امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
رئیس جمهور در جلسه كمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با كرونا:

با تخلف مقام ها و دستگاه های رسمی از دستورالعمل های بهداشتی برخورد شود

با تخلف مقام ها و دستگاه های رسمی از دستورالعمل های بهداشتی برخورد شود به گزارش هم ماشین رئیس جمهور اظهار داشت: همانطور که مردم باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند، به طریق اولی شخصیت ها و مقام های نظام و دستگاه های رسمی موظفند با جدیت و قاطعیت بیشتری این دستورالعمل ها را رعایت نمایند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه در شهرهای زرد و آبی، ضرورت بازبینی پروتکل های بهداشتی کسب و کارهای در رابطه با ایام قبل از شروع سال نو، تمهیدات انجام شده برای تغییر وضعیت شهرهای قرمز و ابراز نگرانی از عادی انگاری موضوع مقابله با کرونا خصوصاً از طرف برخی دستگاهها و مقام های ارشد، با اهمیت ترین موضوعات و محورهای مورد بررسی در نشست روز پنجشنبه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رئیس جمهور بود.
این جلسه با گزارش کمیته آموزش از تمهیدات اتخاذ شده برای بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه در شهرهای زرد و آبی به صورت اختیاری شروع خواهد شد. طبق این گزارش کادر اداری و اجرائی در تمام مدارس کشور به جز مناطق قرمز از شروع بهمن ماه در مدارس حضور خواهند داشت و در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه های اول و دوم باز شده و در آن مدارسی که تعداد دانش آموزان در کلاس های درس بیش از 10 نفر است، قرار شد دانش آموزان با مدیریت شورای مدرسه در ایام هفته توزیع شوند تا همه از آموزش حضوری بهره مند شوند.
در مدارسی نیز که تعداد کل دانش آموزان کمتر از 50 نفر است در تمام مقاطع تحصیلی و تمام پایه ها کلاس های درس 10 نفره و حضوری و البته به صورت اختیاری برگزار می گردد و مدیریت این مساله و اطلاع رسانی به خانواده ها برای زمان حضور فرزندانشان در مدارس، بر عهده مدیران مراکز آموزشی است.
در ادامه این جلسه درباب هماهنگی های به عمل آمده بین کمیته های مختلف جهت آگاهی بخشی و آموزش بوسیله اطلاع رسانی و وظایف کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات دراین زمینه بحث شد و درباره وظایف کمیته بهداشتی و درمانی درباب نحوه نظارت بر روند رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس و هماهنگی هایی که در این حوزه باید با کمیته آموزش انجام دهد، گفتگو و تصمیم گیری شد.
همین طور دراین زمینه دستورات لازم برای تقویت و پشتیبانی از مدارس در بحث تامین ملزومات و تجهیزات بهداشتی داده شد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این نشست اظهار داشت: بااینکه آموزش غیرحضوری باتوجه به زیرساخت هایی که در سالهای گذشته توسط دولت بوجود آمد، اجازه نداد جریان آموزش با وجود تعطیلی مدارس قطع شود، اما باید در نظر داشت که هیچ روشی جایگزین آموزش حضوری نبوده و نخواهد شد.
رئیس جمهور گفت: اساسا در مدت تعطیلی مدارس، لطمه هایی متوجه دانش آموزان بوده که باید آموزش و پرورش، با شروع مجدد آموزش حضوری و بازگشایی مدارس، این لطمه ها را شناسایی و نقصها و مشکلات آموزشی دوران تعطیلی مدارس را طی همین مدت باقیمانده از سال تحصیلی به نحوی جبران کند.
رئیس جمهور همین طور با تاکید بر اینکه سلامت دانش آموزان و کادر آموزشی برای ما بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: مدیریت مدارس باید بهداشت کرونا را در کنار سایر آموزش ها بطور دقیق و روشن به دانش آموزان آموزش دهند و جهت حفظ سلامت کادر آموزشی بیش از پیش تلاش کنند.
در ادامه این جلسه کمیته بهداشتی و درمانی باتوجه به در پیش بودن فعالیت کسب و کارهای شب عید، پیشنهاداتی را درباب بازبینی پروتکل های بهداشتی این دسته از کسب وکارها باتوجه به وضعیت های مختلف هر استان و شهرستان ارائه کرد.
این کمیته همین طور بر ضرورت رعایت پروتکل ها در روزهای تعطیلات عید، سفرهای ایام نوروز و دید و بازدیدهای نوروزی تاکید و پیشنهاداتی را در این عرصه ها ارائه کرد.
رئیس جمهور در همین ارتباط به همه کمیته های ستاد ملی ماموریت داد که با بهره گیری از تجربه موفق سال قبل و تمامی تجاربی که امسال بدست آمده، ظرف مدت کوتاه و مشخصی پیشنهادات خودرا درباب بحث دستورالعمل ها ارائه نمایند تا در جلسه ستاد ملی برای تصویب بررسی شوند.
در این نشست همین طور قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته بهداشتی و درمانی در گزارش هایی از عادی انگاری موضوع مقابله با کرونا خصوصاً از طرف برخی دستگاهها و مقام های ارشد چه در جلسات رسمی و چه در سفرهای کاری و همین طور در چند رخداد اخیر همچون تشییع جنازه و برخی مراسم ملی و مذهبی و تاثیر منفی آن بر افکار عمومی، ابراز نگرانی کردند و خواهان ابلاغ مجدد الزام رعایت دستورالعمل ها شدند.
روحانی نیز با اشاره به این گزارش ها اظهار داشت: همانطور که بارها مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری تاکید کرده اند حفظ جان و سلامت مردم، خط قرمز و جزو واجبات است. همین طور معیار فعالیت ها و تجمعات فقط مصوبات ستاد ملی است و تخطی از این مصوبات مغایر با قانون و شرع است.
رئیس جمهور اشاره کرد: همانطور که مردم باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند، به طریق اولی شخصیت ها و مقام های نظام و دستگاه های رسمی موظفند با جدیت و قاطعیت بیشتری این دستورالعمل ها را رعایت نمایند.
وی قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشتی و درمانی را موظف کرد که تخطی و تخلف دستگاه های رسمی و مقام ها از دستورالعمل های بهداشتی را به مراجع نظارتی گزارش کرده تا برخورد قانونی صورت گیرد.
در ادامه این جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته بهداشتی و درمانی گزارشی را درباب شهرهای قرمز و تمهیدات انجام شده برای تغییر وضعیت این شهرها ارائه کردند.
رئیس جمهور ضمن تاکید به استانداران استان های دارای شهرهای با وضعیت قرمز برای انجام اقدامات موثر و بهره گیری از تجربیات استان های موفق در این حوزه، به قرارگاه عملیاتی و کمیته تبلیغات ماموریت داد که نسبت به بحث حفظ وضع موجود و پایداری روند افزایش شمار شهرهای زرد و آبی با اجرای دقیق دستورالعمل ها و محدودیت ها کار کنند و کمیته تبلیغات همزمان با اطلاع رسانی به هنگام و فرهنگ سازی، در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهد.
روحانی اشاره کرد: باتوجه به وضعیت استان های شمالی کشور (مازندران، گلستان و گیلان) لازم است تمهیدات ویژه ای اندیشیده شده، همه پروتکل ها با دقت رصد شود و همه استانداران و دستگاه های این استانها کاملا هماهنگ عمل کنند.
منبع:

1399/10/25
19:45:27
0.0 / 5
1088
تگهای خبر: آب , تبلیغات , تخصص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.