امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

تصویب بخشنامه مصوبه تهران شهر دوستدار سالمند

تصویب بخشنامه مصوبه تهران شهر دوستدار سالمند هم ماشین: اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دویست و هفتاد و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با 19 رای موافق بخشنامه مصوبه تهران، شهر دوستدار سالمند را تصویب کردند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دویست و هفتاد و دومین جلسه خود بخشنامه مصوبه شهر دوستدار سالمند را در دستور کار خود داشتند که در همین راستا محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران درباره این بخشنامه اظهار داشت: این بخشنامه تکلیفی است که شورای شهر گذشته بر عهده شهرداری گذاشته بود. برمبنای مصوبه شورا، شهرداری تهران موظف به ارائه دستورالعمل نحوه ارائه خدمات رفاهی شده بود. این لایحه به کمیسیون های شهرسازی-معماری و فرهنگی و اجتماعی ارجاع شده و وجه بودجه ای نیز دارد.
وی ادامه داد: در این لایحه کلیاتی همچون سالمند، شهر دوستدار سالمند، کارت خدمات سالمندی، مراکز وابسته به شهرداری که خدمات ارائه می دهند و جامعه هدف مشخص شده است. بر طبق این لایحه جامعه هدف شهروندان بالای ۶۰ سال هستند. برمبنای لایحه دوره اجرای ۲ ساله برای مصوبه در نظر گرفته شده است و ادامه اجرای مصوبه، منوط به ارائه گزارش جامع بعد از ۲ سال است.
وی اشاره کرد: احترام به سالمندان و تکریم آنان، مشارکت فعال آنان در اجتماع، افزایش خدمات یکپارچه رفاهی، فرهنگی و اجتماعی، افزایش امید و نشاط و کاهش انزوای اجتماعی سالمندان همچون اهداف این لایحه است. خدمات قابل ارائه همچون خدمات رفاهی، تفریحی مراکز وابسته به شهرداری تهران مانند برج میلاد و باغ پرندگان، ارائه خدمات فرهنگی، هنری و خدمات آموزشی از طرف سراهای محله و فرهنگسراها در این لایحه در نظر گرفته شده است.
در ادامه این جلسه محمدرضا جوادی یگانه معاون شهردار تهران نیز در تشریح این لایحه، اظهار داشت: این مصوبه سال ۹۱ از طرف شورای شهر تصویب گردید و شهرداری وقت را ملزم کرد تا ظرف ۲ ماه، بخشنامه را عرضه نماید اما تا حالا ارائه نشده بود. هم اکنون شهرداری تهران با کارت های کاغذی و الکترونیک در خیلی از مراکز شهرداری، خدمات ارائه می دهد. در سال گذشته، ۱۵ میلیارد تومان برای کارت بلیت اتوبوس سالمندان و ۱۹ میلیارد تومان برای کارت بلیت مترو سالمندان هزینه شد. در مجموعه های شهرداری نیز در سال گذشته، ۲ میلیارد تومان و در سال ۹۷، مبلغ چهار میلیارد تومان به سالمندان خدمات ارائه شد.
وی با اعلان اینکه مساله این است که ارائه خدمات به سالمندان یکپارچه نبود، اشاره کرد: اگر ارائه تمامی خدمات به سالمندان برمبنای یک کارت واحد باشد می توان هزینه ها را مدیریت و شفاف سازی کرد.
در ادامه جلسه احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درباره این لایحه اظهار داشت: در این لایحه باید برخی ملاحظات را در نظر بگیریم. برای نمونه در استخری که بامداد ها از آن استفاده می کردیم شاهد این بودیم که فردی با ارائه کارت منزلت نتوانست از استخر استفاده کنند.
مسجد جامعی با اعلان اینکه خیلی از مراکز، موسسات و ورزشگاه ها را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم، اظهار داشت: یکی از اشکالات شورایاری ها در تهران نیز این است که نمی توانند از امکانات شهرداری برای اهالی محل استفاده کنند. باید برای کارت تکریم منزلت سالمندان ضمانت اجرائی ایجاد کرد.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ۱۹ رای موافق، بخشنامه تهران، شهر دوستدار سالمند را تصویب کردند.
منبع:

1399/11/26
22:54:43
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: خدمات , شهردار , شهرداری , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.