امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
دبیر انجمن سیمان :

قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به مخاطره انداخته است

قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به مخاطره انداخته است به گزارش هم ماشین دبیر انجمن سیمان قطع همزمان گاز و برق کارخانجات را عامل اصلی افت تولید و گرانی سیمان اعلام نمود وگفت: قیمت گذاری دستوری باتوجه به هزینه های موجود، حیات صنعت سیمان را به مخاطره انداخته است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بررسی وضعیت بازار سیمان نشان میدهد که این محصول بااینکه گرفتار قیمت گذاری دستوری دولت می باشد، اما عمده بازار آن در دست دلالان است و این فرآورده با قیمت هایی بسیار بیشتر از نرخ مصوب به دست مصرف کنندگان می رسد.
کارخانجات طبق قیمت های مصوب دولت، هر تن سیمان را با قیمت حدود ۳۳۷ هزار تومان می فروشند که باتوجه به اعمال هزینه های حمل و نقل و تخلیه و … عامل فروش باید هر تن سیمان را در حدود ۵۰۰ هزار تومان بفروشد اما بررسی میدانی از بازار سیمان خلاف این مساله را نشان میدهد به شکلی که هم اکنون قیمت سیمان پاکتی در بازار به تنی ۸۰۰ هزار تومان (هر پاکت ۵۰ کیلویی ۴۰ هزار تومان) رسیده است، یعنی هر تن سیمان تقریباً ۳۰۰ هزار تومان گران تر به فروش می رسد.
فعالان صنعت سیمان علل مختلفی همچون قطعی برق، عدم افزایش قیمت سیمان، هزینه بالای حمل و نقل و… در پاییز را برای این مساله اعلام نموده اند و معتقدند تا زمانی که دولت قیمت سیمان را آزاد نکند و یا اینکه برمبنای نرخ تورم، نرخ سیمان را تعیین نکند، بازار این محصول همچنان توسط دلال ها اداره خواهد شد.
قطعی برق عامل اصلی گرانی سیمان
در همین راستا، عبدالرضا شیخان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت صنعت سیمان، گفت: در ابتدای سال ۹۹ برای افزایش ۲۰ درصدی نرخ سیمان مجوز گرفتیم و قرار بود در سه ماه سوم سال بررسی نماییم و تعدیل نرخی را اعمال کنیم؛ متأسفانه هنوز به نتیجه نرسیده اما پیگیر هستیم وقت ملاقاتی با وزیر صمت بگیریم تا ضمن تشریح مشکلات بتوانیم به راهکار مناسبی برسیم.
گاز صنایع سیمان از ۲۳ آذر قطع شد و تا جایگزین شدن مازوت، پروسه طولانی شد که ما از موجودی کلینکر خود استفاده کردیم؛ اما متأسفانه ناگهان برق کارخانجات هم قطع شد و عملاً آسیاب کارخانه ها از کار افتاد و کوره ها غیرفعال شدند؛ بنا بر این نتوانستیم طبق برنامه، سیمان تولید و توزیع نماییم
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرد: باتوجه به قیمت گذاری دستوری دولت، در درب کارخانه هر کیسه سیمان ۵۰ کیلوگرمی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است که با اعمال ارزش افزوده به ۱۶ هزار ۶۰۰ تومان می رسد؛ به این کیسه هزینه حمل می خورد تا به عامل فروش برسد و عامل نیز یک سود مصوب و هزینه تخلیه دارد که در نهایت قیمت یک کیسه سیمان باید بین ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان به فروش برسد.
وی درباره علت افزایش قیمت ها اظهار داشت: افزایش قیمت ها به این علت بوده که گاز صنایع سیمان از ۲۳ آذر قطع شد و تا جایگزین شدن مازوت، پروسه طولانی شد که ما از موجودی کلینکر خود استفاده کردیم؛ اما متأسفانه ناگهان برق کارخانجات هم قطع شد و آسیاب کارخانه ها از کار افتاد و کوره ها غیرفعال شدند؛ بنا بر این نتوانستیم طبق برنامه سیمان تولید و توزیع نماییم.
