امروز: ۱۴۰۱/۰۷/۰۳

اهمیت خودداری از بی تفاوتی نسبت به پدیده فرزندكشی

اهمیت خودداری از بی تفاوتی نسبت به پدیده فرزندكشی به گزارش هم ماشین یک پژوهشگر حوزه جامعه شناسی و رسانه در مورد پدیده ˮفرزندکشیˮ اظهار داشت: این بحث به سمت ساختن طنز و بی تفاوتی کشیده شده و در نهایت به فراموشی سپرده می شود چونکه خیلی از صدمه های اجتماعی در چنین مواقعی با این فرایند مواجه می شوند.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دکتر کتایون مصری در وبینار "بررسی روند مقابله با پدیده شوم فرزندکشی در ساختار حقوقی و اجتماعی ایران"، با اشاره با تعدد رسانه ها و پوشش اخبار در ارتباط با فرزندکشی اظهار نمود: این تعدد رسانه ها سبب شده است که ما با مراحل مختلفی در واکنش به فرزندکشی مواجه باشیم. مرحله اول انتشار خبر فرزندکشی "شوک" است سپس مخاطب به پرسش گری روی می آورد و رسانه ها به این چرایی و چگونگی فرزندکشی می پردازند.

وی با اشاره به اینکه مخاطب آغاز به قضاوت پدیده می کند، اضافه کرد: در رسانه ها ساز و کار مناسبی برای انتشار اخبار فرزند کشی وجود ندارد و آنچه مغفول است بحث نگاه ترمیمی و استفاده از ساز و کار عدالت ترمیمی در روایت اخبار و اطلاعات فرزندکشی است. تکرار این مسئله منجر به رخوت خبری و بی تفاوتی و از بین رفتن قبح جرم می شود.

مصری افزود: مطابق با آمار انتشار یافته در یکی از خبرگزاری های رسمی طی سال قبل ۷۵ مورد فرزندکشی در کشور ما گزارش شده است. یکی از مهم ترین عوامل فرزند کشی در کشورمان اختلال در کارکرد خانواده است. خانواده ها در یک گذار طبیعی از الگو پدر سالاری دور شده است اما ما به ازای دقیقی برای آن الگو ندارند. اقتدار والدین کاهش یافته و شکاف نسلی عمیق شده است. در این میان شرایط اجتماعی، فرهنگی و... هم دخیل هستند اما پیدا کردن عامل دقیق غیر امکان دارد.

این پژوهشگر حوزه جامعه شناسی و مطالعات زنان با اشاره به اینکه گفته می شود پدر و مادر بر مبنای موقعیت و شرایط اجتماعی نقش مساوی در فرزند کشی دارند، اظهارکرد: در کشورهای مختلف بیشترین عوامل موثر در بحث فرزند کشی به اضطراب ها، روان پریشی ها، مشکلات روحی و روانی، مصرف مواد روان گردان و مخدر، سرزنش ها و پشیمانی از حاملگی های نامشروع و ناخواسته، دریافت نکردن مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری، افسردگی بعد از زایمان و... معطوف می شود.

وی همینطور این را هم اظهار داشت که روند فرزندکشی ارتباط نزدیکی با فقر و بیکاری والدین، جنون اجتماعی و فشارهای اجتماعی، غیرت و ناموس و... دارد.

مصری اضافه کرد: ساختارها اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به شدت در بازتولید خشونت موثر هستند و ما از منظر جامعه شناسی معتقدیم نگاه حقوق کیفری به تنهایی نمی تواند بازدارنده این عارضه باشد بلکه به جرم شناسی از نوع پیشگیری و تقویت سایر نهادها نیازمندیم.

این پژوهشگر عرصه رسانه و جامعه شناسی در انتها خاطرنشان کرد: ما در رویارویی با صدمه ها در جامعه، خانواده و رسانه و... آمادگی لازم را نداریم. به نظر می آید تقویت اورژانس اجتماعی بسیار کمک کننده است. باید از این ظرفیت در بخش دولتی و خصوصی استفاده نماییم تا صدمه های خانواده عارضه یابی شوند و مورد پژوهش قرار گیرند.

منبع:

1400/03/24
22:41:50
5.0 / 5
557
تگهای خبر: تولید , ساخت , نیازمندی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.