امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

بررسی شكایت از سازمان محیط زیست به خاطر اجرای توافق پاریس در كمیسیون اصل 90

بررسی شكایت از سازمان محیط زیست به خاطر اجرای توافق پاریس در كمیسیون اصل 90 به گزارش هم ماشین سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس ضمن اشاره به شکایت سیدیاسر جبرائیلی از سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اجرای غیرقانونی توافق پاریس، اظهار داشت: شبهاتی درباره اجرای تعهدات مدنظر ایران در این توافق بدون الحاق رسمی کشور به آن وجود دارد.


علی خضریان در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه بعدازظهر امروز(شنبه) کمیسیون اصل نود با مسؤلان محیط زیست جهت رسیدگی به شکایت واصل شده درباره اجرای غیرقانونی سند INDC در رابطه با توافق پاریس، اظهار داشت: تعهدات مد نظر ایران در این توافقنامه از آبان ۹۴ بدون الحاق رسمی جمهوری اسلامی، تحت عنوان برنامه مشارکت ملی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، با تصویب هیأت وزیران و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور اجرا شده که نسخه انگلیسی این مصوبه بعنوان تعهدات مد نظر ایران در توافق پاریس در دبیرخانه کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: مستندات در ارتباط با این شکایت در این نشست عرضه شد و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست هم پاسخ های خویش را عرضه کردند که با عنایت به چندوجهی بودن این شکایت، لازم است پاسخ وزارت نیرو، نفت و سایر دستگاه ها به همراه مرکز پژوهش های مجلس هم دریافت شود.
نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: باید بررسی شود که آیا مصوبه دولت در رابطه با توافق پاریس بوده یا بر مبنای کنوانسیون تغییرات اقلیمی است که در اواسط دهه هفتاد از جانب مجلس به تصویب رسیده و به آن پیوسته ایم.
خضریان همینطور به سندی که در این نشست عرضه شد اشاره و بیان نمود: این سند حاکی از این بود که نسخه انگلیسی برنامه مشارکت ملی در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که به تصویب هیئت وزیران رسیده، در سایت سازمان ملل بعنوان پیش زمینه ای برای توافقنامه پاریس به ثبت رسیده است، در حالیکه ما به این توافقنامه نپیوسته ایم. بنابراین شبهاتی وجود دارد که برخی در دولت بدون مصوبه مجلس و طی مراحل قانونی در حال اجرای این توافقنامه هستند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود با اشاره به اینکه توافقنامه های بین المللی یک امر دوسویه است، اظهار داشت: از یک سو هیچ همکاری جهانی با جمهوری اسلامی صورت نمی گیرد و از طرفی به علت عدم پیوستن ایران به این توافقنامه به صورت قانونی، اجرای آن می تواند در کنار اینکه هیچ خدمات و تکنولوژی جدیدی در اختیار کشورمان قرار نمی دهد، زمینه کاهش ضریب تولید برق در کشور را در خلال این سال ها فراهم نموده باشد که نمونه آن خاموشی های اخیر در کشور است که امکان دارد به این مورد ارتباط داشته باشد.
منبع:

1399/12/02
20:20:46
0.0 / 5
1070
تگهای خبر: آب , تكنولوژی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.