امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
در گزارش هم ماشین مطرح شد؛

نرخ گذاری دستوری، رانندگان حمل سوخت را به ستوه آورده است

نرخ گذاری دستوری، رانندگان حمل سوخت را به ستوه آورده است برخی جایگاهداران سوخت می گویند کمبود سوخت به سبب کاهش فعالیت کامیون های نفتکش است؛ دبیر کانون کامیون داران هم می گوید غیراقتصادی بودن کرایه حمل سوخت نقش موثری در کاهش تانکرها داشته است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، اخیراً رییس انجمن جایگاه داران سوخت از کمبود بنزین و گازوئیل به سبب اعتراض کامیون های حمل فرآورده های نفتی به نرخ کرایه حمل سوخت آگاهی داده بود.
ماجرا از این مقرر است که کرایه حمل سوخت در همه جای دنیا بیشتر از کرایه حمل کالاست، چونکه کامیون های حمل سوخت همیشه «یک سر بار» هستند و وقتی سوخت را در مقصد تحویل می دهند، در راه بازگشت به مبدا سوخت گیری، خالی هستند. ضمن این که ریسک و خطر حمل سوخت نیز نسبت به سایر کالاها بسیار بیشتر است. در کشور ما نیز تا یکسال و نیم پیش، تناسب معقولی بین نرخ کرایه حمل سوخت و کالا وجود داشت و رانندگان کامیون های حمل سوخت از شرایط رضایت داشتند. اما یکسال و نیم قبل کرایه حمل کالا در حد معقولی افزایش یافت اما کرایه حمل سوخت چون توسط خود دولت پرداخت می شود، ثابت ماند و این باعث شده حمل سوخت برای رانندگان کامیون، صرفه اقتصادی خودرا از دست بدهد و باتوجه به خطر حمل سوخت و یک سر خالی بودن، رانندگان تانکرها انگیزه خودرا برای ادامه فعالیت از دست بدهند. به همین دلیل، برخلاف گذشته که حمل سوخت، برای تانکرداران نوعی اعتبار تلقی می شد، حالا به فعالیتی غیراقتصادی تبدیل گشته و تانکرداران بمحض این که دوره تعهدشان تمام می شود، از تمدید قرارداد خودداری کرده و تانکر کامیون شأن را به کفی یا چادری تبدیل می کنند و بجای حمل سوخت، به حمل کالا روی می آورند که هم کرایه معقول تری دارد، هم خطرش کمتر است.
همین مساله مشکلاتی را به وجود آورده است که برای اطلاع از این مشکلات به سراغ دبیر کانون سراسری کامیونداران رفتیم.
دبیر کانون کامیون داران: نرخ حمل سوخت در ایران را برعکس همه دنیا کردند!
احمد کریمی دبیر کانون سراسری کامیون داران در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه انجمن های رانندگان حمل سوخت، تحت پوشش کانون سراسری کامیون داران قرار دارد، درباره گلایه و انتقاد کامیون های تانکردار و حمل سوخت اظهار نمود: انتقاد به حق کامیون داران تانکری و حمل سوخت، عدم تناسب کرایه حمل با نرخ تورم است با این وجود کامیون داران هیچگاه حاضر به رها کردن وظیفه خود نیستند.
وی اضافه کرد: وزارت نفت و سایر دست اندرکاران باید درباب رفع مشکلات و منشأ اعتراضات کامیون های حمل سوخت، تدبیر کنند.
کریمی افزود: با اهمیت ترین عللی که کامیونداران حمل سوخت دست به اعتراض زده اند، حمل فرآورده های نفتی در گذشته با کرایه حمل کاملاً منطقی و بالاتر از حمل کالاهای تجاری بود چون هم مشمول کالاهای خطرناک می شود و هم کامیون های تانکردار، «یک سر بار» تردد می کنند.
وی اشاره کرد: برمبنای قاعده جهانی، به سبب پرریسک بودن حمل فرآورده های نفتی، کرایه حمل این نوع محموله ها بیشتر است؛ اما هم اکنون در کشور ما این طور نیست و کرایه حمل فرآورده های نفتی حتی از حمل کالاهای تجاری هم پایین تر است.
نفتکش ها تانکر را برمی دارند و کفی می گذارند / ‬حمل چغندر به صرفه تر از حمل بنزین!
دبیر کانون سراسری کامیون داران اضافه کرد: حمل کالاها و فرآورده های نفتی مانند حمل کالاهای تجاری نیست که فقط یک دفعه را از مبدا به مقصد برسانند بلکه دوره زمان تعهدی به شرکت پخش دارند و باید تا آخر دوره تعهد، به این شرکت خدمت کنند؛ اما در سالهای قبل، این قراردادها از طرف کامیون داران تانکردار تمدید می شد؛ ولی مدتی است دارندگان این دست از کامیون ها، در آخر دوره تعهد خود، از پیمان خارج می شوند و تانکر را با کفی یا اتاق یا چادری عوض می کنند.
وی تصریح کرد: از آنجایی که حمل فرآورده های نفتی صرفه اقتصادی ندارد، برخی کامیون داران حمل سوخت می گویند حمل چغندر از بنزین و گازوئیل به صرفه تر است.
