور در زمان مناسب و بطور مستمر است که این امر به تامین ارز بصورت مداوم توسط بانک مرکزی و نیز برنامه ریزی لازم توسط وزارت جهاد کشاورزی نیاز دارد.
اما یکی از اشکالات عمده هم اکنون برای تامین خوراک دام و طیور جهت واحدهای تولیدی موضوع توزیع کالا است. هم اکنون تقریباً تمامی نهاده های دامی وارداتی از یک بندر یعنی بندر امام خمینی انجام می شود و کشتی ها بعد از مدتی انتظار به سبب کمبود اسکله های بندری کالای خودرا تخلیه می کنند.
کالاهای اساسی وارداتی باید در انبارهای محوطه گمرک تخلیه شوند که به سبب کمبود انبار و حجم زیاد کالاهای وارداتی توسط بخش دولتی و خصوصی همیشه با کمبود انبار در بنادر مواجه هستیم.
از این مرحله به بعد و بعد از ترخیص کالا باید این محموله ها توسط ناوگان های حمل و نقل کامیونی و جاده ای به مقاصد مصرف کنندگان برسد اما حجم انبوه کالا و نیز کمبود کامیون در بعضی فصول سال مانند تابستان موجب می شود که کالا در زمان مناسب حمل نشود بدین سبب با مساله انباشت بیشتر کالاهای اساسی در انبارها مواجه می شویم.
عدم برنامه ریزی مناسب برای واردات و تشدید فشار بر حمل و نقل جاده ای
انگونه که اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی به خبرنگار مهر اعلام نموده است، به سبب عدم برنامه ریزی مناسب برای واردات کالا توسط بخش دولتی طی چند ماه گذشته فشار بسیار زیادی بر روی حمل و نقل جاده ای وارد شده است بنا بر این شرکت های دولتی وارد کننده کالا اقدام به قطع اعلام بار برای شرکت های بخش خصوصی کرده اند تا کالاهای خودرا به انبارهای دولتی در استانها حمل نماید که این وضعیت سبب تأخیر بیشتر در حمل کالای اساسی وارداتی توسط بخش خصوصی به مقاصد مصرف کنندگان می شود.
برای بخش خصوصی امکان استفاده از امکانات ریلی فراهم نیست
براساس اعلام اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی به خبرنگار مهر، هر چند راه آهن نیز برای جابجایی کالاهای اساسی از بنادر اعلام آمادگی کرده است اما استفاده از امکانات ریلی توسط بخش دولتی از بندر امام خمینی بسیار کمتر از استفاده از امکانات جاده ای است و برای بخش خصوصی نیز ساز و کار لازم جهت استفاده از امکانات ریلی فراهم نشده و همین موضوع سبب تقاضای بسیار زیاد جهت استفاده از کامیون ها در حمل کالا توسط بخش دولتی و خصوصی شده است.
‏‬وزارت راه برای متعادل کردن کرایه حمل تدبیر کند
آنگونه که اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی به خبرنگار مهر اعلام نموده است، نبود توازن میان کالاهای موجود در بنادر و گمرکات و کامیون های ورودی باعث شده تا رانندگان کامیون رقابتی برای حمل کالا با قیمت تعرفه های مصوب وزارت راه و ترابری نداشته باشند و کالاهای اساسی با قیمت های بیشتر از نرخ مصوب به مقاصد مصرف کنندگان حمل شود که این امر نیز سبب سردرگمی مصرف کنندگان که پرداخت کننده کرایه حمل می باشند، شده است.
برخی از واحدهای مصرف کنندگان نهاده های دامی امکان پرداخت کرایه حمل خارج از مبالغ مصوب را ندارند و بدین سان بخش خصوصی نمی تواند کالا را به مقاصد آنها حمل کند که این نکته فشار مضاعفی را به بخش خصوصی وارد میکند.
برای عبور از مشکلاتی که در مقاطعی برای حمل کالا ایجاد می شود لازم است تدابیر لازم برای مناسب کردن کرایه حمل توسط مسئولان وزارت راه صورت گیرد ضمن این که استفاده از امکانات ریلی برای حمل کالا توسط بخش دولتی و خصوصی اتخاذ شود.

1400/04/29
22:23:51
5.0 / 5
472
تگهای خبر: تولید , جاده , حمل و نقل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.