امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در تهران اعلام كرد

احتمال بالای انتقال كرونا از راه مواد غذایی فله ای و سنتی

احتمال بالای انتقال كرونا از راه مواد غذایی فله ای و سنتی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اخطار نسبت به احتمال بیشتر انتقال کرونا از راه مواد غذایی فله ای و سنتی نسبت به مواد غذایی صنعتی تصریح کرد: در مواد غذایی که به صورت سنتی تهیه می شوند، بخصوص شیر و لبنیات شانس انتقال کرونا به صورت فزاینده ای افزایش می یابد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در نشست خبری تازه های تغذیه و کرونا، تصریح کرد: تأمین تغذیه سالم و مکفی باید بعنوان یک راهبرد مهم در ستاد ملی مبارزه با کرونا مورد توجه دولت قرار بگیرد.
وی افزود: در افرادی که از تغذیه سالم و کافی برخوردار نیستند شانس مبتلا شدن به کرونا و مرگ ومیر بیشتر است؛ همینطور اقامت بیمارستانی این افراد و حضور در آی سی یو در این افراد نسبت به سایرین بیشتر است.
دکتر زالی با تکیه بر اهمیت تغذیه کافی و سالم در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا، اظهار داشت: افرادی که گرفتار اختلالات تغذیه و یا چاقی هستند نسبت به دیگر افراد استعداد بیشتری برای مبتلا شدن به کرونا دارند. خیلی از افراد چاق، علیرغم چاقی از کمبود عناصر کمیاب تغذیه ای رنج می برند، علاوه بر این چاقی شانس مبتلا شدن و مرگ و میر کرونا را زیاد می کند.
دکتر زالی ضمن اشاره به دانش در حال تغییر بشر در مورد کرونا، خاطرنشان کرد: طبق بیانیه های سازمان جهانی بهداشت شواهد قطعی به جهت اینکه غذا بعنوان عامل اصلی انتقال کرونا در نظر گرفته شود، وجود ندارد اما نتایج جدید ترین تحقیقاتی که در انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور انجام شده نشان داده است نمی توان با قاطعیت اظهار داشت که غذا عامل انتقال کرونا نیست.
وی نسبت به برگزاری نشستی مشترک بین دانشگاه و صنایع غذایی برای خطر زدایی از مواد غذایی اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: شاید لازم باشد پروتکلهای بهداشتی تازه ای در حوزه صنایع غذایی در دوران کرونا تدوین شود.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تکیه بر لزوم اعمال برخی تغییرات در طبخ مواد غذایی در دوران شیوع ویروس کرونا، افزود: همچون این موارد می توان به گرم کردن مجدد شیر پاستوریزه پیش از مصرف و استفاده از ماکروویو برای گرم کردن نان و غذا پیش از مصرف اشاره نمود.
دکتر زالی در ادامه بر ضرورت حرکت صنعت کشور به سمت مکانیزاسیون فرآیند تولید مواد غذایی تصریح کرد و اضافه کرد: در فرآیند تولید مواد غذایی که حضور نیروی انسانی کمتر است به مراتب آلودگی کمتر مشاهده می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نتایج تحقیقات جدیدی که درباره انتقال کرونا از راه مواد غذایی در انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور انجام شده، در نظرات مراجع علمی جهانی تردید آفرینی کرده است، اظهار داشت: نتایج این تحقیقات امکان دارد کانسپت جهانی در این عرصه را گرفتار تغییر کند.
وی ضمن اشاره به اهمیت تغذیه سالم و داشتن یک سبد غذایی کافی در تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری ها، خاطرنشان کرد: اما از سوی دیگر باید از این نگاه افراطی و خطرناک پرهیز شود که فکر نماییم مواد غذایی می تواند فرد را در مقابل بیمار نشدن تضمین کند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه ویتامین C، D، سلنیوم و همینطور روی در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارد، اظهار داشت: تحقیقات نشان داده که در کشور، اپیدمی آنفلوآنزا در زمستان با کمبود ویتامین Dافراد ارتباط مستقیمی دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به بقای ویروس کرونا در دمای منفی ۲۰ درجه سانتی گراد به مدت دو سال، خاطرنشان کرد: فرآیند انجماد برای از بین بردن کرونا تاثیری ندارد.
او همینطور با اشاره به اینکه ثابت شده اسید معده انسان تا حد زیادی باعث کاهش قدرت بیماری زایی کرونا می شود، اظهار داشت: امکان دارد در افراد مسن یا همینطور افرادی که از داروهای ضد اسید معده استفاده می نمایند، اسید معده کاهش یافته و فرد در معرض مبتلا شدن به کرونا قرار گیرد.
دکتر زالی با اشاره به اینکه چه غذا خاستگاه آلودگی کرونا باشد و چه نباشد، آلودگی مواد غذایی در فرآیند طبخ، بسته بندی و حمل و نقل محتمل است، اظهار داشت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی درباره کسانی که با مواد غذایی سر و کار دارند باید سختگیرانه تر باشد.
وی نانوایی ها و قنادی ها را یکی از محل های مهمی دانست که باید به رعایت پروتکل های بهداشتی در آنها توجه ویژه ای شود.
دکتر زالی با اشاره به اینکه چربی موجود در مواد غذایی باعث مصونیت ویروس می شود، اظهار داشت: کرونا در غذاهای چرب ماندگاری بیشتری دارد. همینطور قند ویروس کرونا را در مقابل حرارت مقاوم می کند.1399/11/06
17:44:43
0.0 / 5
1040
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.