کرایه کم است؛ دیر به دیر هم پرداخت می شود!
کریمی یکی دیگر از علل اعتراضات کامیون های حمل سوخت را پرداخت با تأخیر کرایه ها عنوان و بیان کرد: چندین بار در جلساتی که با وزیر راه و وزیر نفت و شرکت ملی پخش داشتیم، وزیر راه نسبت به پرداخت کرایه حمل کامیون های حامل سوخت از طرف سازمان برنامه آن هم با تأخیر، انتقاد داشت.
وی افزود: این مسأله (پرداخت کرایه حمل سوخت به رانندگان از طرف سازمان برنامه) مصوبه دولت می باشد نه مجلس؛ بدین سبب اصلاح آن، اصلاً کار مشکل و پیچیده و زمان بری نیست.
کرایه حمل بجای پرداخت به کامیونداران صرف امورات جاری دولت می شود؟!
کریمی اشاره کرد: هم اکنون جایگاه دار، همزمان با واریز وجه سوخت به حساب دولت، کرایه حمل آنرا هم به حساب خزانه واریز می کند؛ اما سازمان برنامه چند ماه طول می کشد تا کرایه حمل را به حساب راننده و کامیون دار واریز کند؛ وزیر راه پیشنهاد نمود تا در دولت تصویب شود تا کرایه حمل را جایگاه دار، مستقیماً در هنگام تخلیه بار، به کامیون دار و نفتکش پرداخت کند؛ به ویژه که کرایه حمل را نیز خودِ دولت و سازمان برنامه تعیین می کند و مشکلی از این نظر پیش نمی آید.
به رانندگان حمل سوخت و کالا اجحاف شد کریمی اشاره کرد: تا یک سال و نیم قبل، کرایه حمل فرآورده های نفتی و سوخت از کرایه حمل کالاهای تجاری بسیار بیشتر بود بعد به مرور زمان همسان سازی شد اما با توجه به این که طرف حساب حمل کالاهای نفتی، دولت می باشد، نرخ کرایه حمل فرآورده ها از سایر کالاها جا ماند. وی اظهار داشت: از نظر ما، دولت به صنف کامیون داران حامل سوخت، بی توجهی کرد و از یک سال و نیم قبل تا کنون، این اجحاف در حق رانندگان حامل سوخت، ادامه دارد؛ البته ما نمی گوییم که عمدی در کار بوده تا این اجحاف در حق نفتکش ها اعمال شود ولی معتقدیم اقدام دولت کارشناسی شده نبوده و حق و حقوق رانندگان نفتکش پرداخت نشده است. دبیر کانون سراسری کامیون داران اظهار داشت: هم اکنون معتقدیم کرایه حمل کالاهای تجاری هنوز هم به جایگاه واقعی خود نرسیده، چه رسد به کرایه حمل سوخت. وی افزود: شنیده شده که در استانهای شمالی تا حدودی با مشکل کمبود سوخت مواجه هستند؛ اما ناوگان ما آماده حمل سوخت است چون با وجود آنکه مطالباتمان را پیگیری می نماییم، اما هیچ اعتقادی به زمین گذاشتن کار نداریم ولی نباید از خوابیدن تدریجی و غیر عمدی ناوگان به سبب ناتوانی در تامین لاستیک و قطعات غافل شد.
کرایه حمل سوخت هم مشمول محاسبه کرایه با «تن-کیلومتر» شود
دبیر کانون سراسری کامیون داران اظهار داشت: شرکت ملی پخش می گوید سازمان برنامه و بودجه، کرایه حمل فرآورده های نفتی را تعیین می کند؛ با این وجود ما در کانون سراسری کامیون داران پیشنهاد داده ایم تا کرایه حمل سوخت را تشکل های صنفی و اعضای این صنف برمبنای ردیف «تن-کیلومتر» و مشابه نحوه محاسبه کرایه حمل کالاهای تجاری تعیین کنند.
وی اشاره کرد: مثلاً برمبنای تن-کیلومتر، اگر کامیونی ۲۲ تن کالا از تهران به بندرعباس یا بالعکس حمل کند، یک رقمی دریافت می کند، همان مبلغ هم به رانندگان کامیون های تانکردار داده شود. با وجود این که در هفته های اخیر، چندین مرتبه کرایه حمل کامیون های حامل مواد سوختی افزایش داشته، اما هنوز به کرایه حمل کالاهای تجاری نرسیده است.
سومین علت اعتراض کامیون های تانکردار: کسر ۵ درصد حق بیمه از کرایه حمل بجای کسر از شرکت پیمانکار
وی سومین دلیل اعتراض کامیون های حامل سوخت را اعتراض به اجرای قانون ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی عنوان و اظهار نمود: بر طبق این قانون، هر قراردادی که از نظر تاریخ، مدت زمان خاصی داشته باشد و کار معینی بخواهد، مشمول ماده ۳۸ می شود؛ بر طبق این ماده قانونی، رانندگان حامل سوخت که پیمان مشخصی دارند، می بایست بیمه الزامی شوند ولی ۵ درصد از مبلغ قرارداد را تامین اجتماعی می گیرد، اما شرکت های پیمانکار شرکت پخش و طرف قرارداد با شرکت ملی پخش، این ۵ درصد را بجای کسر از قرارداد خود با دولت، از کرایه حمل رانندگان کم می کنند!


1400/04/08
18:00:31
5.0 / 5
489
تگهای خبر: اقتصاد , بنزین , تردد , راننده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.