امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
معاون وزیر راه خبر داد:

تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان برای ساخت ۸۳ شناور تولید داخل

تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان برای ساخت ۸۳ شناور تولید داخل به گزارش هم ماشین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از در نظر گرفتن اعتبار ۶ هزار میلیارد تومانی ساخت ۸۳ فروند شناور بعنوان ناوگان عملیاتی مورد نیاز این سازمان اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد ضمن اشاره به اینکه بخشی از نقش آفرینی این سازمان در حوزه سفارش ساخت ناوگان عملیاتی مورد نیاز خود به تولیدکنندگان داخلی است، عنوان کرد: برنامه ریزی سازمان بنادر در چارچوب ۸۳ فروند شناور مدنظر قرار گرفته است و برآورد ریالی آن بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: الان بر مبنای قراردادهای منعقد شده، ۲۶ فروند شناور یا در مرحله ساخت و یا در مرحله شروع ساخت قرار دارند که قرارداد ۱۰ فروند آن اخیراً به امضا رسیده و تا آخر سال بر مبنای فرآیند مناقصه ها، انتظار داریم، تعداد شناوری که منجر که به قرارداد و مراحل شروع ساخت می شود به ۶۰ فروند برسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سایر شناورها هم بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته تا نیمه سال آینده به مرحله تولید می رسند، اظهار داشت: در ارتباط با زمانبندی تولید این شناورها به صورت میانگین حدود دو سال زمان نیاز است، اما شناورهای کوچک مدت زمان کمتری نیاز دارند و در ارتباط با یدک کش ها که از نظر ابعاد و پیچیدگی، متفاوت هستند به مدت زمان بیشتری نیاز داریم.
مکانیزم حمایتی سازمان بنادر؛ با عرضه تسهیلات از محل وجوه اداره شده
راستاد افزود: انتظار داریم شاهد الحاق نخستین شناورهای سفارش داده شده از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به ناوگان عملیاتی سازمان بنادر و دریانوردی باشیم.
وی با اشاره به اینکه بخش دیگر طرح تحول صنایع دریایی در ارتباط با سایر ارگان ها است، اظهار داشت: سازمان بنادر در این رابطه نقش تسهیل کننده و حمایت گر دارد و در مورد پشتیبانی از صنایع دریایی برای سفارش های بخش خصوصی، مکانیزم حمایتی سازمان بنادر در خصوص عرضه تسهیلات از محل وجوه اداره شده است که با حداقل سهم آورده و حداکثر میزان تسهیلات و هم اعطا یارانه در خصوص تقبل بخشی از سود مدنظر قرار می گیرد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تکیه بر اینکه سازمان بنادر کمک می نماید تا ناوگان دریایی با کاربری های مختلف مورد نیاز کشور، در جهت اشتغال آفرینی و رونق اقتصادی کشور تولید و به کار گرفته شود، اظهار نمود: در عین حال، فعال شدن صنایع دریایی و تزریق منابع مورد نیاز آن، از دیگر مسائل مورد توجه سازمان بنادر است تا این گونه به شکل بهتری از ظرفیت صنایع دریایی کشور استفاده گردد.
توسعه دریامحور؛ با بیشترین نقش آفرینی از جانب مرجع دریایی کشور
راستاد در مورد هدف طرح تحول صنایع دریایی، تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی متولی بنادر بازرگانی و کشتیرانی تجاری است و تأمین ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی از دیگر مسئولیت های این سازمان به حساب می آید، ازاین رو زمانی که صحبت از مقوله توسعه دریامحور می شود، مرجع دریایی کشور باید بیشترین نقش آفرینی را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه ایران؛ از نظر دارا بودن پتانسیل و زیرساخت های صنایع دریایی قابلیت های خوبی دارد، اما ظرفیت های قابل توجهی در این عرصه مغفول واقع شده و امکان بهره گیری بیشتری از آن وجود دارد، اظهار داشت: هرچند سازمان بنادر و دریانوردی به صورت مستقیم مسئولیت صنایع را به صورت عام و صنایع دریایی را به صورت خاص بر عهده ندارد، اما بعنوان ارگانی دریایی وظیفه خود می داند که از این صنعت با کمک سایر مراجع، همچون شورایعالی صنایع دریایی حمایت کند.
به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: امیدواریم این فعالیت منجر به رونق صنایع دریایی کشور شود، چون که این صنعت از نظر ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی در نوار ساحلی و فعال کردن صنایع جانبی، می تواند به صورت ویژه ای به اقتصاد ایران کمک نماید.


منبع:

1399/11/28
14:42:32
0.0 / 5
901
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , ایمنی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.