امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

چگونه میتوان به حمل و نقل پایدار دست یافت؟

چگونه میتوان به حمل و نقل پایدار دست یافت؟ به گزارش هم ماشین خراسان رضوی هم اکنون، باتری ها چاره ایده آل در مقابله با مشکلات زیست محیطی در مسافت های کوتاه یا متوسط (اتوبوس های درون شهری) هستند، اما برای حمل و نقل در مسافت های طولانی کاربرد کمتری دارد. اگر در این نوآوری ها و چاره ها سرمایه گذاری نماییم، فناوری سوخت هیدروژن و موتورهای احتراق (موتورهایی که مخلوط سوخت و اکسیدکننده هوا را در داخل محفظه ای بسته به نام احتراق واکنش داده و محترق می شوند) می توانند مکمل باتری باشند.


به نقل از ویفروم، زمانی که تصور می نماییم، دنیای آینده چگونه خواهد بود؛ خیابان ها و دالان های ترابری تمیزتر، ساکت تر و بدون انتشار گازهای آلاینده را در نظر خواهیم داشت، اما با افزایش جمعیت جهانی، شهرهای پرازدحام، تجارت الکترونیکی پررونق و تغییرات آب وهوایی که در اولویت برنامه ها قرار دارند، مشخص است که چالش های مهمی در پیش خواهد بود.
تغییر در حمل و نقل الکتریکی اجتناب ناپذیر است، بخصوص اگر بخواهیم درباره توافقنامه پاریس و معامله سبز اتحادیه اروپا به تعهدات خود عمل نماییم. در حالیکه ارزش وسایل نقلیه الکتریکی به صورت گسترده ای تصدیق شده است اما برای پاسخگویی به تقاضای بیشتر حمل و نقل پایدار و راهکارهای زیرساختی کافی نخواهد بود و سرمایه گذاری در نوآوری هایی مانند فناوری پیل سوختی هیدروژنی (مبدل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی) بسیار حیاتی می باشد.
ساختن آینده
بیماری همه گیر کووید- ۱۹ درس های بسیاری ازجمله تغییر شکل و تأمین آینده ای پایدار برای سیاره و نسل های آینده را به ما آموخته است. تدوین راهکارهای هوشمند و رقابتی برای اقلیم فردا به فناوری هایی نیاز دارد که بتوانند با نیازهای کل شبکه حمل و نقل و زیرساخت سازگار شوند.
اندازه مناسب
نمی توانیم به آسانی رویکرد «یک اندازه متناسب برای همه» را در پیش بگیریم. باتری ها چاره ای ایده آل برای کاربردهای کوتاه تر یا متوسط (مانند استفاده در داخل شهر برای اتوبوس ها، جمع آوری زباله ها، توزیع محلی و حمل و نقل منطقه ای) هستند و امکان سوخت گیری در آنها بسیار آسان است. هم اکنون، خیلی از وسایل نقلیه مجهز به باتری در شهرها و مناطق جهان با موفقیت کار می کنند؛ آنها نه تنها انتشار صفر دارند، بلکه ساکت هم هستند. اما استفاده از باتری در مسافت های طولانی و سنگین عملی نیست و مانعی برای خودرو خواهد بود و برای رفع این مشکل سلول های سوختی هیدروژن کمک کننده خواهند بود؛ سلول های سوختی برخلاف باتری هایی که برق را ذخیره می کنند، برق خویش را از راه هیدروژن ذخیره شده در یک فرایند الکتروشیمیایی تولید خواهند کرد.
سوخت برای آینده
در حالیکه سوخت هیدروژن یک مکمل کامل برای وسایل نقلیه الکتریکی است، اما جهت استفاده کامل از پتانسیل آن هنوز هم کارهای زیادی وجود دارد. طی دهه ها این توانایی های منحصربه فرد توسعه یافته است، اما برای شروع فعالیت متداول نیستند و چنین توانایی هایی در مقابله با چالش های موجود حمل و نقل پایدار بسیار مهم می باشد.
البته مشارکت های مشابه برای عرضه در مقیاس جهانی لازم است. در سرتاسر جهان، تقاضای مشتریان برای محصولات و خدمات پاک تر همچنان رو به افزایش است و با اجرایی شدن مقررات بعدی که صنایع را ملزم به مقابله با ردپای کربن می کند، فرصتی برای این صنایع و مقابله با ردپای کربن ایجاد می شود. اما پذیرش گسترده وسایل نقلیه الکتریکی تنها در صورت همکاری رهبران صنعت و دولت برای ایجاد زیرساخت های لازم امکان پذیر خواهد شد.
تغییر خودرو ها و تجهیزات بدون سوخت فسیلی به زمان نیاز دارد و طول عمر متوسط وسایل نقلیه ۱۰ سال است. بنابراین است که اگر بخواهیم بعنوان یک سازمان، مسئولیت پذیر باشیم و برای تحقق اهداف توافقنامه پاریس (مهم ترین توافقات جهانی تغییرات اقلیمی) تعهد خویش را حفظ نماییم، مهم می باشد که از سال ۲۰۴۰ تنها راهکارهای بدون فسیلی عرضه دهیم.
چالش تغییر به صفر
دستیابی به عدم انتشار کربن، پیچیده و چیزی بیشتر از الکتریکی کردن وسایل نقلیه و ماشین آلات است و برای تأمین نیروی سلول های سوختی باتری و هیدروژن، به شارژ و زیر ساخت ایستگاه پمپاژ مخزن نیاز است و تلاش ها برای توسعه فناوری و زیرساخت های لازم، همکاری گسترده بین ذی نفعان دولتی و خصوصی را می طلبد. احتیاج به شارژدهی و زیرساخت های آن، استفاده از باتری های الکتریکی و هیدروژن باتری را عملی کرده است و همکاری گسترده جهت استفاده این خودرو ها وجود دارد. همینطور دوره طلایی برای این صنعت و منظره جدیدی از حمل و نقل در آینده بوجود آمده است. اگر بخواهیم حمل و نقل پایدار را به یک حقیقت تجاری تبدیل نماییم نه تنها باید برای باتری، بلکه برای سوخت هیدروژن و موتورهای احتراق (درون سوز) هم باید به صورت یکپارچه سرمایه گزاری نموده و از آن حمایت نماییم. رهبران صنعت و سیاست گذاران باید برای شکل دادن به محیط نظارتی که حمل و نقل پایدار را عملی می کند، همکاری کنند.1400/02/09
12:41:15
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آب , آلاینده , تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.