امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
وحیدی:

دولت پس از ۸ سال نباید به معلمان غیررسمی بگوید قید استخدام را بزنید

دولت پس از ۸ سال نباید به معلمان غیررسمی بگوید قید استخدام را بزنید به گزارش هم ماشین نایب رییس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه مجموعه دولت ها در ادوار مختلف پشتیبانی درستی از آموزش و پرورش نداشتند، اظهار داشت: سهم آموزش و پرورش در دنیا از تولید ناخالص ملی ۴.۶ درصد است در حالیكه در كشور ما كمتر از دو درصد است. عددی كه در ایران وجود داشته است در ۳۰ سال قبل به عدد دنیا بسیار نزدیك بوده، اما افت كرده ایم. ریشه‎اش این است كه آموزش و پرورش را همیشه هزینه بر فرض كردیم یعنی مجموعه دولت ها هرجا كه بودجه كم داشتند، از بودجه آموزش و پرورش كم كردند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، محمد وحیدی درباره بحث تمدید کنکور نظام قدیم اظهار داشت: این مساله مطالبه ای است که از جانب برخی افراد مطرح شده و سازمان سنجش اعلام نموده است کنکور را فقط برای نظام جدید طرح خواهدنمود. درخواست ما این است که وزارت علوم و سازمان سنجش، این مساله را بازبینی کنند تا حق کسی ضایع نشود.
او همینطور درباره مصاحبه اخیر وزیر آموزش و پرورش درباره افرادی که به صورت غیر رسمی در آموزش و پرورش کار می کنند اظهار داشت: وزیر از عبارت «این نیروها قید استخدام را بزنند» بهره برده است. اولاً همه این نیروها در آموزش و پرورش پس از سال ۹۲ توسط دولت به کار گرفته شدند یعنی دولت پس از هشت سال نباید بگوید که قید استخدام را بزنید.
وحیدی افزود: این افراد شامل معلمان حق التدریس، نهضتی، برون سپار، پیش دبستانی و غیره می شود. فرصت ها برای جذب هماهنگ شده است. اینها که عمرشان را گذاشتند باید برای سوابق آنها امتیازی در نظر گرفته شود.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: درست است که جذب در آموزش و پرورش باید از راه دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد، اما ورود به دانشگاه فرهنگیان فقط از راه کنکور سراسری مهیا نیست؛ بلکه دانشگاه فرهنگیان از راه ماده ۲۸ اساسنامه اش فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب می کند. می توان برای این افراد، امتیازی در آزمون های استخدامی ماده ۲۸ درنظر گرفت. این افراد بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر هستند؛ اگر کلاس های درس را رها کنند، چه می شود؟.
وی درباره عدالت آموزشی در روزهای تعطیلی مدارس و با اشاره به توجه به عدالت در بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: پیش شرط عدالت اجتماعی، عدالت آموزشی است. هیچ جای دنیا بدون عدالت آموزشی به عدالت نمی رسند. باید فرصت برابر یاددهی-یادگیری فراهم گردد و استعداد به حد توان شکوفا شود و به سمت عدالت اجتماعی برویم.
وحیدی اصرار کرد که از نظر عدالت آموزشی هنوز فاصله بسیاری با نقطه مطلوب داریم. در پوشش تحصیلی شرایط خوب است اما در شکاف آموزشی، وضعیت خوبی نداریم؛ حتی در فضا، ایجاد کارگاه، فناوری و ایجاد بستر اپلیکیشن شاد هم برابری نیست.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هم اکنون ۳.۵ میلیون دانش آموز داریم که به اپلیکیشن شاد دسترسی ندارند. این ۳.۵ میلیون نفر یا در محلی زندگی می کنند که اینترنت وجود ندارد و یا تبلت و گوشی تلفن مورد نیاز را ندارند.
وی با اعلان اینکه مجموعه دولت ها در ادوار مختلف پشتیبانی درستی از آموزش و پرورش نداشتند، اظهار داشت: سهم آموزش و پرورش در دنیا از تولید ناخالص ملی ۴.۶ درصد است در صورتیکه در کشور ما کمتر از دو درصد است. عددی که در ایران وجود داشته است در ۳۰ سال قبل به عدد دنیا بسیار نزدیک بوده، اما افت کرده ایم. ریشه‎اش این است که آموزش و پرورش را همیشه هزینه بر فرض کردیم یعنی مجموعه دولت ها هرجا که بودجه کم داشتند، از بودجه آموزش و پرورش کم کردند.
وحیدی به سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون سهم آموزش و پرورش پرورش از بودجه عمومی در کشور، کمتر از ۱۰ درصد یعنی حدود ۸.۹ درصد است و این در حالیست که در دنیا این عدد ۱۴ درصد است. البته در سال ۹۲، این عدد ۱۸ درصد بوده است یعنی این نگاه در آموزش و پرورش در دولت به وجود آمد که آموزش و پرورش را به سمت بخش خصوصی ببرد؛ به ۱۰۰ هزار نفر در آموزش و پرورش کمترین حقوق را پرداخت کنند.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هم اکنون سهم غیردولتی در آموزش و پرورش ۱۸ درصد است و یک میلیون و ۸۵۰ هزار دانش آموز در بخش غیر دولتی تحصیل می کنند. بخشی از این نگاه، تفکری است و می گوییم آموزش و پرورش مولد نیست. گاهی نگاه های ما فاجعه را در بلندمدت محقق می کند.
