امروز: ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر:

سن آغاز مصرف موادمخدر حدودا ۱۵ سال است

سن آغاز مصرف موادمخدر حدودا ۱۵ سال است چهارمحال و بختیاری دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: سن اعتیاد بگونه ای که امروزه بیان می شود کاهش قابل ملاحظه ای نداشته و برپایه بررسی های صورت گرفته سن شروع مصرف موادمخدر حدودا ۱۵ سالگی است، البته به صورت موردی و محدود مصرف کننده موادمخدر در سنین کمتر از ۱۵ سالگی هم وجود دارد.


قدیر مرتضوی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: امروزه متناسب با رشد جمعیت در سرتاسر دنیا، تعداد افراد مصرف کننده موادمخدر هم افزایش داشته است، رشد تعداد مصرف کنندگان موادمخدر بحران جهانی به حساب می آید و این مساله تنها مختص ایران نیست.
دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در بعضی مواقع مشاهده شده که در بررسی صدمه های اجتماعی، وضعیت ایران در حوزه رشد مصرف کنندگان موادمخدر نسبت به سایر کشورها وخیم تر بیان می شود، اما چنین استنباطی در مورد مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران غلط است، چون که امروزه در تمامی نقاط دنیا و حتی کشورهای توسعه یافته این مشکلات وجود دارد و نمی توان اظهار داشت که معضل موادمخدر تنها مختص کشور ایران است.
وی افزود: در عصر حاضر با گسترش تکنولوژی و ابزارهای ارتباط اجتماعی و همینطور با استفاده از فضای مجازی دسترسی افراد جامعه حتی در سنین پایین هم به اطلاعات و انواع مختلف محتواها بسیار سهل و آسان شده است که این مورد باوجود این که می تواند یک فرصت برای افزایش آگاهی و دانش در جوامع باشد، اما نوعی تهدید هم به شمار می آید.
مرتضوی اظهار داشت: متاسفانه فضای مجازی گرفتار نوعی لجام گسیختگی شده است و اطلاعات و محتواهای نامناسب فراوانی در این فضا در دسترس همگان وجود دارد، ازاین رو حضور نوجوانان و جوانان در این فضا و دسترسی به این گونه اطلاعات منجر به ایجاد نوعی انگیزه برای کسب تجربه های جدید در این افراد می شود.
دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سنین نوجوانی و آغاز جوانی دوره خاصی است و فرد گرفتار تلاطم های بسیار می شود، اضافه کرد: امروزه فضای های بسیاری نسل جدید را تهدید می کند، سیستم هایی که از راه فروش موادمخدر سودهای کلانی به دست می آورند و برای دستیابی به این سود کلان به دنبال افزایش مصرف کنندگان موادمخدر هستند و به خوبی با علایق و سلیقه های نسل امروز آشنایی دارند و از طریق های مختلف در نسل جدید رخنه می کنند، همینطور با تبلیغات وسوسه انگیز، ترویج باورهای غلط، سفارش به حل مشکلات روحی و روانی از راه مصرف موادمخدر و بیان لذت فراوان در مواقع مصرف این مواد تلاش در فریب افراد کم سن در جامعه دارند.
وی افزود: اگر نسل جوان دارای آمادگی و مهارت های لازم نباشد، امکان دارد جذب این گونه تبلیغات موجود در فضای مجازی شود، ازاین رو لازم است مواردی مانند جرات ورزی، اعتماد به نفس بالا، مهارت "نه گفتن"، مهارت حل مساله و تاب آوری اجتماعی از سنین پایین تر به افراد آموزش داده تا این مهارت ها در جوانان و نوجوانان نهادینه شود و فرد در رویارویی با تهدیدهای متفاوت موجود در فضاهای مختلف تصمیم درست اتخاذ کند و گرفتار سقوط و تباهی نشود.
مرتضوی خاطرنشان کرد: سن اعتیاد بگونه ای که امروزه بیان می شود کاهش قابل ملاحظه ای نداشته و برپایه بررسی های صورت گرفته سن شروع مصرف مواد مخدر ۱۵ سالگی است، البته به صورت موردی و محدود مصرف کننده موادمخدر در سنین کمتر از ۱۵ سالگی هم وجود دارد، اما نمی توان از این موارد محدود نتیجه گیری کلی در مورد کاهش سن اعتیاد داشت.
دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در استان حجم آگاهی و دانش نوجوانان و جوانان نسبت به صدمه استعمال موادمخدر افزایش بسیاری داشته است، طبق پیشبینی های صورت گرفته احتمال جدی بودن تهدید موادمخدر در نسل جدید و افزایش سرعت ورود افراد به چرخه مصرف موادمخدر وجود دارد، اما هم اکنون سرعت رشد افراد شروع کننده مصرف موادمخدر در جامعه کاهش قابل ملاحظه ای داشته است که این مورد نوید آینده ای آرام و سالم تر را می دهد.
وی بیان نمود: باید توجه کرد که همواره پیشگیری مقدم بر درمان است، افراد جامعه آگاه باشند که هیچ فردی از راه مصرف موادمخدر به فرجام خوشایندی دست نیافته و قادر به تضمین آینده خود و یافتن منزلت اجتماعی مناسب در جامعه نیست، همینطور مصرف موادمخدر امکان درمان مشکلات روحی و روانی را برای افراد فراهم نمی کند.
مرتضوی اضافه کرد: لازم است والدین حقیقت های جامعه امروز را به خوبی درک کنند و فکر نکنند صدمه های اجتماعی و بخصوص اعتیاد برای دیگران است و به سراغ خود آنها و فرزندان شان نخواهد آمد، متاسفانه حقیقت غیرقابل کتمان این است که امکان دارد هر فردی به ورطه اعتیاد وارد شده و گرفتار این بلای خانمان سوز شود و افرادی که به وادی مصرف موادمخدر وارد شدند، باید به شکلی برای سایر افراد و خانواده ها عبرت باشند.
دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: افراد باید در مواجه با هر نوع صدمه و خطری بهترین تصمیم را بگیرند و گرفتن بهترین تصمیمات در مواقع حساس تنها با داشتن آگاهی و دانش لازم امکان دارد ازاین رو اشخاص نسبت به فراگیری این دانش ها کوتاهی نکنند.
وی افزود: متاسفانه در جوامع امروز بعد از رخ دادن یک صدمه و اتفاق همه درصدد چاره اندیشی برای این صدمه برمی آیند، اما بهترین راهبرد و کارکرد این است که اصلا صدمه ای در جامعه بروز نکند که احتیاج به چاره اندیشی داشته باشد و این مورد تنها درصورتی امکان دارد که افراد جامعه حساسیت بیشتری نسبت به فراگیری دانش و مهارت های لازم داشته باشند.
مرتضوی در انتها تصریح کرد: اگر جوانان و نوجوانان و والدین آنها به افرادی که در معاشرت با این افراد هستند به صورت ویژه دقت کنند و از درستی پیشینه و خانواده دوستان خود مطمئن باشند می توانند در مقابل انواع صدمه ها همچون اعتیاد بیمه باشند.1400/04/09
10:25:15
5.0 / 5
594
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.