امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
معاونت حقوقی رئیس جمهور:

۱۵۰ هزار دلار به بازماندگان سانحه هواپیمای اوكراینی پرداخت می شود

۱۵۰ هزار دلار به بازماندگان سانحه هواپیمای اوكراینی پرداخت می شود معاونت حقوقی رئیس جمهور اعلام نمود: وزارت راه و شهرسازی موظف شده ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده های هواپیمایی اوکراینی را صورت دهد.


به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، معاونت حقوقی رئیس جمهور در اطلاعیه ای درباب تعیین مبانی حقوقی و میزان خسارات و فراهم شدن زمینه پرداخت خسارات جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اکراینی و تصویب در هیئت وزیران اعلام نمود: «باتوجه به اینکه از زمان وقوع سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اکراینی در آسمان تهران در دی ماه سال ۱۳۹۸، معاونت حقوقی رئیس جمهور همیشه بر ضرورت احترام به قربانیان و احقاق همه جانبه حقوق خانواده های داغدار و بازماندگان ایشان تاکید داشته است، در ادامه پیگیری های مستمر و مؤثرمعاونت درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاهها و ارائه پیشنهادهای اجرائی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این هموطنان و تاکید بر ضرورت تامین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، نهایتاً، با پیگیری معاونت حقوقی، اعتبار لازم در آغازین روزهای دیماه امسال، تامین گردید. بعد از تامین اعتبار، قبل از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رئیس جمهور با جلب نظر دستگاه های اجرائی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیئت دولت پیشنهاد نمود.
هیئت دولت نیز باتوجه به این پیشنهاد در جلسه امروز مورخ چهارشنبه ۱۰/۱۰/۱۳۹۹ خود تصویب نموده است که خسارات مربوط جانباختگان، بدون هیچ نوع تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت بر طبق قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت گردد. در این مصوبه، وزارتخانه راه و شهرسازی موظف شده است با همکاری دستگاه های ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را بر طبق مستندات به ذی نفعان پرداخت نماید. همین طور در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیتدار نیست. معاونت حقوقی رئیس جمهور ضمن ابراز تسلیت و همدردی باردیگر با این خانواده ها، امیدوار است بااینکه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان ها را یادآور شده و ضرورت حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه های انسانی خصوصاً در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.

1399/10/11
01:00:43
0.0 / 5
1147
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.