امروز: ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
گزارش هم ماشین؛

مالیات خانه های لوكس پشت سدآئین نامه

مالیات خانه های لوكس پشت سدآئین نامه در حالی مقرر است امسال مالیات از واحدهای مسکونی گرانقیمت به اصرار و نظارت مجلس رنگ اجرا ببیند که هنوز بخشنامه اجرائی این قانون که در بودجه 99 هم آمده بود، تهیه نشده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، برمبنای آنچه در بند ۱ تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۹ به تصویب رسید، برای اولین بار، نمایندگان مجلس دهم یک پایه مالیاتی جدید در ایران راه اندازی کردند که طبق این ماده قانونی، دولت می توانست از مالکان واحدهای مسکونی گران قیمت، مالیات ستاندن کند.
در این تبصره از قانون بودجه ۱۳۹۹ آمده بود هر واحد مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر به نرخ زیر مشمول مالیات می شود:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان، یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان، دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان، سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار در هزار
۵- نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا، پنج در هزار
در این ماده قانونی که به قانون مالیات بر خانه های لوکس مشهور شد، آمده بود که دولت (وزارت اقتصاد) می بایست با همکاری دستگاه های ذی ربط همچون معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، بخشنامه اجرائی مربوطه را تهیه و بعد از تصویب در هیئت دولت، ابلاغ و اجرا نماید.
با این حال بخشنامه اجرائی این قانون با وجود اتمام زمان آن، هیچگاه به کمیسیون اقتصاد و سپس صحن هیئت دولت نه ارسال و نه تصویب گردید.
قانون بودجه ۱۴۰۰ درباره مالیات بر واحدهای گرانقیمت چه می گوید؟
با وجود مهجور بودن قانون مالیات بر خانه های گران قیمت، این پایه مالیاتی که در ایران تا کنون سابقه اجرا نداشته، در قانون بودجه ۱۴۰۰ نیز لحاظ و در مجلس تصویب و در شورای نگهبان تأیید شد؛ با این تفاوت که علاوه بر واحدهای مسکونی گرانقیمت شهری، امسال مقرر است از واحدهای ویلایی و باع ویلاها نیز مالیات ستاندن شود.
طبق بندهای ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰، امسال (۱۴۰۰)و احدهای مسکونی و باغ ویلاهای گرانقیمت به شرح بندهای زیر مشمول مالیات بر دارایی (سالانه) می شوند:
واحدهای مسکونی (با احتساب عرصه و اعیان) با ارزش روز معادل یکصد میلیارد ریال (۱۰ میلیارد تومان) و بیشتر به نرخ های زیر:
۱-۱- نسبت به مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان یک در هزار
۱-۲- نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان دو در هزار
۱-۳- نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان سه در هزار
۱-۴- نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان چهار در هزار
۱-۵- نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار
در محاسبه مالیات موضوع این بند، هر واحد مسکونی یک مستقل محسوب و جداگانه مشمول مالیات می باشد.
۲- موارد زیر مشمول این مالیات نمی باشند:
۲-۱- واحدهای مسکونی در حال ساخت
۲-۲- واحدهای مسکونی در سال تملک
مالیات از املاکی که مالک نقشی در افزایش ارزش آن ندارد
یکی از با اهمیت ترین وجوه شباهت در مواد قانونی مالیات بر خانه های گرانقیمت در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰، پایه قرار دادن واحدهای مسکونی ۱۰ میلیارد تومان به بالاست.
این در حالی است که متوسط قیمت مسکن در سالهای ۹۹ و ۹۸ به ترتیب ۲۳.۸ و ۱۳.۲ میلیون تومان بود که نشان دهنده رشد ۸۰.۳ درصدی قیمت مسکن در سال قبل (۹۹) نسبت به سال پیش از آن (۹۸) را نشان میدهد.
این افزایش قیمت سبب می شود تا ارزش خیلی از واحدهای مسکونی که در سال ۹۸ (به عنوان سال پایه محاسبه قیمت مسکن برای تعیین مالیات بر واحدهای گران قیمت) به سبب تورم سالانه مسکن و همین طور تورم عمومی، افزایش یابد؛ بدون آنکه مالکان این واحدها نقشی در افزایش این ارزش املاک داشته باشند.
