امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
مقام مسئول ؛

تكمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال به دولت دوازدهم نمی رسد

تكمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال به دولت دوازدهم نمی رسد مدیرکل بهره برداری آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: بعید است لاین رفت قطعه 2 آزادراه تهران-شمال تا آخر عمر دولت دوازدهم تکمیل شود.عباس بیات سرمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال اشاره کرد: برای تکمیل قطعه دو آزادراه تهران-شمال با بنیاد مستضعفان توافق کرده ایم که هزار میلیارد تومان را دولت و هزار میلیارد تومان دیگر را بنیاد تامین اعتبار کند؛ بر این اساس مقرر است لاین رفت را تا اختتام دولت دوازدهم به پایان برسانیم؛ اما بنظر می رسد ساخت لاین رفت به انتها دولت فعلی برسد.
بیات سرمدی افزود: این در حالیست که مبالغ مذکور، تامین اعتبار شده اما به سبب مشکلاتی خارج از مباحث مالی مانند شرایط جوی و کار کردن در فضای کوهستانی منطقه و همین طور تورمی که بر این پروژه سایه انداخته، احتمال تا اختتام دولت فعلی، فقط می توانیم یکی از تونل های این منطقه آن در لاین رفت و همین طور اتصال رمپ های ورودی و خروجی جاده چالوس به ورودی و خروجی تونل البرز را نهایی نماییم.
چرا ستاندن دستی عوارض به آزادراه تهران-شمال برگشت؟
وی درباره پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه ها از طرف مردم اظهار نمود: اگر ابزار اعمال قانون نباشد، مردم عوارض را پرداخت نمی کنند؛ بنا بر این گیت ستاندن دستی عوارض به قطعه یک آزادراه تهران-شمال بازگشته است. زمانی که گیت عوارض الکترونیکی بود، تنها ۳۰ درصد مردم عوارض این آزادراه را می دادند.
گلایه کامیونداران از عوارض ۱۲۰ هزار تومانی قم-گرمسار
مدیرکل بهره برداری آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درباره فیلمی که در فضای مجازی درباب نرخ های جدید عوارض آزادراه ها انتشار یافته که در آن، یک کامیوندار از ستاندن عوارض ۱۲۰ هزار تومانی عبور از آزادراه قم-گرمسار به شدت گلایه مند است، اظهار داشت: تمام آزادراه هایی که در کشور داریم، در کنار آن یک بزرگراه هم هست یعنی اول بزرگراه بوده و سپس در کنار آن، آزادراه هم راه اندازی شده است. بزرگراه ها با بودجه عمرانی کشور ایجاد می شود ولی آزادراه ها با مشارکت سرمایه گذاران بخش های خصوصی و عمومی راه اندازی می شود.
هر کس از پرداخت عوارض ناراحت است می تواند از بزرگراه تردد کند
وی اضافه کرد: اگر کامیونداری از پرداخت عوارض ۱۲۰ هزار تومانی ناراحت است می تواند از بزرگراهی که در کنار آن قرار دارد، تردد کند. چون سرمایه گذار خصوصی هم مردم هستند اگر نتوانیم اصل و سودی که سرمایه گذار برای ساخت آزادراه هزینه کرده را به او برگردانیم، دیگر هیچ سرمایه گذاری حاضر به هزینه کردن در ساخت آزادراه شود. اینکه سرمایه گذار بخواهد، سالانه سود ۲۰ تا ۲۵ درصد دریافت کند، خواسته زیادی نیست؛ آن هم در مقابل سودی که بازارهای دیگر مانند ارز و سکه به سرمایه گذار در مدت زمان کم پرداخت می کنند.
مردم عوارض ندهند، کیفیت راه کاهش می یابد
بیات سرمدی اظهار داشت: نرخ عوارض را شرکت ساخت تعیین نمی کند؛ بلکه معاونت برنامه ریزی وزارت راه با بررسی های لازم با بهره گیری از پارامترهای گوناگون اقتصادی تعیین و ابلاغ می کند و مقرر است اصل و سود سرمایه گذار در مدت زمان ۱۰ تا ۱۲ ساله مستهلک کند؛ حتی در خیلی از آزادراه هایی که مقرر است ۱۰ ساله هزینه آن به سرمایه گذار برگردد، گاهی به ۲۰ تا ۳۰ سال هم افزایش می یابد چون مردم نمی توانند عوارض را پرداخت کنند. در صورتیکه عدم پرداخت عوارض، روی موضوع بهسازی و نگهداری آسفالت آزادراه هم سایه انداخته و کیفیت راه کاهش پیدا می کند.

1399/11/19
22:02:44
0.0 / 5
975
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بزرگراه , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.