امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳
مقام مسئول ؛

ترددهای مرزی با تركیه ادامه دارد

ترددهای مرزی با تركیه ادامه دارد به گزارش هم ماشین مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از حذف صف های طولانی مرزی کامیون ها میان ایران و ترکیه طی ۳ ماه اخیر اطلاع داد.محمد جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت صف های طولانی کامیون ها در مرز بازرگان اظهار داشت: هم اکنون توقف ها کم شده و صف چندانی در مرز نداریم. فقط در مقاطعی به علت اینکه صادرات و واردات ما در بعضی از فصول سال تغییر می کند امکان دارد صف تجاری ایجاد شود.
صف کامیون ها در مرز بازرگان جمع شد
وی اضافه کرد: از ژانویه (دی ماه) تابحال صف چندانی در مرز ایران – ترکیه برای تردد کامیون ها به وجود نیامده است مگر در یکی، دو روزی که برف و بارندگی داشتیم.
تجمع رانندگان افغان، صدمه ای به ترددهای مرزی نمی زند
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره تردد از مرز دوغارون افزود: رانندگان افغانستانی معترض به عدم پرداخت خسارات وارده به کامیون هایشأن، جاده گمرک اسلام قلعه به هرات را مسدود کرده بودند اما مرز بسته نیست.
هدایتی اظهار داشت: این رانندگان به دنبال آتشسوزی و انفجار بهمن ماه گمرک اسلام قلعه، گرفتار خسارت شده بودند ولی دولت افغانستان هنوز خسارات آنها را پرداخت نکرده است. از همین رو در خاک افغانستان بخشی از مسیر را مسدود کرده بودند؛ اما تابحال روی ترددهای مرزی ما تأثیری نداشته است.
تمایل شدید ازبکستان به عبور ترانزیتی از خاک ایران
وی دربار اظهار نظر اخیر وزیرامور خارجه کشورمان در مورد تمایل ازبکستانی ها به ترانزیت کالا از خاک ایران خاطرنشان کرد: طی چند ماه اخیر چندین بار با طرف ازبک جلسات حضوری و ویدئوکنفرانسی برگزار کرده ایم؛ ازبکستان جزو کشورهای دابل لند لاک (کشورهای محصور میان کشورهای محصور در خشکی) به حساب می آید. یعنی هم خودش به آب های آزاد راه ندارد و هم کشورهای همسایه آن به آب های آزاد راه ندارند.
وی تصریح کرد: با عنایت به شرایط این کشور، مقامات ازبکستان مایل هستند با عبور از شرایط کرونایی، مسیر تردد کالاهای خود از طریق های ایران را هموار کنند. چون که ترکمنستان محدودیت های بیشتری برای کامیون های این کشور بوجود آورده است و بنابراین از وزیر امور خارجه کشورمان درخواست کرده اند تا راه دسترسی آنها به آب های آزاد از راه بنادر ایران و همینطور دسترسی به ترکیه که قبلاً از خاک ترکمنستان انجام می شد از مسیر ایران برقرار شود.
بررسی مسیرهای دسترسی ازبکستان به زیربناهای حمل و نقلی ایران
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: دو کشور افغانستان و ترکمنستان مسیر دسترسی ازبکها به خاک ایران است. همینطور می توانند از راه قزاقستان و اتصال به بنادر این کشور با بنادر شمالی ایران تبادل کالا با کشورمان داشته باشند. البته هیچکدام از این مسیرها، صد درصد و مطمئن نیستند. افغانستان مشکلات امنیتی دارد؛ ترکمنستان هم تبادلات به صورت تریلر دارد و بنادر دریای خزر هم به صورت حمل با کشتی رو- رو (ro-ro) فعال می باشند که آن هم محدودیت های خاص خویش را دارد.
هدایتی درباره توافقنامه ترجیحی ما با ازبک ها اظهار داشت: امضای این نوع توافقنامه ها برای تسهیل صادرات و واردات میان دو کشور است که در حوزه کاری سازمان توسعه تجارت ایران قرار دارد. بر طبق این گونه توافقنامه ها، دو کشور تخفیف هایی در زمینه تعرفه های گمرکی به کالاهای یکدیگر عرضه می دهند اما مبحث ترانزیت شامل توافقنامه ترجیحی نمی گردد و ازبک ها بیشتر به تردد ترانزیتی از خاک ایران تمایل دارند.
ثبت ۷۰۰ هزار تردد کامیون از مرزهای ایران در سال ۹۹
وی درباره تعداد تردد کامیون ها از مرزهای کشور پارسال اظهار داشت: حدود ۷۰۰ هزار تردد از مرزهای رسمی کشور پارسال به ثبت رسید. این میزان تردد به علت شرایط کرونا نسبت به سال پیش از آن ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهشی بود چون که در سه ماه ابتدایی سال گذشته، مرزها مسدود بود و به تدریج از خردادماه ۹۹، پایانه های مرزی با کشورهای همسایه بازگشایی شدند.

1400/01/18
12:11:15
5.0 / 5
1101
تگهای خبر: آب , ترانزیت , تردد , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.