همین موضوع سبب شده تا این پایه مالیاتی هم موافقان و هم مخالفانی داشته باشد.
رئیس سازمان مالیاتی: بخشنامه مالیات از خانه های لوکس در کمیسیون اقتصاد دولت تصویب شد
امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی نیز ۱۳ بهمن ماه سال قبل در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره علت تعلل در تصویب بخشنامه مالیات بر خانه ها و خودرو های لوکس اظهار داشت: بخشنامه مدت ها قبل توسط سازمان امور مالیاتی به دولت ارسال شد و بتازگی در کمیسیون اقتصاد دولت تأیید شده است.
وی اضافه کرد: این بخشنامه احتمالاً طی این روزها (روزهای پایانی سال گذشته) ابلاغ خواهد گردید.
پارسا اشاره کرد: با ابلاغ بخشنامه، عملاً ستاندن مالیات از خانه ها و خودرو های لوکس کلید خواهد خورد و در آن جریمه های سنگینی برای کسانی که از این مالیات فرار کنند در نظر گرفته شده است.
گفتنی است با وجود اعلام معاون وزیر اقتصاد، برمبنای آنچه در وب سایت رسمی دفتر هیئت دولت آمده، هیچگاه نه در مصوبات کمیسیون های دولت و نه در مصوبات صحن دولت، این بخشنامه نه مطرح شده و نه به تصویب رسیده بود.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: ترک فعل دولت در تدوین آئین نامه
مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه زنده تلویزیونی در نیمه نخست اسفند ماه سال قبل درباره مالیات خانه های گرانقیمت با اشاره به اینکه قانون مالیات بر خانه های لوکس در قانون بودجه سال ۹۹ هم دیده شده بود، اضافه کرد: قرار بود در ۳ ماهه بخشنامه اجرائی این قانون تهیه و تصویب و در بقیه ماه های سال اجرائی شود که این اتفاق رخ نداد. این اتفاق بطور قطع از مصادیق ترک فعل است.
وی اضافه کرد: مجموع درآمدهای دولت از محل سه مالیات بر واحدهای مسکونی، خودرو و گوشیهای موبایل گران قیمت، ۶ هزار میلیارد تومان برای سال جاری در نظر گرفته شده است. کسری بودجه دولت یکی از موتورهای تورم زایی است که باید جلوی آن گرفته شود؛ مالیات نیز یکی از اصلی ترین ابزارها برای جلوگیری از کسری بودجه است.
طغیانی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه، اصلی ترین ابزار جلوگیری از رشد نقدینگی و تورم زایی در کشور است.
وی درباب وجود زیرساخت های اطلاعاتی ستاندن مالیات از خانه های گرانقیمت اظهار داشت: هم اکنون سامانه های اطلاعاتی درباره خودرو و گوشی موبایل موجود است اما درباب مسکن در شهرها می توانیم از سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک استفاده نمائیم.
نماینده مجلس دهم اضافه کرد: طی ماه های آتی سامانه جامع املاک و اسکان که برای موضوع مالیات بر خانه های خالی به تصویب رسید، اجرائی می شود و می توانیم از آن برای اجرای قانون مالیات بر خانه های گرانقیمت هم استفاده نمائیم.
وی درباب ملاک گذاری تعیین پایه ۱۰ میلیارد تومان برای محاسبه مالیات بر خانه های لوکس اظهار داشت: این قیمت ها کارشناسی شده است.
کارشناس اقتصاد مسکن: بهتر بود قانون عوارض نوسازی اصلاح می شد
محمود اولاد کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر با مخالفت با ستاندن مالیات از خانه های گران قیمت، آنرا حاصل رشد جمعی ارزش خیلی از کالاها، همزمان با تورم دانست.
