امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
وزیر راه و شهرسازی:

۵۳۰ هزار واجد شرایط برای طرح اقدام ملی مسكن

۵۳۰ هزار واجد شرایط برای طرح اقدام ملی مسكن به گزارش هم ماشین محمد اسلامی اظهار داشت: برای گروه هایی که توان مالی خرید خانه را ندارند؛ پنج نوبت برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کردیم که از دو میلیون و 500 هزار نفر متقاضی؛ 530هزار نفر واجد شرایط بودند.به گزارش هم ماشین به نقل از صداوسیما، محمد اسلامی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما اضافه کرد: تا حالا ۲۸ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی از طرح اقدام ملی مسکن به بهره برداری رسیده است.
وی اظهار داشت: زمانی که کار را تحویل گرفتیم ۴۸۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام داشتیم که حالا فقط مسکن هایی که مشکل حقوقی دارند و پرونده آنها در دادگاه هاست، مانده اند که آن نیز از دست ما خارج است.
اسلامی اضافه کرد: اخیراً بیش از ۲۲ هزار و ۲۰۰ واحد مسکن مهر افتتاح کردیم.
وی اظهار داشت: برای طرح اقدام ملی مسکن ۵۰ هزار هکتار از اراضی وزارت جهاد کشاورزی را در اختیار گرفته ایم و وام ساخت مسکن را از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داده ایم که بیش از ۵۰ درصد هزینه ساخت مسکن را پوشش می دهد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: به سبب زمان بر بودن بازپرداخت تسهیلات مسکن؛ بانک ها به جز بانک مسکن توان پرداخت این تسهیلات را ندارند که برای پرداخت این تسهیلات با بانکهای دیگر درحال گفتگو هستیم.
اسلامی با اعلان اینکه بازار مسکن تابع بازارهای موازی است و نرخ ارز و طلا روی قیمت مسکن تأثیر می گذارد، اضافه کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی کشور، مسکن بعنوان کالای سرمایه ای تلقی شده است.
وی اظهار داشت: با شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی؛ مشخصات آنها را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده ایم و قانون جدید مالیات بر خانه های خالی درباره آنها از مرداد امسال اجرائی شود.
اسلامی اضافه کرد: نکته ویژه قانون جدید مالیات بر خانه های خالی؛ مالیات مضاعف بر خانه های خالی حقوقی است که دو برابر خانه های حقیقی دریافت می شود.
وی اظهار داشت: تا حالا سه میلیون نفر در سامانه جامع املاک و اسکان نام نویسی کرده اند که به سبب شرایط کرونا تا اختتام شهریور مهلت نام نویسی خانوارها در این سامانه تمدید شده است.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: البته وضعیت مسکن حدود ۲۵ میلیون خانوار را شناسایی کرده ایم که این وضعیت برای آنها بصورت پیامک ارسال می شود تا آنرا تأیید یا رد کنند.
اسلامی اظهار داشت: با مشخص شدن وضع مالکیت خانه ها؛ نرخ رشد تقاضا برای مسکن بصورت آماری مشخص می شود و می توانیم برمبنای آن برنامه ریزی نماییم.
وی اضافه کرد: در سالهای قبل مؤسساتی بعنوان سرمایه گذاری؛ ۱۵۰۰ تا دو هزار واحد مسکونی خریداری می کردند که در بازار تلاطم شدیدی ایجاد می شد، اما حالا این مسأله کمتر شده است و ما همه خانه های خالی نهادها و بانک ها را برای اعمال قانون مالیات بر خانه های خالی شناسایی کرده ایم.
اسلامی افزود: بورس مسکن را نیز راه اندازی کردیم و خودمان نیز بعنوان خط شکن؛ تعدادی مسکن در آن قرار دادیم تا دستگاه های دیگر نیز املاک خودرا در این بورس بفروشند.
وی اظهار داشت: از کسانی که در رده متوسط، انبوه سازی می کنند خواسته ایم واحدهایی که ساخته اند، اما آنها را به سبب مشخص شدن وضع اقتصادی؛ خالی گذاشته اند در قالب طرح اقدام ملی مسکن عرضه کنند و ما به آنها برای ساخت و ساز باردیگر، زمین واگذار می نماییم.
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه سیاست های متضاد سبب تلاطم در بازار مسکن می شود، اضافه کرد: سیاست ها همه باید همراه باشند تا ارزش پول ملی؛ لطمه نبیند و وضع مسکن؛ متلاطم نشود.
اسلامی اظهار داشت: به سبب قطع برق صنایع سیمان و فولاد؛ قیمت سیمان و میل گرد بالا رفته است که دود آن به چشم سازنده می رود و تمام طرح های مسکن به تعویق افتاده است.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بازار مسکن در کشور ما متأثر از عرضه و تقاضا نیست.
اسلامی اظهار داشت: برای پاسخگویی به جامعه هدف؛ که توان مالی خرید خانه را ندارند؛ پنج نوبت برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کردیم که از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر متقاضی؛ ۵۳۰ هزار نفر واجد شرایط بودند.
وی اضافه کرد: برای دهک های یک و دو نیز با اجماع سازمان های حمایتی و محوریت بنیاد مسکن؛ ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را پیش بینی کرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در طرح اقدام ملی مسکن؛ متقاضیان واقعی را شناسایی و برای آنها برنامه ریزی کرده ایم.
