امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
یك مقام مسئول خبر داد:

افتتاح بیشتر از 5 هزار واحد مسكونی طرح اقدام ملی مسكن در آبان

افتتاح بیشتر از 5 هزار واحد مسكونی طرح اقدام ملی مسكن در آبان مدیركل دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی از افتتاح بیشتر از ۵ هزار واحد مسكونی مربوط به طرح اقدام ملی مسكن طی آبان ماه سالجاری در كشور اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، پروانه اصلانی در مصاحبه ای با رادیو اقتصاد، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن را با ابعاد ۴۰۰ هزار واحد برای دو سال آغاز کرده است که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد هم در سایر شهرهایی که نیاز مسکن شأن از جانب وزارتخانه اعلام شده راه اندازی خواهد شد.
وی ضمن اشاره به اینکه بیشتر از ۴۰۰ هزار واحد زمین در سطح کشور تأمین شده است، اضافه کرد: راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مربوط به بافت های فرسوده در چارچوب پرداخت تسهیلات یارانه ای نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده بوده است و به ساخت مسکن توسط تأمین زمین مربوط نیست.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: علیرغم اینکه این ۱۰۰ هزار واحد جز برنامه تأمین زمین وزارتخانه نبوده اما افزون بر ۴۰۰ هزار واحد زمین تأمین شده است.
اصلانی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن کم و بیش در حال انجام می باشد، تصریح کرد: خوشبختانه در آبان ماه سالجاری افتتاح بالای پنج هزار واحد مسکونی ساخته شده در چارچوب طرح اقدام ملی را خواهیم داشت، البته بخشی هم طی سال قبل در سیرجان تحویل مردم شده است.

وی افزود: جهت راه اندازی اجاره داری حرفه ای در سطح کشور اولین قدمی که می بایست برداشته می شد این بود که این نوع فعالیت در قیاس با سایر فعالیتهای که در کشور از راه واسطه گری و حضور در بازارهای بسیار زود بازده مثل ارز، طلا و حتی سهام برای سرمایه گذاران خرد و کلان امکانپذیر است، سودآور شود.
بازدهی اجاره داری در کشور پایین است
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: علت اینکه اجاره داری به صورت حرفه ای در کشور شکل نمی گیرد این است که بازدهی اجاره داری در کشور پایین است.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل یک اصلاح آیین نامه اجرایی به هیئت وزیران برده و مصوب شد که تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی شامل نهادهای دولتی، غیر دولتی، اشخاص بخش خصوصی و تمامی کسانی که حاضرند در بخش اجاره داری سرمایه گذاری کنند زمینی را به صورت اجاره ۹۹ ساله تحویل بگیرند تا خانه بسازند و به بازار اجاره برای ۹۹ سال عرضه کنند.
اصلانی بیان داشت: الان تدوین آیین نامه اجرایی این مورد در دستور کار است که بزودی برای تصویب به هیئت دولت ارسال خواهد شد.
وی افزود: تسهیلات دیگری که برای این حوزه ضروریست این بوده که با دریافت مصوبات لازم، نهاد اجاره داری حرفه ای را در کشور پایه گذاری کرد. این نهاد به ساماندهی بازار اجاره در کشور کمک شایان توجهی خواهد نمود.
وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی در کنار طرح اقدام ملی مسکن فعالیتهای دیگر برای ساماندهی بازار مسکن همچون راه اندازی ابزارهای نوین در بازار سرمایه با هدف کمک به تولید در بخش مسکن مثل اوراق سلف موازی استاندارد، اوراق خرید دین در حوزه مصالح ساختمانی و غیره را در دستور کار خود دارد.


منبع:

1399/07/27
11:22:09
5.0 / 5
1561
تگهای خبر: آب , ابزار , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.