وی اضافه کرد: تا جایی که می دانم، مالیات بر مستغلات در دنیا متعلق به دولت های محلی (مدیریت شهری) است. فلسفه آن هم این است که بخش عمده خدمات شهری، به ویژه اثرات بیرونی مثبت شهرنشینی، به مالکیت ها تعلق می گیرد و با افزایش ارزش دارایی مالکانه هم راه است. بنابراین، افراد نسبت به میزان مالکیتشان مالیات می دهند.
اولاد افزود: جالب تر اینکه ما هم در ایران، عوارض نوسازی را داریم که شهرداری ها ستاندن می کنند، عوارض نوسازی دقیقاً برحسب اندازه مالکیت و ارزش آن است؛ هر چند درحال حاضر ارزش گذاری بصورت درست صورت نمی گیرد. بنابراین، کسی که ارزش ملکش بالاست، عوارض نوسازی بیشتری هم می دهد.
وی تصریح کرد: بدین سبب وضع مالیات بر املاک لوکس که می توان از آن بعنوان مالیات بر مستغلات یاد کرد، نوعی مالیات مضاعف شمرده می شود و ربطی به دولت مرکزی ندارد. پس بهتر بود قانون عوارض نوسازی اصلاح می شد.
مقام مسئول: احتمالاً تا ۱۰۰ هزار خانه لوکس فقط در تهران داریم
یک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره بخشنامه اجرائی قانون مالیات بر خانه های گرانقیمت با اشاره به تهیه این بخشنامه بصورت مشترک میان دو وزارت راه و اقتصاد، اظهار داشت: باتوجه به شباهت مواد قانونی مورد نظر درباب این پایه مالیاتی، به احتمال زیاد همین بخشنامه تهیه شده، برای ارائه به هیئت دولت امسال هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، اضافه کرد: موضوع اصلی این قانون، نحوه شناسایی خانه های گرانقیمت است؛ البته قابل شناسایی نیست ولی خیلی از خانه های ویلایی و آپارتمانی در مناطق خاصی از تهران و برخی کلانشهرها مشمول این قانون می شود؛ اما آماری از تعداد خانه های گرانقیمت در دست نیست.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: با توجه به این که کف ارزش خانه های مشمول مالیات بر خانه های گران قیمت، ۱۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و همین طور با توجه به این که ارزش واحدهای مسکونی در سالهای اخیر افزایش قیمت شدیدی داشته اند، تعداد خانه های مشمول این پایه مالیاتی، بالا رفته است.
وی افزود: باید با بهره گیری از دفترچه تقویم املاک که هر ساله سازمان امور مالیاتی تهیه می کند، فرمولی برای تعیین ملاک خانه های گرانقیمت تهیه شود؛ در تهران حدود ۳ میلیون واحد مسکونی داریم که احتمالاً تا ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در تهران مشمول مالیات بر خانه های گرانقیمت می شود.
این کارشناس اقتصادی، مالیات بر خانه های گرانقیمت را جایگزینی بر عوارض نوسازی دانست و اظهار داشت: باید این نوع مالیات را شهرداری ها دریافت نمایند که هم اکنون هم این عوارض ستاندن می شود.
نقطه ضعف عجیب قانون / راه ساده برای فرارمالیاتی!
وی از دیگر نقاط ضعف این قانون را استثناهای ذکرشده در آن دانست و اظهار نمود: برمبنای مصوبه مجلس یازدهم، واحدهای مسکونی در حال ساخت و واحدهای مسکونی در «سال تملک» از مالیات بر خانه های گرانقیمت معاف هستند؛ اولاً چرا باید چنین استثناهایی داشته باشیم؟ چرا باید سازنده ها با بهره گیری از منابع مالی مردم در بانک ها، تسهیلات بگیرند و با آن واحد مسکونی گرانقیمت بسازند و از مالیات هم معاف شوند؟
این پژوهشگر اقتصاد مسکن اظهار داشت: ثانیاً، هر فردِ مالکِ واحدِ گرانقیمت می تواند با بهره گیری از این استثنا که در لایحه دولت وجود نداشت، ولی در مجلس به آن افزوده شد، واحد گرانقیمت خودرا از این مالیات با ترفند خرید و فروش صوری آن در هر سال، معاف کند!

1400/01/23
19:28:06
5.0 / 5
728
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.