اسلامی اضافه کرد: در این طرح بیش از ۱۳۵ هزار واحد را گروه های مردمی دو تا هشت خانواری می سازند.
وی اظهار داشت: البته در این طرح؛ انبوه سازان نیز حضور دارند و برخی واحدها نیز بصورت مشارکت ایجاد می شود.
اسلامی اضافه کرد: دولت سیزدهم اعلام نموده است می خواهد سالانه یک میلیون مسکن بسازد که زمین، زیرساخت ها و نظام مهندسی آن آماده است، اما تعداد متقاضیان باید بررسی شود.
وی اظهار داشت: در طرح اقدام ملی مسکن برای ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جانمایی شده است.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: صنعتی سازی مسکن با انبوه سازی درهم شده است در صورتیکه صنعتی سازی؛ ساخت همه بخش های یک ساختمان در کارخانه و نصب آن در زمین است.
اسلامی اظهار داشت: برای صنعتی سازی مسکن؛ مشوق هایی ازجمله بازپرداخت پول زمین از جانب سازنده به مدت ۱۰ سال پیش بینی شده است.
وی اضافه کرد: کارخانه صنعتی سازی ساختمان در ایام آینده به بهره برداری می رسد و زمینی در اطراف تهران در اختیار آنها گذاشته ایم.
اسلامی اظهار داشت: صنعتی سازان ساختمان می گویند در چند ماه ۱۲ طبقه ساختمان را تحویل می دهند.
وی اضافه کرد: در شهر پردیس ۱۵ هزار مسکن مهر تحویل داده شده است، اما صاحبان آنها نیاز ندارند و در آنها ساکن نشده اند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هفت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری زیرساختی در پردیس انجام داده ایم و امکانات بسیاری در آن راه اندازی کرده ایم، اما تا زمانی که صاحبان واحدها در آن ساکن نشوند؛ این شهر آباد نمی گردد.
اسلامی اضافه کرد: در دولت های یازدهم و دوازدهم ۱۱ هزار کیلومتر یعنی سالانه بطور میانگین؛ یک هزار کیلومتر آزادراه و بزرگراه ساخته ایم.
وی اظهار داشت: بیشتر نقاط حادثه خیز جاده ها را نیز بهینه سازی کرده ایم و در ماه های آتی ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه نیز که در مرحله آسفالت است به شبکه راه های کشور افزوده می شود.
ثبت نام ۲۵۰ هزار خانوار برای دریافت وام ودیعه مسکن
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان برای وام ودیعه مسکن پیش بینی شده و برای افرادی است که تا حالا دریافت نکرده اند.
محمد اسلامی در ادامه برنامه نگاه یک اضافه کرد: در این دولت کوشیدیم حق الزحمه مشاوران املاک را از این وضع خارج نماییم و اتحادیه املاک هم همکاری خوبی داشت و امیدواریم مسیر خودش را طی نماید که مورد استقبال مشاوران املاک درستکار و حرفه ای که نیاز جامعه را پوشش می دهند، است و هم کمک می نماید جریان سوداگری را پالایش نماییم و نظام معاملات ملکی قابل اعتمادتر شود.
وی درباره قراردادهای اجاره بها هم اظهار داشت: بخش اجاره بها یک بخش خصوصی است و ملک، حقوق مردم است و بر این اساس فردی نمی خواهد واحد خودرا اجاره دهد و از نظر حاکمیت فقط می توان مالیات دریافت کرد و فردی می خواهد اضافه تر از قانون تعیین شده اجاره بگیرد باید از این فرد مالیات دریافت کرد و این همان کاری است که در دنیا انجام می شود.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این برای نخستین بار در تاریخ کشور است که دولت البته به سبب کرونا درباره اجاره بها مقرراتی را وضع می کند و تنها راهی که بتواند جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دراین زمینه داشته باشد، قانون اجاره بهاست که مؤثر هم بود.
اسلامی اظهار داشت: در سال ۹۹ حداقل ۶۵ درصد میزان اثاث کشی برمبنای همین قانون اجاره بها کاهش داشته و این آمار در شهرهای دیگر غیر از تهران بالای ۸۰ درصد بوده است.
وی با اشاره به این که شکایت هایی که به شورای حل اختلاف رسیده در طول سال ۹۹ و تا پیش از مصوبه جدید هزار و ۳۰۰ مورد بوده است، اظهار داشت: مالکان برای تخلیه واحد خود شکایت کرده اند که حدود ۳۰۰ مورد حکم تخلیه صادر گردیده است و بقیه در شورای حل اختلاف به صلح انجامیده است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: نکته دیگر هم انصاف مالکان در مورد اجاره بها برای مستأجران است.
اسلامی اظهار داشت: در سال قبل برای مستأجران ودیعه مسکن کارسازی کردیم و پنج هزار میلیارد تومان به ۲۲۵ هزار خانوار پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: مهم ترین اقدام این بود که هم سقف اجاره بها را اعلام و هم یک ودیعه ای را به مردم پرداخت نماییم.
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن پیش بینی کردیم، افزود: تا حالا ۲۵۰ هزار خانوار ثبت نام کرده اند و این وام برای افرادی است که تا حالا دریافت نکرده اند و سقف این وام برای تهران به ۷۰ میلیون تومان بالا رفته است.
اسلامی اظهار داشت: دلیل اصلی پرداخت این وام این است که مردم اثاث کشی نکنند و ما زمین ۹۹ ساله برای ساخت واحد اجاره ای می دهیم.


منبع:

1400/04/27
11:19:11
5.0 / 5
518
تگهای خبر: آب , اقتصاد , بزرگراه , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.