امروز: ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
با تصویب شورای عالی ترابری؛

قیمت گذاری بلیت اتوبوس به تشكل های صنفی واگذار شد

قیمت گذاری بلیت اتوبوس به تشكل های صنفی واگذار شد به گزارش هم ماشین شورایعالی ترابری دستورالعمل تعیین نرخ بلیت حمل و نقل عمومی مسافر جاده ای را تعیین کرد که بر این اساس افزایش نرخ بلیت تا سقف نرخ تورم سالیانه بخش حمل و نقل تصویب گردید.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، دستورالعمل تعیین نرخ بلیت حمل و نقل عمومی مسافر جاده ای در نشست ۲۱۷ شورایعالی هماهنگی ترابری کشور تصویب گردید.
هدف از این دستورالعمل تشریح سیاست های تعیین نرخ بلیت ناوگان عمومی مسافر جاده ای به صورتی که منافع کلیه ذی نفعان شامل فعالان و دست اندرکاران همچون شرکت ها و مؤسسات حمل و نقل مسافر جاده ای، مالکین ناوگان، رانندگان و مسافران که بعنوان خدمات گیرندگان بخش حمل و نقل عمومی مسافر جاده ای هستند را در نظر بگیرد.
دامنه کاربرد آن شامل کلیه ناوگان فعال در حمل و نقل عمومی جاده ای مسافر شامل اتوبوس، مینی-بوس، میدل باس، سواری کرایه و ون که در مسیرهای داخلی کشور تردد می کنند، خواهد بود.
میزان تعدیل نرخ پایه سالیانه به پیشنهاد کانون ها و اتحادیه های هر بخش تا سقف نرخ تورم سالیانه بخش حمل و نقل اعلامی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود.
پس از تعیین نرخ از جانب اتحادیه ها یا کانون های ذی ربط، مراتب به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای منعکس و بعد از تأیید سازمان به جهت انطباق با ضوابط، برای اجرا به اتحادیه یا کانون مربوطه ارسال و از جانب آنها ابلاغ خواهد گردید.
در صورت درخواست کانون ها و اتحادیه ها برای تعدیل نرخ جابه جایی مسافر به میزان بیشتر از نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی، نرخ پایه سالیانه به پیشنهاد کارشناسی کانون ها و اتحادیه ها متناسب با عوامل مؤثر بر قیمت تمام شده حمل و نقل تعیین و مراحل بعدی مطابق با آنچه بالاتر گفته شد، انجام می شود.
نرخ جابه جایی مسافر در سفرهای دربستی به صورت توافق بین متقاضی و شرکت حمل و نقل مسافر تعیین می شود.
همچنین نرخ جابه جایی مسافر در سفرهای یکسر خالی در روزهای نوروز، اربعین حسینی و دهه پایانی ماه صفر به منظور افزایش توان عملیاتی و مدیریت بهره وری ناوگان به پیشنهاد کانون ها و اتحادیه های هر بخش تعیین و مراتب به سازمان منعکس و بعد از تأیید سازمان به جهت انطباق با ضوابط، برای اجرا به اتحادیه یا کانون مربوطه ارسال و از جانب آنها ابلاغ خواهد گردید.
در این مصوبه بندی هم برای نظارت بر حسن انجام کار در نظر گرفته شده است. بر این اساس درج نرخ، شرایط فروش و استرداد بلیت و اطلاع رسانی آن، از راه وب سایت کانون ها و اتحادیه های ذی ربط و همینطور در محل فعالیت الزامی است.
اعمال نظارت در مورد اطمینان از فروش بلیت با رعایت نرخ های مربوطه، توسط ادارات کل استان ها و دفاتر نمایندگی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و کانون ها و اتحادیه های حمل و نقل انجام می شود.
همچنین ادارات کل استان ها به منظور اعمال نظارت بر فعالیتهای شرکتهای حمل و نقل مسافر، در صورت مشاهده تخلف از مفاد و مقررات این دستورالعمل بر مبنای آیین نامه اجرایی تبصره ۱ ماده ۳۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به تخلفات رسیدگی می کنند. رسیدگی به شکایات مردمی در مورد تخطی از موضوعات این دستورالعمل با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است.

1400/02/27
18:35:02
5.0 / 5
739
تگهای خبر: تردد , جاده , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.