امروز: ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

طغیان آفات در جنگلها از تبعات خشكسالی در كشور

طغیان آفات در جنگلها از تبعات خشكسالی در كشور هم ماشین: رئیس سازمان جتگل ها خشکسالی را سبب طغیان آفات و بیماری در جنگلها دانست.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا مسعود منصور در نشست مدیران حوزه معاونت آبخیزداری، مراتع و امور بیابان برنامه ریزی را نقشه راه برای دستیابی به اهداف سازمانی برشمرد و تصریح کرد: این رویکرد باید در سازمان نهادینه شود چونکه برنامه ریزی برای انتخاب گزینه های مناسب در راه پیش رو بسیار مهم می باشد.

رییس سازمان جنگلها اضافه کرد: اقدامات قابل توجه ای پارسال در چارچوب طرح ۹در ۹۹ در منابع طبیعی کشور صورت گرفته است و این طرح باید مورد بازبینی قرار گیرد و در بخش هایی که عقب ماندگی وجود دارد در سال ۱۴۰۰ دنبال شود.

منصور اقدامات آبخیزداری در حوزه زاگرس، حفاظت از جنگل های کشور، اتمام ممیزی مراتع، توسعه گیاهان دارویی و فعال سازی ایستگاه های تولید بذر و نهال، زراعت چوب و غیره را از برنامه های اولویت دار سازمان جنگلها نام برد که در سال ۱۴۰۰ در کنار سایر فعالیت و اقدامات ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان جنگلها نظارت و ارزیابی بر فعالیتهای منابع طبیعی را امری بسیار مهم خواند و تصریح کرد که در کلیه امور منجمله در قرارداد با پیمانکاران باید نظارت کافی صورت بگیرد و به هیچ وجه نباید با سرعت بخشیدن به کارها کیفیت فدای کمیت شود.

وی بیان آمارهای مختلف و نادرست را آفتی بزرگ برای منابع طبیعی دانست و اظهار داشت: سازمان جنگلها به هیچ عنوان نیازمند اعلام آمارهای غیر واقعی نیست و باید در عرضه آمار و اطلاعات نهایت دقت صورت گیرد.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه به استفاده از خدمات شرکتهای دانش بنیان تاکید و اظهارکرد: ما امروز در حوزه های مختلف منابع طبیعی بخصوص در بخش آبخیزداری نیازمند به کارگیری فناوری جدید و فناوری های نوآورانه هستیم و منابع طبیعی استان ها باید در به کارگیری روش های فناورانه فرهنگسازی کنند.

منصورهمچنین اظهار داشت: کلیه طرح های منابع طبیعی باید مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد و نتیجه این پایش ها باید توسط روابط عمومی به اطلاع مسؤلان و افکار عمومی برسد.

وی تصریح کرد: خروجی کار منابع طبیعی باید معلوم باشد و افکار عمومی باید بداند که نتیجه اقدامات منابع طبیعی چقدر اثر بخش بوده است و تا چه میزان توانسته فرسایش خاک را در کشور کم کند و یا اقدامات در حوزه جنگل چقدر به روند حفاظتی کمک کرده و منجربه افزایش سطح جنگلها شده است.

به گفته منصور کلیه اقداماتی که در منابع طبیعی انجام می شود باید دارای طرح باشد و این طرح ها باید دارای نقشه های مکان یابی شده باشند تا نتیجه فعالیت ها به صورت تطبیقی قابل رویت باشد.

رییس سازمان جنگلها یکی دیگر از اقدامات سالجاری را تصویب انجام اقدامات آبخیزداری برای استخراج کنندگان معدن در شورایعالی معادن برشمرد و اظهار داشت: در استان ها معدن کاران در کنار فعالیت معدنی باید اقدامات آبخیزداری انجام دهند.

منصور در ادامه بر حفظ ذخیره گاه های جنگلی و مرتعی تاکید و اظهارکرد: در مورد گونه «گون» دستورالعمل وجود دارد و مناطقی که دارای ذخیره گاه گون هستند باید شناسایی و با کمک شورایعالی جنگل اعلام و تثبیت شوند.

رییس سازمان جنگلها در ادامه اظهار داشت: با کاهش بارندگی ها اساسا سال جاری شاهد خشکسالی خواهیم بود و آبخیزداری با کارکردهایی که دارد می تواند در احیای قنات ها و تقویت سفره های زیرزمینی نقش آفرینی کند.

وی خشکسالی را باعث طغیان آفات و بیماری در جنگلها دانست و تصریح کرد: تمامی کارشناسانی که به عرصه های منابع طبیعی وارد می شوند با رویت هر بیماری و آفات درختی باید حساس شوند و نسبت به این مهم واکنش نشان دهند.

رییس سازمان جنگلها در ادامه به نقش کویر و بیابان ها در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در بیابان های کشور ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بالایی وجود دارد و می تواند برای تولید انرژی پاک بسیار مثمر ثمر واقع شود.

وی ادامه داد: در زمینه مقابله با بیابان زایی اقدامات در خور توجهی در کشور انجام شده و نیاز است این اقدامات با تهیه فیلم و کلیپ به مردم و مسؤلان معرفی شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها در نشست بررسی برنامه های پیشنهادی سازمان جنگلها پرویز گرشاسبی - معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان، هوشنگ جزی - مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک، ابوالقاسم حسین پور- مدیرکل دفتر کنترل سیل و آبخوانداری، ترحم بهزاد - مدیرکل دفتر مرتع و وحید جعفریان - مدیرکل دفتر امور بیابان - برنامه ها، سیاست ها و رویکردهای پیش روی بخش مربوطه در سال ۱۴۰۰ را در چارچوب پاورپوینت عرضه کردند و مورد بحث و بررسی قرار دادند.

شایان ذکر است کلیه دفاتر فنی و مستقل سازمان موظف به عرضه برنامه های پیشنهادی خود در سال ۱۴۰۰ هستند.

منبع:

1400/01/31
19:15:22
5.0 / 5
594
تگهای خبر: آب , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.