امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳

انجام 10 هزار هكتار جنگل كاری اقتصادی در كشور

انجام 10 هزار هكتار جنگل كاری اقتصادی در كشور به گزارش هم ماشین رئیس سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه از شروع سال تا حالا 10 هزار هکتار جنگل کاری اقتصادی صورت گرفته است، اظهار داشت: 22 هزار هکتار زراعت چوب و 100 هزار هکتار کشت و توسعه گیاهان دارویی نیز انجام شده است.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا مسعود منصور امروز در مراسم ششمین روز هفته منابع طبیعی که به روز منابع طبیعی، پژوهش و آموزش نامگذاری شده است در سالن امام خمینی (ره) پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج اظهار داشت: در امتداد اجرای طرح های جایگزین برای عدم لطمه رسیدن به منابع طبیعی طرح های اشتغال ویژه بهره برداران منابع طبیعی اجرا شده است.

رئیس سازمان جنگل ها با اعلان اینکه منابع طبیعی در اجرای رسالت خود دو بال دارد که برای اجرای هر چه بهتر فعالیت خود نیاز به آنها دارد، اظهارکرد: این دوبال شامل فرهنگ سازی و تحقیق و پژوهش است.

وی با اعلان اینکه منابع طبیعی در حوزه های مختلف فعالیت خود تخصصی عمل می کند، اظهار داشت: از دانشگاه هایی که به تربیت نیرو و تحقیق و پژوهش می پردازند باید در حوزه های مختلف منابع طبیعی استفاده گردد.

آموزش و پژوهش در فعالیت های منابع طبیعی استمرار دارد

منصور با اشاره به اینکه یک روز از ایام هفته منابع طبیعی به آموزش و پژوهش اختصاص یافته است، اظهارکرد: این فعالیت تنها به یک روز خلاصه نمی گردد بلکه در طول سال بطور مستمر این کارها در حال اجراست.

رئیس سازمان جنگل ها با اعلان اینکه در حوزه منابع طبیعی هر اقدامی که صورت می گیرد مستلزم طرح است، اشاره کرد: این طرح ها عمدتاً توسط جوامع بهره بردار، تشکل ها و تعاونی ها انجام می شود.

وی با اعلان اینکه اجرای طرح های مختلف توسط بهره برداران سبب بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد آنان نیز می شود، اشاره کرد: کشت گیاهان دارویی، جنگل کاری اقتصادی و زراعت چوب همچون این طرح ها شمرده می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اعلان اینکه بیشتر حافظان منابع طبیعی بهره برداران هستند و منابع طبیعی بیشتر کار نظارتی انجام می دهد، اظهارکرد: علاوه بر این ۵۰۰۰ نیروی حفاظتی سازماندهی، ۱۲۰۰ خودرو با نصب gps تامین و در ۲۱ نقطه بحرانی دوربین نصب گردید و ۲۱ پاسگاه جدید نیز به راه افتاده است.

۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی کشور به زراعت چوب اختصاص یافت

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام نمود: ۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی کشور به زراعت چوب اختصاص یافت که در ۱۱ ماهه سال جاری ۲۲ هزار هکتار آن محقق شده است.

وی به زراعت چوب در دو دهه اخیر اشاره و اظهارکرد: این زراعت با گونه های صنوبر در شمال کشور و اکالیپتوس در استان های دیگر انجام شده بود که در زمان مناسب خود برداشت نشده بود ولی در سال ۹۹ برداشت چوب در استان گیلان به میزان بیش از ۱۸۰ هزار مترمکعب انجام شد.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه اظهار داشت: در مجموع از زراعت چوب و سایر شکل های استحصال چوب بیش از یک میلیون مترمکعب تولید چوب انجام شده است که این میزان علاوه بر تامین قسمتی از نیاز صنایع چوب و کاغذ سلولزی توانست به صورت غیرمستقیم در پیش گیری از قاچاق چوب موثر باشد.

منصور با اعلان اینکه به اجرای این طرح ها افتخار می نماییم، اظهار داشت: برای جهش طرح های منابع طبیعی تشکل های منابع طبیعی شکل می گیرند که مجوزهای لازم را برای فعالیت هایشان صادر می نماییم و با انعقاد قراردادهای لازم به آنها طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی محول می شود که در ارتقای معیشت جمعیت بهره بردار تاثیر به سزایی دارد ضمن اینکه از تخریب عرصه ها ناشی از فقر جوامع محلی جلوگیری می شود.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به توسعه عرصه های منابع طبیعی در قالب پارک های جنگلی، تفرجگاه های مبتنی بر اکوسیستم ها اشاره نمود و اظهارکرد: با توسعه این طرح ها علاوه بر اینکه منابع طبیعی تخریب نمی گردد بلکه توسعه می یابند و از سویی شاهد تقویت معیشت و برخی تولیدات هستیم که از مصادیق توسعه پایدار می باشد.

وی در ادامه به تصویب بخشنامه حمایت قضایی از محیط بانان و جنگل بانان اشاره نمود و اظهار داشت: در اجرای این بخشنامه هم مردمی که به صورت داوطلبانه در اطفای حریق کمک می کنند و هم همکاران که در انجام وظایف لطمه ببینند مورد حمایت قضایی قرار می گیرند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: در ماده ۱۵ قانون حفاظت از اراضی ملی در سال ۴۶ عوارضی که برای قطع درختان بود بروزرسانی نشده بود و امسال این بخشنامه اصلاح گردید که امیدواریم در حفاظت از منابع طبیعی موثر باشد.

افزایش ۳۰ درصدی کشفیات قاچاق چوب

منصور در ادامه به اقدامات انجام شده در کشف جرم اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه قاچاق چوب در تعداد کشفیات ۳۰ درصد افزایش ولی در حجم کشفیات ۲۴ درصد کاهش داشتیم که نشان از تقویت اقدامات حفاظتی داشته است.

وی اضافه کرد: در حوزه اجرای احکام عقب افتادگی داشتیم که امسال ۱۵۰ هزار هکتار را اجرای حکم کردیم و به منابع طبیعی برگرداندیم.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه با اعلان اینکه ششمین روز از هفته منابع طبیعی به روز «آموزش و پژوهش در منابع طبیعی» اختصاص یافته، اشاره کرد: کارهای فرهنگ سازی نوعی کار آموزشی است و در این بعد منظور ما اطلاع رسانی و فرهنگ سازی عمومی برای جوامع مختلف است که در حفظ منابع طبیعی تاثیر به سزایی دارند.

وی افزود: یک روز هفته منابع طبیعی به نام منابع طبیعی، آموزش و پزوهش نامگذاری شده است و شورای عالی سازمان به سبب سنخیت کاری ارتباط دایمی و مستمر با دانشگاه دارد. در همین راستا امسال مرکز نوآوری منابع طبیعی و آبخیزداری را به وجود آورده ایم تا ارتباط نزدیکتری با مجامع علمی و تحقیقاتی داشته باشیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، امضای تفاهم نامه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاونت پژوهشی وزارت علوم، رونمایی از نقشه پوشش گیاهی زاگرس، تقدیر از نمونه های آموزشی و پژوهشی و درختکاری مسئولان، اساتید و دانشجویان از بخش های دیگر این مراسم بود که به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری انجام شد.
منبع:

1399/12/20
18:02:07
0.0 / 5
1140
تگهای خبر: آب , اشتغال , اقتصاد , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.