وی افزود: وقتی برق قطع شده، کاری از دست صنایع بر نمی آید و نمی توان طبق برنامه سیمان تولید و به بازار ارائه کرد. هنوز هم برق وصل نشده است؛ بدین جهت کمبود سیمان باعث شده که قیمت ها در بازار آزاد رشد کند. البته ما در افزایش قیمت بازار آزاد دخالتی نداریم و سیمان در درب کارخانه همان ۱۶ هزار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان به فروش می رسد.
شیخان اظهار داشت: شوک اولی که به صنعت سیمان دادند قطع گاز و شوک دوم نیز قطع برق بود که عملاً کارخانجات را متوقف کرد؛ تا زمانی که این مسائل به صورت پایدار حل نشود، نمی توانیم انتظار داشته باشیم تولید و توزیع سیمان به روال عادی برگردد.
مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباب قیمت گذاری دستوری سیمان نیز گفت: ما صد درصد مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم برای اینکه ظرفیت تولید سیمان در کشور حدود ۷۸ میلیون تن و نیاز کشور در حالت پیک، ۶۰ میلیون تن است؛ حدود ۶ میلیون تن نیز صادرات داریم؛ بدین سبب بیش از ۱۰ میلیون تن مازاد داریم. وقتی قیمت سیمان آزاد شود، گرانی خاصی رخ نمی دهد بلکه یک تعادل قیمتی ایجاد می شود و به سبب استفاده از روش درست قیمت گذاری یعنی «عرضه و تقاضا»، هم منافع کارخانجات حفظ می شود و هم خیال مصرف کننده از قیمت راحت می شود برای اینکه دلالی از بین می رود. الان با این قیمت گذاری دستوری، فقط بازار دلالی گرم شده است.
قیمت گذاری دستوری، حیات صنعت سیمان را به مخاطره انداخته است؛ دغدغه ما کسب سود بیشتر نیست بلکه حفظ حیات صنعت سیمان است
وی اضافه کرد: هم اکنون سیمان جزو گروه کالایی ۳ است و ما راسا می توانیم برمبنای عرضه و تقاضا و در قالب ضوابط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت گذاری نماییم. ضوابط سازمان حمایت هم مشخص است یعنی برمبنای صورت های مالی کارخانجات قیمت را تعیین می کند اما اثرات جانبی همچون گران شدن قطعات یدکی، آجرنسوز، حمل و نقل، سنگ آهن و … در صورت های مالی ما هنوز لحاظ نشده است.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اشاره کرد: شاید در صورت مالی سود ببینید اما واقعیت این است که ادامه حیات صنعت سیمان با مشکل مواجه است؛ باید قیمت متعادل شود و اگر خواهان تداوم قیمت گذاری دستوری هستند باید نرخ تورم را در نظر بگیرند و در قیمت لحاظ کنند.
شیخان با تاکید بر اینکه قیمت گذاری دستوری، حیات صنعت سیمان را به مخاطره انداخته است، اظهار داشت: دغدغه ما کسب سود بیشتر نیست بلکه حفظ حیات صنعت سیمان است و درخواست داریم که دولت حمایت کند تا صنعت سیمان حفظ شود؛ از سال ۹۱ به بعد که رشد اقتصادی منفی هم داشتیم اما صنعت سیمان با ۶۰ درصد ظرفیت کار کرد و روی پای خود ایستاد اما الان دیگر امکان پذیر نیست برای اینکه هر چه قطعات یدکی خریدیم و در انبار بود مصرف کردیم؛ جایگزین کردن این قطعات یدکی باتوجه به قیمت های گران به سختی امکانپذیر است؛ ضمن اینکه تحریم قیمت کالاهای خارجی ما همچون ماشین آلات و آجر نسوز را بسیار بالا برده است.


منبع:

1399/11/07
23:32:15
0.0 / 5
769
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.