امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳
رییس شورای شهر تهران تاكید كرد:

لزوم نقد شدن مصوبات دولت و مجلس توسط شهردار تهران

لزوم نقد شدن مصوبات دولت و مجلس توسط شهردار تهران هم ماشین: رئیس شورای شهر تهران بر لزوم نقد شدن مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی در حوزه مدیریت شهری توسط شهردار تهران تاکید نمود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، محسن هاشمی رفسنجانی در ابتدای دویست و هفتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به فرارسیدن ماه رجب و فرصت بازگشت به خود در این ماه برای آماده شدن ضیافت الهی در ماه رمضان اظهار داشت: متاسفانه در ایام اخیر رفتارهای مغایر با معیارهای اخلاقی و انسانی و سیاسی از طرف برخی اشخاص و گروه ها، توهین و عبور از مرزهای ادب و اخلاق را نشان داد. بی شک این کار از طرف هر فرد در هرجایگاهی زیبنده نیست اما اگر به صورت سازماندهی شده و با اهداف سیاسی صورت بگیرد بسیار نگران کننده تر است، چونکه از سطح یک خطای فردی خارج می شود. امیدواریم باتوجه به نظرات مقام معظم رهبری به اینطور خطاهای اخلاقی به شدت رسیدگی و نتیجه آن به مردم اعلام گردد.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم در موقعیت فعلی تحمل فشارهای اقتصادی برای اکثریت جامعه سخت و طاقت فرسا شده و همه مسئولان باید در مقابل مشکلات پاسخگو باشند و نمی توان این شرایط را به صورت جزیره ای به گردن یک نفر، یک دستگاه یا قوه خاص انداخت.

رئیس شورای شهر تهران اشاره کرد: باید مسئولیت پذیری برعهده همه باشد و همه مسئولین، دستگاهها و رسانه ها در این شرایط باید در جهت بهبود شرایط اقتصادی مردم بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی و انتخاباتی حرکت کنند تا بتوانیم امید به آینده را حفظ نماییم، اگر این مهم محقق نشود با این فشاری که بر روی مردم است کسی در داخل نظام برنده نخواهد شد. اساسا اگر مردم در رنج باشند باید بدانیم همه بازنده هستیم.

هاشمی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن قدردانی از شهردار تهران برای مصاحبه روشنگرایانه خود در روز گذشته، اظهار نمود: در این مصاحبه چند نکته ی مهم بود که لازم است اعضای شورا نیز در صحبت های خود به این موارد بپردازند و روابط عمومی شهرداری نیز باید این مسائل را بهتر باز کند تا مردم از تلاشی که در این دوره مدیریت شهری انجام شده آگاه باشند.

وی افزود: شهردار تهران از لغت خارجی پارادایم شیفت بهره برد منظور این است که روند اداره امور شهر در گذشته روندی بود که ادامه آن امکان پذیر نبود و باید در آن تغییری رخ می داد. ما گرفتار چرخه باطلی شده بودیم که شهر را بفروشیم و پروژه ها را اجرا نماییم و معلوم نبود این پروژه ها تا چه میزان به درد شهر می خورد لازم بود ابتدا به سکونی برسیم و پروژه های نیمه تمام را به پایان برسانیم. باید این روش را تغییر می دادیم که خوشبختانه در این دوره صورت گرفت و شورا و شهرداری به همه وعده هایی که داده بودند خصوصاً در حوزه شهرسازی عمل کرد.

وی افزود: شهردار تهران روز گذشته خبر مهمی دادند که متاسفانه صدا و سیما روی آن کار نکرد و خبر این بود که شهرفروشی و تراکم فروشی امسال به صفر رسیده یعنی شهر را اداره کردیم و تراکم فروشی به صفر رسانده شد. این پیروزی اساسی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و مدیریت شهری است که باید بعنوان الگو در سایر شهرها نیز تسری پیدا کند. باید صداوسیما این مساله را تبلیغ کند، اما عملا صحبت های شهردار تهران سانسور شد.

