امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
مهر خبر می دهد؛

تعرفه خدمات انبارداری و نگهداری كالا در بنادر ۲۵ درصد افزایش یافت

تعرفه خدمات انبارداری و نگهداری كالا در بنادر ۲۵ درصد افزایش یافت هم ماشین: شورای عالی ترابری ضمن افزایش 25 درصدی تعرفه نگهداری کالا در انبارهای بنادر، از ستاد تنظیم بازار خواست تا مصوبه خود در خصوص محاسبه هزینه انبارداری کالا در بنادر معادل تنها 30 روز را لغو کند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، شورای عالی ترابری ضمن افزایش ۲۵ درصدی تعرفه نگهداری کالا در انبارهای بنادر، از ستاد تنظیم بازار خواست تا مصوبه خود در خصوص محاسبه هزینه انبارداری کالا در بنادر معادل تنها ۳۰ روز را لغو کند.
پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی درباره تأثیر پایین بودن تعرفه انبارداری در افزایش کالاهای باقی مانده در انبارها و نیز سوء استفاده برخی واردکنندگان از این مصوبه برای احتکار کالا و افزایش قیمت آن، هشدارهای لازم را داده بود. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز در یک برنامه زنده تلویزیونی در اواسط آذر ماه از اقدام برخی واردکنندگان در خصوص عدم تخلیه کالاهای وارداتی انتقاد و اعلام نموده بود برخی واردکنندگان حاضر به ترخیص کالاهای خود از انبارهای بنادر نیستند.
مصوبات نشست ۲۱۵ شورای عالی ترابری
نشست ۲۱۵ شورای عالی هماهنگی ترابری کشور با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و مشارکت اعضا و مدعوین به صورت غیرحضوری (از طریق ویدئو کنفرانس) انجام شد.
در این جلسه به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی، تصمیم ذیل به تصویب اعضا رسید:
درخواست سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص تعدیل تعرفه های خدمات بندری در سال ۱۴۰۰( نامه شماره ۳۰۷۰۰/ ص مورخ ۹۹/۰۹/۰۸) مطرح و با بیان نقش و اهمیت حمل و نقل دریایی و بنادر در تجارت و اقتصاد کشور، به نتایج ناشی از تحریم های اقتصادی در سه سال اخیر و بیماری کرونا در سال قبل بر عملکرد بنادر اشاره شد.
ضمن مقایسه ای از افزایش هزینه ها شامل زیرساختی و سرمایه گذاری، تامین، تعمیر و نگهداری تجهیزات، نیروی انسانی و جاری و عملیاتی با افزایش میزان تعرفه ها، با برشمردن تبعات ناشی از عدم به روزرسانی نرخ خدمات بندری، موارد زیر پیشنهاد و درخواست شد:
لغو مصوبه کارگروه تنظیم بازار درباب مصوبه انبارداری کالای اساسی برمبنای سی روز
افزایش تعرفه های ریالی خدمات انبارداری به میزان ۲۵ درصد و سایر خدمات به میزان ۳۵ درصد
پس از بحث و اظهارنظر اعضا درباب پیشنهادهای مطروحه، با توجه به وظایف و اختیارات شورا برای نرخ گذاری خدمات ترابری و همین طور انقضای اعتبار ابلاغیه شماره ۷۰۱۱۸ شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۹۷/۰۵/۲۷ در آخر سال ۱۳۹۸ (مبنی بر الزام تأیید ستاد تنظیم بازار بر هر گونه تصمیم گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت گذاری و خدمات)،
جمع بندی زیر حاصل شد:
- با توجه به اینکه تعرفه تصاعدی انبارداری بیش از ۳۰ روز، با هدف جلوگیری از انبارش کالاها در بنادر وضع شده است، قرار شد برای لغو یا تغییر مصوبه کارگروه تنظیم بازار پیگیری لازم از دبیرخانه ستاد تنظیم بازار توسط دبیرخانه شورا صورت گیرد.
-افزایش تعرفه های ریالی خدمات انبارداری به میزان ۲۵ درصد و افزایش تعرفه های خدمات خَن کاری، باربری و سایر خدمات بندری به میزان ۳۵ درصد برای اعمال در سال ۱۴۰۰ تصویب گردید.
خاطرنشان می شود «خَن کاری» در صنعت حمل و نقل دریایی به عملیات پاک سازی آب و روغن مخلوط شده در اتاقک های موتورخانه کشتی ها یا پای اسکله ها و هنگام تخلیه آب اتاقکِ خَن به دریا گفته می شود که برای حفظ محیط زیست انجام می شود.
معمولاً بنادر در دنیا از شناورها یا صاحبان کالا برای خَن کاری تعرفه هایی دریافت می کنند.

1399/11/07
13:45:30
0.0 / 5
1044
تگهای خبر: آب , اقتصاد , حمل و نقل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.