امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
رئیس كمیته حقوق شهروندی شورای شهر تهران:

حق در مرحله اول، یاد گرفتنی است

حق در مرحله اول، یاد گرفتنی است رئیس کمیته حقوق شهروندی شورای شهر تهران اظهار داشت: از قدیم گفته اند که حق، دادنی نیست، بلکه گرفتنی است؛ اما حق در مرحله اول یادگرفتنی است و آموزش شهروندان در این حوزه مهم می باشد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، ابراهیم امینی در نشست «دغدغه های حقوق شهروندی در ایران امروز» اظهار داشت: یکی از ادله های اثبات شریعت عقل است و شریعت حکم غیر عقلانی ندارد بنابراین زمان مبعوث شدن پیامبر بخش اعظم قوانینی که در عرب جاهلیت توسط عقلا رایج شده بود را تحت عنوان احکام امضایی، امضا کردند.
وی با اشاره به اینکه ما به عقل بشر همیشه اعتماد می نماییم اما وقتی تراوشات فکری در زمینه غیر مادی و مملکت داری است آنرا پس میزنیم اظهار داشت: نمی گردد تراوشات فکری را تفکیک نماییم و قسمت مادی آنرا بپذیریم اما قسمت غیر مادی آنرا پس بزنیم و اگر بحث حقوق شهروندی مطرح می شود نباید تلقی نماییم که اسلام نظر دیگری دارد.
رئیس کمیته حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر تهران افزود: بسیاری از اندیشمندان حقوق می گویند منشور حقوق شهروندی کوروش یکی از اولین منشورنامه های حقوق شهروندی است و این از افتخارات ماست که فرامین نیاکان ما جنبه حقوق شهروندی دارد بخصوص اگر با حاکمان آن زمان مقایسه نماییم که حاکمان جور بودند و به مردم به چشم رعایا نگاه می کردند.
امینی تصریح کرد: در اعلامیه حقوق بشر فرانسه که از متون جدید است و از آرای اندیشمندانی مثل ژان ژاک روسو و مونتسکیو استفاده شده است بسیاری از چیزهایی که تحت عنوان حقوق بشر از آنها یاد می شود وجود ندارد و چیزهایی مثل ممنوعیت برده داری، حق رای و حقوق بانوان جدیداً به دامنه حقوق شهروندی اضافه شده است و در واقع بخشی از حقوق ملت به حقوق شهروندی اختصاص داده شده است.
وی با اشاره به اینکه منشور حقوق شهروندی دولت اول آقای روحانی کار بسیار خوبی است اظهار داشت: بطور قطع اگر این منشور اجرا و عملیاتی شود می تواند خیلی از دغدغه شهروندان را مرتفع کند اما ما هم باید فرصت و بستری را فراهم نماییم تا هم شهروندان از حقوق خود آگاه شوند و هم کارگزاران آنرا بعنوان تکلیفی برای خود بدانند و رعایت نمایند.
رئیس کمیته حقوق شهروندی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: از قدیم گفتند حق دادنی نیست بلکه گرفتنی است اما حق در مرحله اول یاد گرفتنی است و آموزش شهروندان در این حوزه مهم می باشد مثلاً می توان در بنرهای سطح شهر حقوق شهروندی به مردم آموزش داده شود اما نباید فراموش کرد که در کنار حق تکلیفی هم وجود دارد و شهروندان تکالیفی را هم دارا هستند.
امینی با اشاره به اینکه عنوان حقوق شهروندی نخستین بار در سال ۸۳ در متن قانون آمد اظهار داشت: در مجلس ششم یک طرح دو فوریتی بر مبنای بخشنامه ای که توسط آیت الله شاهرودی برای حفظ حقوق شهروندی داده شده بود به شورای نگهبان فرستادیم و این نخستین قانونی می باشد که واژه حقوق شهروندی در آن به کار رفته است.
او در آخر اظهار داشت: کمیته حقوق شهروندی را برای نخستین بار در شورای پنجم تاسیس کردیم و در حوزه های مختلف مثل محیط زیست، حفظ میراث فرهنگی و توسعه پارک ها و بوستان های عمومی کارهای مهمی را انجام دادیم. در حوزه شفافیت و اطلاع رسانی پروژه هایی که شهرداری واگذار می کند و حقوق هایی را که مدیران دریافت می کند در سامانه هایی در دسترس عموم است تا جایی که بعضی می گویند این همه شفافیت لطمه وارد می نماید اما ما معتقدیم شهروندان باید اطلاع داشته باشند و این بهترین راه برای مبارزه با فساد است.1399/12/21
00:32:11
0.0 / 5
1179
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.