هاشمی اشاره کرد: نکته ی دیگر خود شهرداری و ساختار آن بود که به خوبی در این دوره عمل شد و تعداد پرسنل از ۷۰ هزار به ۶۰ هزار رسیده و تا آخر دوره به ۵۴ هزار نفر می رسد. در طول این سال ها تعداد پرسنل در شهرداری مدام رو به افزایش بود و با وجود برونسپاری ها تعداد نفرات برون سپاری نیز در حال افزایش بود که در این دوره پرسنل برون سپاری کاهش پیدا کرده، در گذشته برخی افراد در قالب این برون سپاری بدون حضور از پیمانکاران حقوق دریافت می کردند که جلوی این کار گرفته شده همه این موارد اقدامات مثبتی است که روابط عمومی شورا و شهرداری باید به آن بپردازند.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به این که در این دوره از تخریب ملک های باارزش و تاریخی شهر نیز جلوگیری شده است، افزود: در حوزه باغات در این دوره حرکت بسیار خوبی انجام شد. در مورد شفافیت، روز گذشته شهردار تهران صحبت های خوبی کردند اما می توانستند موضوع را بیشتر باز کنند.

هاشمی افزود: ۲۴۹ گود پرخطر در شهر تهران شناسایی شده که همه اینها در دوره گذشته شکل گرفته و بیشتر آنها به صورت غیرقانونی شروع شده یعنی بدون دریافت پروانه گودبرداری انجام شده و هنگامی که به مرحله ی ستاندن پروانه رسیده اند به سبب این که در این دوره نمی توانستند تعاملات شهرفروشی انجام دهند مسکوت باقی مانده و متاسفانه قوه قضاییه هم ورودی هم پیدا نمی کند این گودها برای مردم خطرناک هستند و تابحال حدود ۲۰ مورد از آنها ساماندهی شده پس باید مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: ساختمان های ناایمن در شهر تهران شناسایی شده اند البته به دلایلی که می توان امنیتی آنرا فرض کرد از اعلام فهرست آنها در سامانه شفافیت جلوگیری شد. بی شک لازم است مردم بدانند این ساختمان ها در شهر وجود دارند و نباید آنها به صورت ساختمان های ایمن خرید و فروش شوند.

رئیس شورای شهر تهران اشاره کرد: در این دوره اهتمام شد به کیفیت زندگی مردم دقت نماییم. ما مگاپروژه ای را شروع نکرده ایم اما در قالب شهری جهت زندگی همه حرکت کردیم. شهردار تهران روز گذشته اعلام نمودند که برنامه ای برای ریاست جمهوری ندارند این مهمست چونکه در دوره های گذشته شهردارانی داشتیم که کارهایی انجام می دادند و پروژه هایی را انجام می دادند که معلوم نبود چقدر درست است و از آن هم حمایت می شد و با آن برخوردی صورت نمی گرفت.

وی افزود: در بحث مناسب سازی شهر برای معلولین نیز تلاش بسیار خوبی انجام شد و این اواخر هیچ ایستگاه متروی بدون آسانسور افتتاح نشد.

هاشمی اشاره کرد: البته یک نقطه ضعف نیز می توانیم برای این دوره بگوییم و آن کاهلی در نقد کردن مصوبات دولتی و قانونی برای شهرداری بود. با وجود ارتباط مناسبی که از نظر سیاسی و اجرائی با بدنه دولت وجود داشت متاسفانه مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی در امر حمل و نقل عمومی و... نقد نشد که نقطه ضعفی بود که امیدواریم در شش ماهه آینده با سماجت شهردار تهران این مصوبات نقد شود و مثلا تکلیف ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس و واگن مترو هرچند که به دوره ما نمی رسد مشخص شود و زحمتی است که به نام دوره فعلی ثبت خواهد شد.
منبع:

1399/11/26
11:42:37
0.0 / 5
1044
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.