وی با اشاره به بحث عدالت جنسیتی اظهار نمود: در خیلی از جوامع شعار عدم تبعیض داده می شود اما اینگونه نیست. اما در کشورمان می بینیم که پس از انقلاب فاصله دختران و پسران در آموزش کمرنگ شده است و برخی موارد عدم آموزش دختران به ازدواج زودهنگام و دوری از مدارس باز می گردد. در کنکور هم می بینیم در ورودی به دانشگاه سهم دختران بیشتر شده است اما بازماندگی در مقاطع وجود دارد و در دختران بالاتر از پسران هست.
وحیدی اضافه کرد: وقتی تعداد کلاس های چند پایه بالا رفت، مشکل ایجاد می شود. مثلاً ۱۰ دانش آموز در پایه‎های متفاوت در کلاس هستند و یک معلم درس می دهد که در این حالت آموزش دشوار می باشد و حجم زیاد کتب وجود دارد و اگر برنامه ویژه نباشد و معلم خاص این مدارس آموزش نبینند، با مشکل مواجه می شویم.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در واکنش به این جمله قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل درباره مدارس با تعداد بالا در کشورهای خارجی و امکان سرویس مدارس برای آنها اظهار داشت: اختیارات هم ندادیم و اختیار در استان وجود ندارد. در دانشگاه ها اختیار است و بخشنامه ها داده شده است اما درباره مدارس، اختیار به استان داده نشده است.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلان اینکه از ۱۸ درصد مدارس غیردولتی ۱۲.۵ درصد مدرسه غیردولتی و مابقی خرید خدمات است، اظهار نمود: اگر مدارس دولتی را از ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم، یعنی از ۱۱.۵ میلیون دانش آموز، ۹۳.۵ درصد دانش آموزان در مدارس دولتی که همان عادی است، تحصیلی می کنند، ۲.۴ درصد در مدارس نمونه دولتی، ۳.۲ درصد در مدارس شاهد و یک درصد هم در مدارس سمپاد تحصیل می کنند.
وی ادامه داد: مدارس دولتی از نظر مردم از امکانات کمتری برخوردار می باشند، شهریه ندارند، فقط هزینه کتاب و بیمه در این مدارس دریافت می شود یعنی اتفاقی که افتاده است، این بوده که نگاه مردم به این مدارس از جنس تفاوت با دیگر مدارس است و فضا در برنامه ریزی آموزش و پرورش این نگاه را طوری هدایت می کند که اگر نمی خواهید فرزندتان به دولتی برود، هزینه کنید و فرزندتان را به غیر دولتی بفرستید.
وحیدی افزود: نگاه صرفه جویی در آموزش و پرورش مطرح است البته برای یک عده سوددهی به وجود می آورد. البته منظورم تمام کسانی که مدرسه غیردولتی دایر کردند، نیست.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به بازدید از هشت مدرسه ابتدایی در منطقه ۱۲ تهران اشاره نمود و اظهار داشت: در این بازدیدها متوجه شدیم که دسترسی دانش آموزان به شاد کم است. برخی گوشی تلفن نداشتند و برخی دانش آموزان اتباع بودند. در روزهایی که کلاس دایر است، برخی روزها فقط سه نفر در کلاس حضور می یابند.
وی افزود: باید بپذیریم این دسترسی به آموزش و پرورش کافی نیست. آیا وزارت ارتباطات سهمی ندارد؟ آیا وزارت صمت، سهمی ندارد؟صدا و سیما یک فرصت به وجود آورده است اما چون دو سویه نیست، نمی توانیم بگوییم که چه تعداد دانش آموز، پای تلویزیون می نشینند و فرصت برابر نیست.
وحیدی با اعلان اینکه در نقشه جامع علمی کشور، معلم، استاد و پژوهشگر در کنار هم قرار دارند اما فرد دارای مدرک دکتری در آموزش و پرورش نصف حقوق فرد دارای مدرک دکتری در آموزش عالی را می گیرد اظهار داشت: همینطور بین معلم و دیگر کارمند دولت فاصله وجود دارد. از ۱۵۲۴۹ معلم خراسان شمالی، ۵ هزار معلم روزانه از ۳۰۰ کیلومتر تا بالاتر در راه هستند بعضی تا ۱۵۰ کیلومتر به مدرسه می روند و ۱۵۰ کیلومتر بر می گردند.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در برنامه تلویزیونی پرسشگر اضافه کرد: ۹۸ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق می شود و دو درصد برای کیفیت است که آن هم در اختیار ستاد است. صاحب نظران چرا سیاست های دولت را نقادانه بررسی نمی کنند؟ اگر راه را اشتباه رفتیم باید در راه حرکت کرد. دو ماه دیگر زمان عرضه بودجه به مجلس است و دولت می تواند نگاه بهتری نسبت به آموزش و پرورش دراین زمینه داشته باشد.
منبع:

1399/08/03
10:46:58
5.0 / 5
1543
تگهای خبر: اپلیكیشن , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.